Dívka s jahodami

Dívka s jahodami https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284515/mid_divka-s-jahodami-EpI-284515.jpg 4 92 92

Je léto roku 1893 a norská rybářská vesnice Åsgårdstrand se připravuje na příjezd známého umělce a bohéma z města. Místní dívka Johanne Lien pro něj sbírá jahody a bosá pózuje pro malíře jako Jahodová dívka. Johanne je služebnou v zámožné rodině Ihlenů. Jejich svéhlavá dcera Tullik má zájem o kontroverzního malíře Edvarda Muncha, a tak si z Johanne udělá prostředníka mezi ní a Munchem. Johanne je vtažena do syrových emocí malířových děl i do tajné lásky mezi Tulik a Munchem. Ale když je požádána, aby skrývala víc než jen toto tajemství, Johanne se musí rozhodnout, zda riskovat… Lisa Stromme předkládá příběh o bouřlivém milostném vztahu, který Muncha inspiroval k vytvoření jednoho z nejslavnějších obrazů všech dob. Okouzlující příběh o nevinnosti, umění a touze.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Omega

The Strawberry Girl , 2016

luckomar
28.10.2018 2 z 5

Nerozumím všeobecnému nadšení ostatních čtenářů. Jsem z knihy unavená a měla jsem problém se prokousat ke konci.
Emoce... Ano, těch tam bylo spousta, ale už jsem četla lepší knihy.

crazyslunicko
22.10.2018 4 z 5

Knihu jsem zakoupila ve výprodeji a proto jsem na ni neměla žádná velká očekávání. Pravda je, že by mě obal knihy nezaujal. V knize je vypravěčka chudá Johanne, dívka s jahodami, která se živí sběrem a prodejem jahod. Má také umělecké nadání a po seznámení se slavným malířem své nadání s jeho pomocí rozvíjí. Dovoluje ji malovat ve svém ateliéru a daruje ji knihu o umění a barvách. Samozřejmě tajně, její rodina s tím nesouhlasí. Johanne jde pracovat do bohaté rodiny jako služebná a seznamuje se s nejmladší dcerou Tullik, která se však zamiluje do slavného malíře. V knize zažíváme dobrodružství, které vzniká z jejich tajných schůzek a Johanne je kryje. Pociťujeme tak spalující bolestivou lásku, kterou prožívá dívka z bohaté rodiny s umělcem. V knize pociťujete její bolest tak, že se vám chce samotným brečet a křičet s ní.

Petass
21.10.2018 4 z 5

Bylo to tak... Intenzivní... Je to správné slovo. Plné emocí, obraznosti, života. Styl autorky mi sedl, těšila jsem se až knihu zase otevřu a neustále na ni myslela. To, co jsem nedokázala uvěřit knize Na větrné hůrce jsem zcela nečekaně nalezla zde... Vášně, zničující lásku, rozdrasaná srdce i mysl. Jediné, co mi vadilo bylo ohýbání skutečné historie tak, jak se autorce hodilo. Ale zase mě to donutilo si o Munchovi zjistit skutečná fakta, knize by se hodila obrazová příloha. Určitě si ji přečtu znovu. Nebude to ale kniha pro každého.

Ještě doplním, že překlad je povedený (tedy z pohledu příjemnosti čtení, originál si bohužel přečíst neumím) až na to že Johanne trhá lesní jahody z "keřů", což mě dost zarazilo a kazilo mi to dojem. Sem tam se objeví překlep, ale není to nic strašného.

Kiesinka
06.10.2018 5 z 5

Z počátku jsem měla z knihy strach, protože díky profesní deformaci mám raději příběhy o umělcích založené více na pravdě, ale Dívka s jahodami mě dostala. Velice čtivá, napínavá, prostředí krásně popsané. A na konci mi ani nevadilo, že se jedná o fikci.

MichelleS
15.09.2018 5 z 5

Nádherná kniha plná barev a vášně. Sálají z ní stejný neklid, tíseň a vytržení, které cítím z Munchových obrazů. V doslovu zajímavé informace o autorčině inspiraci. Jestli něco chybí, tak reprodukce, pořád jsem šmejdila po netu.

haki34
24.08.2018 5 z 5

Nedá mi než dát 5 hvězd a doporučit a jdu hledat Munchova díla :))) (samozřejmě, Výkřik zná asi každý...)

