Dáma ve zlatém

Dáma ve zlatém https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128328/bmid_dama-ve-zlatem-GXr-128328.jpg 4 141 141

Kdo vlastně byl Gustav Klimt? Geniální malíř, buřič, svůdce a satyr? Jeho milostné eskapády hýbaly vídeňskou společností, neměl nouzi o dámy, které se od něho chtěly nechat portrétovat. Jednou z nich byla Adele Bloch-Bauerová. Ti dva spolu stvořili jeden z nejkrásnějších a nejzáhadnějších obrazů moderní doby. Zrodil se v idylických časech secesních salonů a vídeňských kavárniček, odkud jej smetl uragán válečných hrůz, aby se po dramatickém soudním sporu završil v aukční síni se ziskem 135 milionů dolarů. Dáma ve zlatém, Zlatá Adele přezdívaná též rakouská Mona Lisa se vrátila do rukou svých dědiců, ale některá její tajemství zůstávají… Začínáme v časech vídeňské secese, kdy nespoutaný Klimt tvoří své obrazy. Starosvětská Vídeň s kavárničkami a měšťanskými salony, kde se schází vybraná společnost, na ně vůbec není připravená. Až na výjimky. A jednou z nich je Adele Bloch-Bauerová. Nekonvenční mladá dáma s cigaretou v ústech a buřičskými řečmi. Začal tehdy kromě jejího portrétu, vznikat i vášnivý zapovězený vztah…? Čas ale nezůstává stát. Do vídeňských ulic vpochoduje Hitler a v patách mu táhne smrt. Donedávna bohatí a privilegovaní Židé jsou ožebračováni, deportováni a vražděni. Z mecenášů umění a intelektuálů je rázem méněcenná rasa, jejich majetek rozkraden nebo zničen. Hrůzy války jsou nekonečné a mnozí účastníci příběhu o Zlaté Adele je krutě zaplatí životem. Někteří ale přežijí a po válce se vrhají do boje za spravedlnost. A za vyrovnání křivd. Směs dech beroucího thrilleru o hrůzách války, ponížení a zoufalství s románem o umění, o lásce, vášni a síle lidského ducha…... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Metafora

The Lady in Gold , 2010

Carlita.cte
01.04.2016 4 z 5

Autorka dala v knize prostor mnohým stranám, a i když jí vůči Rakousku často neujde karatelský tón, nechala mluvit i potomky rodin, v nichž je přítomen stín nacistické minulosti. Čím více tedy autorka naslouchá, tím měně je možné kohokoli odsuzovat a vidět strany jen černé a bílé. To je případ i samotné restituce, která rozhodně nekončí jako happy-end, i když se to tak může na první pohled zdát. V knize se proplétá hodně rozličných příběhů, takže děj často pokulhává a není úplně jasné, co je ústředním tématem. Na druhou stranu se autorce celkem věrohodně podařilo z těchto střípků vytvořit složitý a o to působivější obraz rodiny Bloch-Bauerových. Zajímavé i pro srovnání s filmem...

jluky
11.02.2016

Knihu odkladám, nie som schopná absorbovať to množstvo informácií, koľko v knihe je ...a preto súhlasím s chanahd...Hľadala som niečo iné.

