Dievča v zelenom svetri

Dievča v zelenom svetri
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413048/bmid_dievca-v-zelenom-svetri-LmO-413048.jpg 4 258 258

Skutočný príbeh poľského dievčaťa, ktoré videlo na vlastné oči peklo. V roku 1943 bolo z poľského Ľvova vyhnaných, zavraždených alebo uväznených v getách viac ako 150 000 židov. Jedna skupinka poľských židov odvážne zariskovala a hľadala útočisko v kanalizáciách pod mestom. Posledným členom, ktorý prežil, bola Krystyna Chigerová.... celý text

Romány Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: , Motýľ

The Girl in the Green Sweater , 2008

Red-haired
12.12.2021 4 z 5

Kniha Dívka v zeleném svetru vypráví autentický příběh dle vzpomínek malé židovské holčičky během druhé světové války, která se svou rodinou a pár dalšími lidmi přežila vyhlazování židů díky čtrnácti měsícům skrývání ve lvovské kanalizaci.

Příběh je vyprávěn opravdu jako vzpomínky - hlavní hrdinka nám tedy vypráví svůj příběh tak, jak si ho pamatuje ona, či jak se dočetla v tatínkových denících. Občas chronologicky, jindy ve vzpomínkách odbočí do budoucnosti či minulosti a zmiňuje také, které události ji poznamenaly dodnes. Styl vyprávění dodává příběhu na mrazivé autentičnosti, ale občas knize kvůli tomu chybí spád a některé informace se často zbytečně opakují.

Každopádně se rozhodně jedná o příběh, který by si měl přečíst každý. Nepřestává mě fascinovat, jak silná dokáže být lidská vůle přežít a v jakých podmínkách je toho člověk schopen. Nepřestává mě udivovat, jakých zvěrstev jsou někteří schopní, ale také jaké oběti občas dokážou podstoupit, aby zachránili úplně cizího člověku.

Román je natolik reálný, že zde naleznete opravdu všechno. Jak dobrou, tak stinnou stránku lidské povahy.

Co mě v knize nejvíc překvapilo je, kolik štěstí rodina Chigerů měla, a jak vynalézavý byl otec Krysi ve snaze udržet rodinu naživu.

Knihu hodnotím 4*/5* - jednu hvězdičku ubírám za časté opakování informací, kvůli kterému se čtení občas vleklo, ale za sebe knihu rozhodně doporučuji.

clarkens
07.12.2021 3 z 5

Já jsem se začetla až v polovině a možná bych ani nedočetla, kdybych nebyla na dovolené. Často se opakují informace, vyprávění mě neupoutalo.
Co se týče příběhu, ten je samozřejmě zajímavý.

Lucciella_L
05.12.2021

Poutavá knížka, která je podle skutečnosti.
Něco naprosto nepředstavitelného.
Je to ten typ knihy, do které se začtete a nemůžete ji odložit.
Určitě doporučuji všem, co mají rádi knihy podle skutečních událostí a téma 2. světové války

Renatecka
02.12.2021 4 z 5

Když si člověk představí, že to není žádné sci-fi, ale příběh podle skutečnosti, tak mu vstávají chlupy po celém těle. Brr. Nepředstavitelné.

Dashow
15.11.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla během dvou dní a jedné noci..
Nedokázala jsem jí odložit. Máte pocit, že sedíte někde v teple u horkého čaje a povídáte si s babičkou o dobách (ne)dávno minulých, pro nás naprosto nepředstavitelných. Nedokážeme si vůbec představit ten strach, podmínky, hlad, zimu, tmu a hlavně jako mámě mi přijde neuvěřitelné tohle s dětmi přežít. Přečetla jsem hodně knížek o pronásledování Židů a druhé sv. válce, ale tenhle příběh mě opravdu zasáhl a jen tak na něj nezapomenu

mag097
25.10.2021 5 z 5

Válečných příběhů jsem už přečetla spousty, některé mě zasáhly méně, jiné pro změnu více. Dívka v zeleném svetru se ale řadí mezi ty, které si sebou ponesete v srdci celý život.

Dívka v zeleném svetru vypráví příběh polských Židů, kteří se během války ukryly v kanalizačním systému města, a doufali, že zde přečkají válku.

Hlavní předností této knihy je její autentičnost, autorka sama totiž tento příběh zažila. Jako malá holčička strávila část války v kanalizaci se svými rodiči a mladším bráškou, kde přežívali v pro nás nepředstavitelných podmínkách.

Okouzlující na této knize je, jak moc je z ní cítit, že autorka vypráví svůj vlastní příběh. Při čtení ani nemáte pocit, že čtete. Máte spíš pocit, že s autorkou sedíte někde v kavárně a ona vám vypráví svůj příběh. Ne vždy postupuje chronologicky, občas řekne, že už si něco přesně nepamatuje. A vy jenom nasloucháte. O tom jak tatínek vyráběl falešné dna skříňí, aby se měli kam schovávat. O tom, jak s bráškou báli, že se maminka nebo tatínek nevrátí z práce. O tom, jak chránili v kanalizaci jídlo před nájezdy krys. O tom, jak se báli, že v kanalizaci zahynou při bombardování na konci války.

Dívka v zeleném svetru je příběhem, který si zaslouží, aby si jej přečetlo co nejvíc čtenářů ️