Démanty noci

Démanty noci https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/788/bmid_demanty-noci-D7d-788.jpeg 4 236 36

Kniha povídek a novel Démanty noci byla vydána poprvé v nakladatelství Mladá fronta v roce 1958. V češtině a četných překladech pak vyšla ve světě ještě několikrát. Spolu s románem Dita Saxová patří nejen k vrcholům Lustigovy tvorby, ale také do zlatého fondu poválečné literatury. Na rozdíl od původní verze (obsahuje devět povídek) je do této knihy zařazeno povídek jedenáct. Některé z nich, zejména pak novela Poslední den ohňů, doznaly díky autorovým zásahům významných změn. Podle scénáře, na kterém se Arnošt Lustig rovněž podílel, byly Démanty noci v režii Jana Němce roku 1964 zfilmovány a patří ke klenotům české kinematografie.... celý text

Novanova
07.04.2019 5 z 5

Krásně napsané. Každá věta je perla. R

TheCiko5
15.02.2019 4 z 5

Démanty, které zaujmou oko nejen znalce tehdejší doby, ale i člověka, který si dneska v poklidu dnešní doby zapálí červenou Marlborku, posadí se do vyhřívané Audiny a který s určitou dávkou sebeironie vezme tuto knížku do ruky. Je toho plná hlava a není z toho úplně příjemně po těle...ale tak to prostě má být.

CleoXandra
18.01.2019 4 z 5

Rozhodně nikoli lehké čtení. Autorův vypravěčský jazyk je komplikovaný, ale příběhy mají nesmírnou sílu. Není to "potrava" pro každého, ...

Frezinka
12.11.2018 4 z 5

Některé povídky vás za srdce chytí více, jiné méně, určitě ale sbírka stojí za přečtení. Nedostanete ji z hlavy ještě pěkně dlouho.

bruntal
04.04.2018 5 z 5

Syrové, bez příkras, silné... Mozek se vzpírá věřit, jak brutálně se může chovat člověk k člověku, jak lze snášet trýzeň, bolest a ponížení a přitom si zachovat důstojnost. Je velmi důležité, že lidé jako pan Lustig, kteří tyto hrůzy přežili, o tom dokáží psát a pomáhat tak, aby se nezapomnělo. Kniha se nečte lehce, ale to je u takového tématu snad jasné. Jednoznačně doporučuji!

1871
12.09.2016 4 z 5

V některých pasážích bylo těžké sledovat dialogy, ale těžká témata nejde asi zpracovat jednoduše. Až sem se divil, že se mi o těch věcech nezdá a nebudím se hrůzou.

Kosáče
09.05.2016 2 z 5

Kniha se mi nelíbila. U každé povídky jsem byl pořádně zmatený, kde se co odehrává a dlouho mi pokaždé trvalo, než jsem zjistil o co go.

andrea5516
27.02.2016 4 z 5

Syrová realita bez příkras.

Attia
10.05.2015 2 z 5

Připravte si nejméně troje nervy. S nadlidským úsilím jsem přečetla 6 povídek.
Možná za pár let budu Lustigovu tvorbu vnímat pozitivněji, ale prozatím to pro mě bylo jen nutné zlo v podobě povinné četby.

alabra
07.04.2015 4 z 5

Jak se válka otiskla do duše osobám na obou stranách zákopů, lidskost, silné příběhy, náměty na přemýšlení, kde jsme dnes my a kam bychom tehdy patřili?

Felsenberg
02.05.2014 4 z 5

Můj první Lustig. Silná kniha, silné příběhy, malí hrdinové, velcí zbabělci, neuvěřitelné hrůzy i emoce. Silný zážitek

Tyyynab
30.09.2013 2 z 5

Moje zklamání nebere konce. Nic neříkající a zdlouhavé a ani židovská tématika mě nijak do srdce nezasáhla.

zapina
11.05.2013 5 z 5

Tahle kniha mě opravdu dostala a určitě se k ní několikrát vrátím. Skvěle popisuje hrůzy, děsy a osudy lidí z tak hrozné doby. Celou dobu při čtení jsem jen tajila dech.

Graine
16.08.2012

Prvky lidskosti ve světě plném hrůz. Dojemné čtení

mončičáček
09.06.2012 4 z 5

Na malém prostoru je tu ukázáno strašně moc - například v povídce Michael a druhý s dýkou zachrání nejprve židovský chlapec Michael život stejně starému chlapci z Hitlerjugend, který by jej mohl klidně udat za rabování po výbuchu a poslat tak na smrt, ale neudělal to, dokonce poděkoval Michaelovi za záchranu života. "A Michael cítil, že teď jsou si strašlivě blízko, že jeho maso je stejné jako jeho vlastní maso a cítil zároveň naléhavou potřebu se toho druhého dotknout rukou a pocítit, že tím jsou opravdu stejní.Dal mu prostě prve kus života a teď si ho od něho nechal vrátit."

Violetti
20.02.2012 5 z 5

Je strašně zajímavé sledovat osudy Lustigových hrdinů. Sic se všechno točí jen kolem krádeží, jídla a přežití, je to zcela pochopitelné. A v rovině, v níž to Lustig zde popsal, také popsané z různých úhlů a rovin. Podle mého názoru velmi sevřený povídkový soubor. Některé bych ráda viděla rozepsanější, jiné bych zkrátila. Některé se mi zdály slabší, jiné se mi naopak vryly do paměti. Každopádně je to zatím to nejlepší (jak po stránce obsahové, tak i po stránce formální), co jsem od Lustiga četla. Jen škoda, že zrovna neinvestoval do korektury, stejně jako v jiných knihách je i v Démantech noci spoustu překlepů a patvarů.