Darček

Darček
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425188/bmid_darcek-YTm-425188.jpg 4 277 277

Niekedy je pravda taká hrozivá, že neznalosť je najväčší dar na svete Milan Berg stojí pred semaforom, keď vedľa neho zastane auto. Na zadnom sedadle sedí vystrašené dievča. Na okno zúfalo pritláča list papiera. Volanie o pomoc? Milan ho však nevie prečítať – lebo je analfabet! Jeden z vyše šiestich miliónov v Nemecku. Cíti však, že dievča je v smrteľnom nebezpečenstve. Napriek svojej nevzdelanosti si zapamätal tvar písmen a presne ich nakreslil svojej priateľke Ambre. Tá mu len potvrdí, čo tušil – dieťa bolo unesené a prosí o pomoc. Pátranie Milana zavedie na ostrov Rujana a do detských spomienok, ku ktorým sa nikdy nechcel vrátiť. Keď po ňom začne pátrať, začína preňho šialená jazda s ukrutným poznaním na konci: Niekedy je pravda príliš strašná na to, aby s ňou človek dokázal ďalej žiť – a nevedomosť je najväčším darom na svete. Nebol by to Fitzek, keby nás po celý čas nezavádzal a neviedol po falošných stopách, ktoré sa na konci zlejú do jasnej výpovede. Fitzek má svoj príbeh opäť brilantne premyslený a až do poslednej strany sa s čitateľom majstrovsky zahráva.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Das Geschenk , 2019

Terez25
19.01.2021 5 z 5

Sebastian Fitzek je skvělý spisovatel, líbily se mi všechny jeho knihy a tato není výjimkou.
Napínavý příběh, nevšední hrdina a nečekaný závěr. Doufám, že se do budoucna dočkáme dalších knih.

Charmedka
17.01.2021 4 z 5

Od začátku je to obrovská jízda, Sebastian Fitzek psát umí. Příběh má výbornou atmosféru a co hlavně, prostě nevíte, co bude dál, není rozhodně ani trošku předvídatelný. Autor se nebojí násilí a krve, detailních brutálních popisů, avšak nijak to neruší a dobře to funguje. Ne všude mám ráda potoky krve a odřezané končetiny, ale tady to jde vážně dohromady a úplně Vás u knihy mrazí.

Musím pochválit i konec a celkové rozuzlení, které mě nenapadlo. Vše je dokonale promyšlené a propracované. Na druhou stranu právě konec byl už lehce překombinovaný a klidně bych maličko ubrala.

anája
15.01.2021 3 z 5

Hrozně jsem se na knihu těšila,ale za mě bohužel nejslabší kniha autora. Námět chytlavý, ale asi do půlky nic moc a pak všeho nějak hodně najednou. Dost překombinované až neuvěřitelné. Možná kdyby autor ubral na té iluzi četlo by se to lépe.Nějak jsem odhadla podstatnou část skládačky. Jinak zpracování knihy nádherné. Ale četla jsem už lepší psychothrillery i od Fitzeka.

Klesňa
13.01.2021 4 z 5

Od autora je to má první kniha a musím říct, že je to opravdu psychothriller se vším, co k tomu patří. Děj se rychle posouvá, napětí se zvyšuje a postupné odhalování dalších a dalších kousků skládačky Vás nutí číst dál. Dost tomu taky napomáhají krátké kapitoly. Co se mi moc nelíbilo, byly velké vynechávky. Kniha tak mohla být asi o třetinu kratší a mohlo se ušetřit dost papíru, ale chápu, že pro čtenáře je asi příjemnější rychle otáčet stránky, než číst nahuštěný text. Námět se mi hodně líbil a na začátku, kdy se Milan setká s mladou dívkou, jsem si říkal, že to bude super jízda. A ano v podstatě byla. Ke konci už jsem ale tak nadšený nebyl. Podle mého to bylo až moc překombinované. Přišlo mi, že autor chce do knihy nacpat co nejvíce zvratů, aby čtenář stále četl s otevřenou pusou. Pro mě je ale někdy méně více. Určitě ale od autora ještě něco vyzkouším a budu doufat, že další kniha už bude mít těch zvratů o trochu méně. Máte nějaké návrhy?

janyska13
09.01.2021 5 z 5

Tahle kniha je/byla mazec. Jak to jen popsat. Neuvěřitelné co tento autor dokázal vymyslet, napsat, popsat a sdělit..
Od začátku je to napínavé, od začátku se topíte v nevědomí, jak to dopadne a při každé nové informaci nepobíráte, co se tam právě stalo. Každá kapitola ve vás probouzí několik pocitů. To co se v knize dělo, tady do teď absolutně nepobírám a to už uběhlo několik hodin od dočtení.. Každopádně to bylo skvělý! A brousím si zuby na další knihy od autora. Jak to, že jsem od něj zatím nic nečetla? Jedno velké wau!

