Ďábel v zrcadle

Ďábel v zrcadle https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338887/bmid_dabel-v-zrcadle-mN3-338887.jpg 4 543 137

Ve čtvrtém románu cyklu historických detektivek Juraje Červenáka navštíví hrdinové Vídeň přelomu 16. a 17. století. Napínavý politický thriller ohromí dokonale vykreslenými dobovými reáliemi i spletitým příběhem plným akce, ale především sugestivním hledáním kořenů zločinu, při němž není příliš jasné, na které straně se nachází dobro a na které zlo. Nad někdejším císařským sídlem se stahují mračna. Špioni biskupa Khlesla zavětřili stopu protestantského spiknutí, kterého cílem je likvidace nejvyšších katolických hodnostářů. Obětí prvního útoku se stane sám následník trůnu, arcivévoda Matyáš Habsburský. Zatímco lékaři bojují o jeho život, Stein, Barbarič a Jaroš v ulicích Vídně a blízkém okolí pátrají po nelítostném vrahovi. Možná je to úkol nad jejich síly – za maskou „ďábla v zrcadle“ se údajně skrývá člověk, který se pohybuje v nejvyšších kruzích. Napětí mezi vídeňskými katolíky a protestanty se stupňuje a vkrádá se i mezi Steina a Barbariče. Nebudou nakonec stát proti sobě? Pozn.: V tiráži chybné vročení 2015... celý text

Detektivky, krimi Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Diabol v zrkadle , 2016

Art82
27.04.2021 5 z 5

Tak tohle se zase víc než povedlo. Tahle série nemá chybu.

Hellboy12
17.04.2021 5 z 5

Druhý najlepší diel série.

RHorse
14.04.2021

Tak tento díl se mi líbil asi zatím nejvíce, přišlo mi, že v knize ubyly náhody, díky kterým hlavní vyšetřovatelé přijdou na případ a děj se pěkně sunul ke konci.

Mickhesh
05.04.2021 5 z 5

Čtvrtý díl serie a dost možná nejlepší dosavadní. Nechybí zápletka, charaktery a akce. Co je jiné oproti předchozím dílum je i humor- je ho více. 90%.

cryingPickle
20.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Aj napriek vysokej laďke ktorú nastavilo Ohnivé znamenie, tento diel nesklamal. Síce zápletka a dej boli o poznanie jednoduchšie od predchádzajúceho dielu, stále to je kniha na top úrovni. Najväčším faktorom ktorý odlišuje tento diel od ostatných je to, že v tomto dieli si niektorý z nás nebudú priať dolapenie "zloduchov"(vrátane mňa) ale skôr dokončenie ich diela.

+1 pre Červenákov humor ktorý ma rozosmeje v situáciách v ktorých by nemal.
"Čo si zač, démon? Teba isto neporodila žena, musel ťa vysrať skurvený Satan!"

Česneksmedem
17.03.2021 4 z 5

Souhlasím s názorem, že to bylo o jeden kočičí fousek slabší, ale pořád je to velká paráda!

mot33
06.03.2021 4 z 5

Mírně roztahlé ,ale konec od té soutěže střelců nemá chybu.

yerry
26.01.2021 5 z 5

Príbeh síce nemal takú razanciu ako ten predošlý, ale napriek tomu sa opäť výborne čítal. Červenák ťahá z rukáva stále nové námety, odohrávajúce sa v rozličných prostrediach. Len ústredné postavy zostávajú tie isté. Pričom ich charakterové vlastnosti sa nedajú definovať ako dobré, či zlé. Slúžia moci, ako inak. Nebola by to historická detektívka, ak by tomu tak nebolo. Z toho vyplýva aj fakt, že spravodlivosť, ktorú vykonávajú musí straniť momentálnej vládnej moci, na základe čoho vznikajú paradoxné situácie, kedy tá kladná strana nemusí byť jednoznačne kladná...

