Dcery čarodějného vrchu

Dcery čarodějného vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412646/bmid_dcery-carodejneho-vrchu-j7P-412646.jpg 4 131 131

Jak velký je rozdíl mezi soumrakem a svítáním? Jak tenká je hranice mezi skutkem milosrdným a silou nečistou? A jak ostrá je čára mezi tímto a jiným světem? Bess Southerns, přezdívaná také matka Demdike, to odjakživa uměla se zvířaty, dovedla je slovem snadno uklidnit a také dobře znala sílu léčivých bylin. Patří zkrátka mezi obdařené. Uživit sebe a dceru se třemi dětmi není lehké, nouze klepe na dveře co chvíli, a za pomoc druhým, za uzdravení nemocného člověka či zchromlé kravky člověk vždycky kus chleba domů přinese. A obdařenost se dědí, koluje potomstvu v krvi, a je na každém z nich, k jakým úmyslům chtějí své schopnosti užívat, zda k dobrodiní či odplatě, a zda je vůbec užívat chtějí… Román spisovatelky Mary Sharrattové je inspirován čarodějnickými procesy v anglickém Lancashire v roce 1612, které vyvrcholily devíti popravami. Celým příběhem se nese otázka, zda některá obvinění z čarodějnictví mohla být oprávněná. Sharrattová v příběhu dovedně snoubí historická fakta s moderní psychologií a barvitým líčením běžného života chudých lidí, jejichž jediná naděje na lepší budoucnost spočívá v jejich „obdařenosti“, tedy ve schopnostech, jež jedni považují za svaté a druzí za nečisté. Děj se postupně přesouvá z přírody, statků a vesnic do sídel vrchnosti, do žaláře i na popraviště, spěje k nevyhnutelnému závěru, ale přesto dál vyjadřuje naději v podobě nezdolných ženských charakterů, v podobě matek a dcer, jež dokážou milovat, soucítit i odpouštět.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Jota

Daughters of the Witching Hill , 2010

krtecek_1
29.10.2019 5 z 5

Přátelé, tak toto je knižní lahůdka! Po dlouhé době kniha, která mi naprosto sedla. Doporučuji všemi deseti! :)

PetraN17
15.10.2019 5 z 5

Úžasná knížka, mám pocit, jako bych tam žila s nimi... ale to bych vážně nechtěla...

denisa7430
15.10.2019 4 z 5

Parádní

kasavubu
30.09.2019 5 z 5

Moc smutný, ale zároveň krásný příběh, který si mě naprosto podmanil. Autorka dokázala bravurně docílit toho, že jsem s bábou Demdike, s její dcerou a vnučkou prožívala všechny jejich strasti i radosti (a těch tedy rozhodně mnoho nebylo), jako kdybych byla v knize přímo s nimi jako jedna z vedlejších postav. Jejich nelehké osudy zde byly vylíčeny na pozadí dějin raně novověké Anglie, v době nastupujícího racionalismu a osvícenství. Chválím autorku i za doslov, který vše krásně doplnil a zasadil do dobových reálií. Je vidět, že autorka si celý příběh velmi dobře nastudovala z dochovaných pramenů a nesnažila se zbytečně fabulovat. Vše to na mě působilo velmi autenticky.

nemer
29.09.2019 5 z 5

Překrásná kniha, přestože příběh je místy značně pohnutý. "Slovem i obsahem" se výrazně liší od většiny v současnosti vydáváných knih, takže ji nemohu nedoporučit. Autorka (nebo překladatel, který občas nepřekládá do češtiny přeložitelný text) volí i knižní jazykové prostředky a popisy prostředí živě povzbuzují obrazotvornost - při čtení jsem se velice snadno ocitla v 16. a 17. století v Lancashire v pendleských končinách. Původně jsem nevěřila, že by mne kniha mohla oslovit, ale opak je pravdou. Jen s obtížemi teď budu číst cokoli "moderního". Příběh (nejen) pendleské zažehnávačky Demdike a její vnučky Alizon se snadno dostane pod kůži a nějaký čas s vámi setrvá. (Ovšem netrpělivým a příležitostným čtenářům raději nedoporučuji.)

a.k
09.09.2019 5 z 5

Velmi působivý román, který je beletristickým zpracováním důkazního materiálu z reálného čarodějnického procesu.
Tohle mě moc bavilo. Skvěle odvyprávěný příběh, výborné čtení, doporučuji.

Bobina74
01.09.2019 5 z 5

Tak tohle byla vyloženě lahůdka. Román založen na reálných podkladech a neuvěřitelně čtivý příběh. Výborné.

zuzana2599
25.08.2019 5 z 5

Román, který mi učaroval ! Mistrovský kousek ! Nechala jsem se zcela uchvátil zápletkou i atmosférou tohoto příběhu. Den po dočtení stále na děj myslím. Tento skutečný příběh je vyprávěn dvěma ženami - babičkou Bess a její vnučkou Alizon. Vše se odehrává v Anglii za začátku 17. století v Pendelském lese. Je to příběh o zaříkavačce Bess, která léčila lidi i zvířata, modlitbou či bylinkami. Její vnučka patřila také mezi obdarované, jen svůj dar jednou špatně využila a to se pak stalo celé rodině osudným.... Nádherný příběh, při čtení mě docela mrazilo, jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos četla !!

LukBook
09.08.2019

Velice zajímavá kniha o čarodějnických proces, která zároveň románovým způsobem ukazuje, jak se žilo chudým rodinám v Británii 17 století. Navíc je to podle skutečných událostí, což je tedy strašné.

Anglie 17. století podle skutečných událostí čarodějnické procesy

Mary Sharratt