Dela111
06.01.2021 5 z 5

Ve své další strhující knize použil Sebastian Fitzek k vytvoření zápletky problematiku analfabetismu. Dárek je pořádný psychothriller se vším co k němu patří. Děj je extra napínavý od první do poslední strany, neuvěřitelně zamotaný, místy brutální a především se zvraty na každé stránce. Postavy jsou vykresleny tak, že čtenář dlouho neví, kdo je skutečně kladný hrdina a kdo záporná postava.
Jako vždy má i tady autor zajímavé a vtipné poděkování v závěru.

Sali88
03.01.2021 4 z 5

Milan, hlavní protagonista thrilleru Dárek, je analfabet. Písmena a čísla jsou pro něj španělská vesnice, a protože je pro něj těžké sehnat práci, živí se do určité chvíle promyšlenými krádežemi. A když jednou uvidí v autě dítě, tisknoucí na okno papír se vzkazem, zjistí, že to nejhorší má teprve přijít.

Dárek je mojí první knihou od Sebastiana Fitzeka. Autor tu poodkrývá mnohé události z minulosti, postupně tak odhaluje zápletku a to mám na knihách ráda. Pomalé rozuzlování životů postav, kdy můžu teoretizovat o tom, co se ve skutečnosti stalo a kdo se ukrývá za jednotlivými činy.

Styl psaní pro mě nebyl z nejčtivějších, ale děj vyvolával další a další otázky a to mě nutilo číst dál. Autor má příběh dobře propracovaný, jen některé části pro mě byly poněkud neuvěřitelné a zmatenější.

Do dalších knih autora se rozhodně pustím, a i když Dárek není ten nejlepší thriller, který jsem četla, doporučit vám ho můžu.

Ještě jednu věc musím vyzdvihnout a tou je naprosto skvěle provedené grafické zpracování.

JessieEx
01.01.2021 5 z 5

Psychothriller se vším všudy! Jsem mile překvapená - původně jsem se totiž dost bála brutalit a nechutností. Naštěstí jich tam zase tolik nebylo. Knížka byla neuvěřitelně čtivá, pomohly tomu kratičké kapitoly. Množství zvratů a různých šokujících objevů je nevídané. Už dlouho jsem nečetla takto propracovanou knihu. Moc doporučuji a už se těším na další autorovy knihy!
Více v recenzi v záložkách :)

bookcase
31.12.2020 4 z 5

Přiznám se, zpočátku jsem měla problém se začíst, bylo tam všeho moc najednou. Ale pak se to začalo oddělovat a pak zase spojovat a postupně do sebe zapadat... Jo, perfektní masakrální zaležitost.

Mishak
31.12.2020 4 z 5

Miluju knihy tohoto autora! Akorát tahle mi přišla nějaká … jak to říct… nedomrlá? Byla čtivá, takže se četla sama. Postavy byly super, snadno si je oblíbíte. Kniha byla i parádně zamotaná, ale… A tady se na chvilku zastavím… Nějak jsem zvládla většinu odhadnout a to mě moc mrzí. Možná to bylo jen mým rozpoložením, nebo momentální náladou, že jsem si z knihy nesedla na zadek, ale závěrečný twist, který u Fitzekových příběhů tolik zbožňuju, mi tak úchvatný nepřišel. Vlastně byl i dost zbytečný (a ano, mluvím o posledních několika stránkách). A moc mě to mrzí.

Každopádně je to jedna z knih, které stojí za to si přečíst. Někdy to určitě zopakuju, protože na její čtení asi nebyl ten nejvhodnější moment, a třeba na něco změním názor. Hodnotím 3,5 hvězdičkami.

PS: Já prostě miluju autorova poděkování na konci jeho knih! Jsou nápaditá, originální a vždy krásně ladí s příběhem (podotýkám, že šifru jsem neluštila, nějak jsem se k tomu nedokopala :D). Líbí se mi grafická zpracování knih i obálky, které tematicky ladí k příběhům.

MarkétaI.
28.12.2020 5 z 5

Tak toto byla paráda. Sebastian Fitzek opět nezklamal.
Kniha mě vtáhla do děje od první stránky. Četla jsem dál a dál, nevnímala okolí a kniha se mi nechtěla vůbec odkládat.