Hlavné postavy tentoraz vyšetrujú atentát na arcivojvodu s pozadím, na ktorom sa odohráva konflikt katolíkov s protestantmi v Rakúskej monarchii. Tentoraz prevažne vo Viedni. S vykresľovaním ženských postáv sa autor tiež zlepšuje. Na scénu nastupuje tajomná femme fatale Pani zo Šternberka. Dúfam, že sa s ňou autor ešte vytasí...

Tradične ako je to už u Červenáka zvykom, jeho vyšetrovatelia nie sú žiadny Poirot či slečna Marplová. Krv potečie aj v tomto prípade, a nebude jej málo. Barbaričova nová zbraň v podobe niekoľkohlavňového príručného kanóna, či Jarošov katovský meč na jeho pleci sú predzvesťou krvavých rán, večerov aj nocí pre všetkých, ktorí stoja na opačnej strane "zákona"...

alenkacermi
18.01.2021 5 z 5

Trojice vyšetřovatelů - Stein, Barbarič a Jaroš - mě baví. Za mě výborná detektivka, která se dobře četla.

Paldiny
28.12.2020 4 z 5

„Bolo tak pekne, že aj starci na smrteľných posteliach sa pri pohľade z okna rozhodli zomrieť až zajtra.“ Tak, za túto hlášku by mal u mňa Červenák jedno chladené, keby mi vláda nezakázala vychádzať z bytu. Jeho štvrtá detektívka s pečaťou Barbarič & Stein funguje rovnako dobre ako tie predošlé, ba čo viac, prvýkrát som mal pocit, že sa bez problémov orientujem v postavách. Opäť sú tu prítomné zrady, špina ulíc, vnútornosti, tortúr už bolo pomenej, samozrejme nesmie chýbať ženská, v ktorej sa nikto nevyzná a nová spoločenská dilema. Politická situácia v ríši Habsburgovcov opisuje konflikt dvoch znepriatelených vierovyznaní, aký môže naštrbiť krehký vzťah ústredného dua. No nestane sa tak, Barbarič pôsobí unavene a nemá silu sa škrieť o to, či stojí na správnej strane barikády a to je možno škoda. Tiež je na škodu, že sa generál Slávik, čoby lovec všetkého, čo odporuje režimu, rýchlo vytráca z diania. Veď práve jeho výmena s Barbaričom sľubovala, že si na hlavné postavy vyšliapne ešte razantnejšie ako zlosyni poľujúci na vysokých hodnostárov. Z tejto strany za mňa nedostatok, aký doprial vyšetrovateľom možno až priveľa priestoru a pokoja a tým pripravil knihu o piatu michelinskú.

85098211
13.10.2020 5 z 5

Další výborný případ, který vyšetřují kapitán Stein s notářem Barbaričem. A že jim to jde, klukům jedněm šikovným ;-). Samozřejmě bez Jaroše nedají ani ránu, ten už k nim ale neodmyslitelně patří. Tentokrát se vydáme do Vídně, kde se na jedné straně setkáme s pozlátkem života bohatých hodnostářů i měšťanů a na straně druhé se vydáme až do těch nejhlubších stok života chudiny. Autor výborně a do všech podrobností vykreslil tehdejší dobu a zároveň vymyslel příběh, který čtenáře nenechá vydechnout. Zápletka vyšetřovaného případu je komplikovaná, ale také opravdu zajímavá. Jednotlivé kousky mozaiky se postupně začínají doplňovat, až nakonec dojde k nečekanému odhalení. Moc se mi líbilo, jak byly v podstatě skoro všechny osoby v knize zmíněné spolu navzájem propletené svými osudy - a než se to všechno podařilo našim třem chlapcům rozplést, tak to dalo fakt pořádnou fušku :-). Každopádně je tato série jedna z nejlepších, ani jedna kniha mne prozatím nezklamala, proto dávám opět s přehledem plný počet a doporučuji! ;-)