ivca7818
05.09.2015 5 z 5

Pro mne je tato kniha příjemným překvapením a příběhem modelky a dámy z vyšší židovské společnosti, okouzlující mladé ženy Adele Bloch-Bauerové, která stála modelem secesnímu malíři Gustavu Klimtovi. Obraz, jemuž se dosud v uměleckých rakouských kruzích přezdívá vídeňská Mona Lisa, postihla na řadu let krádež identity a byl znám pouze pod nic neříkajícím názvem "Dáma ve zlatém". Autorka se chopila jistě nelehkého úkolu vypovědět nejen příběh modelky a malíře a pokusit se odpovědět na provokativní otázku, zda Adele a Klimt byli či nebyli milenci, ale zároveň nastínit postavení vídeňských židů na přelomu 19. a 20. století, kterým se podařilo pevně zakotvit v rakouském hlavním městě, vytvořit osobitou kulturu a proniknout do vyšší společnosti.
Autorka vykresluje čtenáři celkovou situaci a objasňuje historický kontext, bez něhož by příběh Adele Bloch-Bauerové a Gustava Klimta byl jen bezduchým tlacháním. Žádná kniha podobného ražení se neobejde bez nezbytně nutného historického kontextu, takže pokud někdo čeká jen stručný životopis Adele, Klimta a lechtivé otázky jejich vztahu, bude nejspíš zklamán, o tom není pochyb. Ale kdo chce proniknout pod povrch věcí, toho kniha nadchne a strhne. Je to dechberoucí čtení, v jehož závěrečné části autorka rozebírá průběh snad nejslavnějšího soudního procesu týkajícího se navrácení zlaté Adele právoplatným dědicům.
Zároveň nesouhlasím s tím, že kniha budí snad dojem bakalářské práce. Podává fakta srozumitelně bez odborné terminologie, která je zase pro bakalářskou práci z oblasti historie naprosto nezbytná, nemluvě ani o poznámkovém aparátu či obsáhlém přehledu pramenů a literatury v závěru. Spíše se jedná o popularizační text s jasným cílem oslovit co nejširší spektrum čtenářů. Za mne plný počet hvězd.

Imor
02.08.2015 5 z 5

Pro někoho tragická rodinná sága, pro jiného bakalářská práce, pro mě průvodce historii napsaný
srozumitelně a jednoduše. Příběh, který ve mě vzbudil velkou zvědavost co bude na další stránce.
Příběh k zamyšlení, příběh plný emocí...prostě příběh, který opravdu stojí za přečtení.

Vojslava
01.08.2015 5 z 5

Původně jsem čekala jen "historii jednoho uměleckého díla", ale nakonec jsem zjistila, že čtu tři propojené novely - milostnou, válečnou a detektivní. A všechno se točí kolem obrazu... Po dočtení konstatuju, že opravdu "život píše romány", a ač styl není strhující, je natolik uhrančivý a napínavý, že se mi od knihy těžko odtrhávalo, a mám takový neodbytný pocit, že si ráda přečtu od autorky i něco dalšího.

iška
21.07.2015 4 z 5

Opět jeden střípek do historie. Ještě jsem nestihla filmovou podobu a přiznám se, že se trochu bojím.

chanahd
25.06.2013 2 z 5

V knize se nedozvíte ani příliš o Klimtovi ani o Adele.
Většina knihy je o Adeliných příbuzných a o velkém procesu, kdy se Vídeň měla vzdát tohoto známého portrétu a vydat ho dědicům.
A souhlasím se Selket, také jsem měla chvílemi pocit, že čtu bakalářskou práci.
Kniha neurazí, ale rozhodně nenadchne.

Christina Marie
05.03.2013 4 z 5

Je to rozhodně zajímavá kniha, která stojí za přečtení, i když mě osobně trochu zklamalo, jak moc se věnuje osudům Adeliných potomků (snad ještě víc než samotné Adele). Jinak ale super práce.

Selket
30.10.2012 4 z 5

Průběh dějinami rakouského židovského národa, kde hlavní roli hraje převážně rodina Bloch-Bauerů, pravých dědiců známého Klimtova obrazu Dáma ve zlatém. Ukazuje hrůzy druhé světové války, nabízí pár sporných témat k zamyšlení jak z politického, tak z morálního hlediska a vysvětluje, proč jsou dnes ve Vídni především kopie a ne originály slavných Klimtových obrazů.
Autorka se celé dílo rozhodla pojmout jako tragickou rodinnou ságu, která je zakončena velkým procesem a shrnutím. Kniha je sice psána ve stylu bakalářské práce, ale rozhodně jí nechybí emoce, které čtenáře nejednou zasáhnou.