Blondebookdevil
28.12.2020 5 z 5

Dárek - 5⭐️/5
Čtení jakékoliv nové pecky od Sebastiana je vždy skvělý čtecí zážitek. Dárek nebyl výjimkou.
Tento příběh nás zavede k životu analfabeta Milana Berga, kterému jednoho dne obrátí svět naruby projíždějící auto, na jehož zadním sedadle ukazuje jakési děvče vzkaz. Jenže co je na něm napsáno a co po něm dívka žádá, Milan netuší. Neumí totiž číst a psát.
S pomocí své přítelkyně Andry se vydávají na stopu záhadného auta a vzkazu a Milan zjišťuje, že vzkaz nezahlédl náhodou. Vše bylo do detailů promyšlené. Co to má společného s Milanovou poruchou, tragédií v rodině a jak může zachránit unesenou dívku?
Chvílemi jsem se neorientovala ve jménech a postavách, protože autor nás zamotává v labyrintu, z něhož zná cestu jen on sám. Po druhé polovině knihy už mohl čtenář více odhadovat, jak se příběh bude vyvíjet a kdo za jakou chybou v minulosti stojí. Všechno pěkně zapadlo do sebe a já tleskám, protože takovéhle zvraty neumí jen tak někdo. Doporučuji!

ArwenAragorn
26.12.2020 4 z 5

61%
"Někdy je nevědomost ten největší dar na světě".

Zručně napsaný psychologický thriller, který využívá bohatou fantazii autora. Plný napětí a oplývá tolika zvraty, že je nutné číst velmi pozorně, abyste se v ději neztratili. Přesto mám pocit, že by si zasloužil dramatičtější a překvapivější konec.
K přečtení doporučuji.

LukBook
25.12.2020 5 z 5

Můj první kontakt s tímto autorem, a rozhodně jsem hodně nadšen. Hodně dramatické, spousta zvratů a pro mě šokující závěr.

TessaJean
15.12.2020 5 z 5

Wow, tak to teda byla jízda... nad touhle knihou budu přemýšlet asi ještě hodně dlouho. V každé kapitole byl minimálně jeden zvrat, který jsem vůbec nečekala a pokaždé si řekla, že to snad ani není možný co autor ještě dokáže vymyslet. Několikrát jsem se i vracela v ději a stránky si přečetla ještě jednou, abych se ujistila, že to chápu správně. Každá kapitola končí nesmírně napínavě, takže jsem prostě musela číst dál a dál, protože jsem se musela dozvědět co nejdřív jak to teda vlastně celé je. Až mě skoro mrzí, že jsem nedokázala přestat číst a knihu přečetla tak rychle. Miluju tohoto autora, každá jeho kniha je absolutní skvost!

jonyrico
11.12.2020 4 z 5

Jelikož mám načtené prakticky všechny autorovy knihy, které vyšly v českém překladu, čekal jsem zběsilou jízdu, kde budu napětím přikovaný ke stránkám od počátku do konce, ale... něco tady drhlo. Abych byl upřímný, stále je to nadstandardní thriller a stále se to čte lépe než valná část knižní produkce daného žánru. Fitzek to se slovy umí a vše je bez zádrhelů a bez hluchých míst. Já osobně si myslím, že problémem je zde už nadměrná překombinovanost, ona snaha zaujmout čtenáře a držet ho napjatého po celou dobu knihy. Každý potřebuje alespoň částečný oddych.

Pitbullka
10.12.2020 4 z 5

Hodně čtivé a velice zajímavý námět.

alusa4302
07.12.2020 5 z 5

Opět úžasná kniha od Fritzka. Čtiva od začátku.

Arsi007
02.12.2020 4 z 5

Přiznám se, že jsem z té haldy thrillerů, která se na nás žene ze všech stran už trochu unavená a snažím se poslední dobou vyhledávat jiné žánry. Dárek mě ale velice mile překvapil. Jde podle mě o mix Cobena, kterého zde vidím v propracovanosti celého příběhu bez zbytečných kliček a odbíhání od hlavní příběhové linie a Cartera, a to díky syrovosti některých scén, přičemž na rozdíl od něj umí Fitzek mnohem lépe psát přímou řeč a vykreslit postavy.

Samotný příběh plyne velmi svižně, čte se rychle, má spád, nikde se nenudíte a otočení o 180 stupňů v samotném závěru vás odrovná. Já to neuhodla, přitom zpětně si uvědomuji pár momentů, které na to jemně upozorňovaly. Sečteno, podtrženo doporučuji všem milovníkům lehce brutálních thrillerů, kde se vráží sponky pod nehty a řežou prsty. A autora, který mě dokázal pobavit i při poděkování budu určitě dál sledovat.

IG: @hanybooks

Kočička911
19.11.2020 5 z 5

Tak jako slušný psycho...
Si myslím, že vím už všechno a že je mi všechno jasný … a velký prd :)
Fitzek je geniální

Sebastian Fitzek