Strhující příběh, z části založen na historických faktech a částečně dílo autorčiny fantazie...a třeba to tak doopravdy bylo... uchvátily mě popisy emocí svázaných s barvami, přírodou, a obrazy..
a také jsem se dozvěděla néco o zvyklostech a životě Norů koncem 19.století...

přečteno za 1 den, nešlo se odtrhnout :) doporučuji nejen milovníkům umění....

Peyka
23.06.2018 3 z 5

Velmi poutavý příběh z konce 19. století. Čtenář vnímá rozdělení společnosti a dozví se, jak lidé vnímali umělce, zejména ty, kteří se vymykali konvencím. Autorka používá velmi bohatý jazyk, má širokou slovní zásobu. Realistické popisky norské krajiny a společnosti na konci 19. století, kdy Norsko vypadalo podstatně jinak, než jak ho známe dnes. Do toho milostný příběh z pohledu vypravěčky, Dívky s jahodami, příběh plný zoufalství, úzkosti a obrazů Edvarda Muncha, dnes jednoho z nejvýznamnějších umělců vůbec.

Mám ráda romány spojené s uměním. Avšak oproti např. Elisabeth Kostova, která je mistryní popisů a její vykreslení obrazů ve Zlodějích labutí je velmi precizní, byly zde autorčiny popisy v určitých částech moc táhlé a překypující nedůležitými informacemi. Na druhou stranu její obrazné pojmenování pomocí barev podle Goetha (Smyslově-morální účinek barev) bylo atypické a zajímavé.

Jak se dozvíme v epilogu, autorka vycházela z reálných informací, vypluje na povrch pravda o pravé Dívce s jahodami. Je vidět, že opravdu nastudovala materiál do detailu než začala tvořit tento umělecký, symbolikou plný román o vzniku jednoho z nejkontroverznějších obrazů.

mourek-veronika
06.06.2018 5 z 5

Krásný, i když na jednu stranu smutný příběh o lásce mladé dívky k malíři, kterého nelze zkrotit a spoutat city jakkoli silnými, protože pro něj budou vždy na prvním místě jeho umění a obrazy. Příběh je velmi silný, s postavami prožíváte celou paletu emocí od čisté radosti a štěstí až po zklamání, zoufalství a nepředstavitelnou bolest. Knihu rozhodně doporučuji všem čtenářům, protože si zde každý něco najde. Určitě jsem ji nečetla naposledy a v budoucnu se k ní vrátím.

hanča34
23.10.2017 3 z 5

První román autorky. Zajímavý námět i kvalitní zpracování. Jen občas jsem přeskakovala, neměla jsem trpělivost na některé pasáže.

Le Chat
11.08.2017 5 z 5

Výborná kniha. Přečteno za jeden den. :-)

Gabi13
04.08.2017 5 z 5

Těšila jsem se na odpočinkové čtení a knížka mě nakonec úplně pohltila a konečný doslov paní spisovatelky mě tedy dostal. Čtu příběh založený na skutečnosti.
Velmi se mi kniha líbila, krásně popsané Norsko a jeho život 19 stol. Doporučuji.

niknikita
14.05.2017 5 z 5

Lisa Stromme mne mile překvapila. Shromáždila spoustu informací o osobnosti Edvarda Muncha a s pomocí vlastní představivosti sestavila příběh. Příběh tak nevšední a tak plný emocí a nádherných myšlenek, že si mne naplno získala.

Šárka5875
13.03.2017 4 z 5

Musím říct, že jsem se knihy zpočátku trochu obávala. Přestože mám ráda umění, obrazy, podivínského malíře Muncha jsem dosud neznala. Měla jsem obavy, aby se příběh netýkal výhradně malířství a věcí kolem. Ale naštěstí ne a já a si čtení opravdu užila. Navíc 19. století, ve kterém se děj odehrává, mám moc ráda.
Zdali Munchův nejznámější obraz Výkřik vznikl opravdu díky lásce a zakázanému vztahu ke zmíněné dívce, či to bylo vše úplně jinak, to asi nikdo z nás s určitostí vědět nebude.

Kniha se mi četla moc pěkně. Je psána lehce poetickým jazykem. Troufám si tvrdit, že kniha určitě nebude úplně pro každého, ale své čtenáře si rozhodně najde. Já ji za sebe můžu doporučit určitě.

evasamankova
22.11.2016 4 z 5

Zajímavá kniha, Lisa Stromme píše příjemným a procítěným stylem. Ději kralují spíše než akce, tak pocity a emoce.
Sympatická prvotina!