sgjoli
26.09.2020 5 z 5

Stein a Barbarič opět nezklamali. Jako dvojice vyšetřovatelů, v doprovodu kaprála Jaroše, opět vytasili důvtip, odvahu a odhodlání při vyšetřování nového případu. A já se u toho bavila.
Pravda, začátek mi trochu trval, než jsem se jím prokousala. Knihy z této série jsou obecně dost hutně napsané - člověk je vždy zavalen notnými informacemi o době, prostředí a souvislostech (politických, historických, společenských), takže chvilku trvá, než se v tom zorientujete, což se mi potvrdilo i v tomto případě. Ale to rozhodně nevnímám jako nějakou výtku. Naopak se mi to na tom moc líbí, jak si s tím autor dává pokaždé záležet. Pokaždé mne uchvacuje, jak má autor tu dobu, v níž se to odehrává, tak moc dobře nastudovanou. Nebo aspoň tak to na mne jako na laika působí. A měla jsem stejný dojem i z této knihy. Takže za to palec nahoru.
Zápletka opět skvělá, zašmodrchaná, s logickým vyústěním a akčním závěrem.
Zároveň jsem se opět královsky bavila při slovních přestřelkách mezi Steinem a Barbaričem, kteří jsou odlišní jako den a noc. Přitom se tak dobře doplňují! Zároveň se ale nepřestávají popichovat, když to jen jde, což mne dost baví.
Tuto knihu jsem si prostě užila a celou sérii zatím mohu moc doporučit.

J.P.S.
20.08.2020 5 z 5

Detektivní příběh z renesanční Vídně a jejího okolí. Za mě asi dosud nejpropracovanější zápletka ze všech dílů série. Barbarič, Stein a Jaroš opět válejí :))

Ocenil jsem historický exkurs o masakrech rakouských protestantů. Přeci jen mám někde (snad ještě ze školního dějepisu) zafixováno, že Rakousko byla bašta katolíků, tradičně nepřátelských k "našim" českým protestantům - jenže tak jednoduché to samozřejmě nebylo. To, co se později odehrávalo "u nás po Bílé Hoře", byl jen slabý odvar toho, co zažívali o čtvrt století dřív protestanti v samotném Rakousku (a to ještě nezuřila žádná třicetiletá válka!).

Proto jsem si v závěru knížky zcela upřímně přál, aby fanatický zmetek Giorgio "Slavík" Basta uhořel (jenže jde o historickou postavu, takže ho autor "musel" nechat přežít...). Barbarič coby luterán naopak mohl být po tomhle díle opravdu rád, že se i nadále těší arcivévodově přízni :))

newSami
16.08.2020 2 z 5

Za mna doteraz najslabsi diel, s nemastnym-neslanym zaverom.

Nikolda
15.07.2020 4 z 5

Opět dobře vystavěný příběh s napínavými scénami. Jen mi přišlo, že v této knize nebylo tolik šťávy, jako v předchozích dílech.

Oplak
09.07.2020 4 z 5

Niet čo dodať.
Bol to výborný príbeh, ako vždy!

Aj dnes by mal mať každý náš vyšetrovateľ svojho Jaroša.

jaja4
05.07.2020 3 z 5

Zdalo by sa, že Viedeň je exkluzívne javisko pre potenciálne najzaujímavejšiu Červenákovu detektívku. Ale zápletky boli priemerné a opakovali sa motívy z minulých dielov. Škoda.

kristeen
20.06.2020 4 z 5

Vcelku uvěřitelný a napínavý příběh, poutavě vykreslené prostředí. Skvělá volba pro nenáročné čtení, které ale není hloupé...

Phyl
13.06.2020 4 z 5

Náboženství vs. Náboženství nepřineslo lidstvu nikdy nic pěkného. Vysledovat se to dá v minulosti a přítomnosti. Jak to bude v budoucnosti? Čert ví.

Mates84
03.06.2020 4 z 5

Mimo prvniho dilu,tak zatim u vsech ostatnich jsem fandila,,zaporakum".Dobre se to cte.