Čtyři vichry

Čtyři vichry https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475445/bmid_ctyri-vichry-v5X-475445.jpg 5 283 74

Texas, 1934. Velké planiny na hranici Spojených států amerických a Kanady sužuje tragické sucho. Miliony lidí jsou bez práce. Farmáři bojují o zachování své půdy i živobytí, plodiny však skomírají, voda vysychá a všechno halí oblaka dusivého prachu. Do životů místních lidí se s neodvratnou neúprosností prašné bouře přihnaly „Špinavé třicítky“, jedno z nejtemnějších období velké hospodářské krize. Doba je nejistá a nebezpečná, a tak je Elsa Martinelliová – stejně jako řada jejích sousedů – postavena před nelehkou volbu: zda dál bojovat o půdu, kterou miluje, nebo se vydat na západ, do Kalifornie, kde by mohla začít lepší život. Román Čtyři vichry představuje jedinečný portrét Ameriky a amerického snu v podání nezkrotné ženy, jejíž odvaha a sebeobětování se staly vzorem pro celou jednu generaci.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Argo

The Four Winds , 2021

Marci70
13.07.2023 5 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha plná emocí.

Tereza0107
26.06.2023 5 z 5

Slavík, Velká samota a teď Čtyři vichry. Tři knihy, tři úžasně silné příběhy. Nečetla jsem dopředu anotaci a tak mě příjemně překvapilo, že se točíme okolo hospodářské krize v Americe. Dust Bowl, termín, který jsem si sice pamatovala ze školy, ale neměla jsem s ním spojeno prakticky nic jiného, než "prostě sucho no", to je toho. Ale když tu situaci člověk vidí ve spojitosti s příběhem jedné rodiny, najednou mu dojde vážnost celé doby a taková ta každodenní těžkost, nejistota a zoufalství té doby.
Kniha byla ohromně čtivá a vzbuzovala ve mě potřebu si i určité věci dohledávat, a tak se dozvědět o problematice něco více. Dobře vykreslené postavy, se kterými se čtenář dokáže ztotožnit. Nesmírně jsem obdivovala Elsu, že i přes všechny kopance, které jí život neustále chystal, dokázala zůstat kvůli své rodině silná. ¨
Maličko mě sice mrzel ten závěr, který mi přišel, jako kdyby autorka až moc tlačila na pilu, aby ještě rychle v posledních dvaceti stránkách stihla ze čtenáře vymáčknout nějakou tu slzu.
Ale i přesto dávám plný počet hvězdiček a už si dělám pomalu zálusk na "Děvčata z Firefly Lane".

⭐️"Můj dědeček byl texaský ranger. Říkával mi, že odvaha je vlastně trik. Že je to jen strach, kterého si rozhodneš nevšímat." Podívala se na něj. "A já se bojím."
"Všichni se bojíme," opáčil.

⭐️"Naděje je mince, kterou u sebe nosím. Dala mi ji žena, kterou budu vždycky milovat. Držím ji teď, když mířím na západ, součást nové generace hledajících.
První z rodu Martinelliů odchází na univerzitu.
Dívka."

ropotamo
30.05.2023 5 z 5

Moje první kniha od autorky a určitě ne poslední. Silný příběh a přiznám se, že na konci mi ukápla i slza. Krásně popsaná hospodářská krize z pohledu člověka, který ji prožívá.
Děkuji autorce a samozřejmě 5 hvězd.

adoli
27.05.2023 4 z 5

Kniha o těžkém životě, utrpení, bolesti. ale také nepochopení. Autorka umí skvěle vystihnout atmosféru (občas jsem snad slyšela skučet vítr, nemohla dýchat a do tváře bodala zrníčka písku), popsat těžký životní úděl svých hrdinů, spíš hrdinek, dokáže vtáhnout do děje tak, že čtenář vše prožívá s postavami, neubrání se slzám. Přesto malinko slabší než třeba Velká samota. Kniha však stojí za přečtení.

TaJeMa
23.05.2023 5 z 5

Krásně popsaná příšerná doba velké hospodářské krize.
Slavík ale nepřekonaný!

Janaves
14.05.2023 5 z 5

Krásně napsaná kniha, na kterou nezapomenu.

Starmoon
06.05.2023 5 z 5

Veľmi silná kniha; silná téma (nie, nečítala som Steinbecka a o danej kapitole amerických dejín som nemala šajnu), silná hlavná hrdinka (od začiatku mi pripadala veľmi reálna, akoby odpozorovaná zo života, čo mám veľmi rada a kvitujem, ak sa autorovi podarí vytvoriť niekoho tak "živého"), silné motívy (napríklad vierohodne opísané materstvo).

S Elsou som silno prežívala všetky životné peripetie, ktoré jej autorka nadelila, a každý večer sa tešila aspoň na krátke stretnutie s ňou, čo sa mi pri románoch (zvlášť takých hrubých) stáva len keď sa mi naozaj zdajú pútavé.

Jasné, našlo by sa aj pár chybičiek krásy (a to nemyslím na Else, ako autorka rada a často zdôrazňovala ;)), napríklad, že autorka bola v niektorých prípadoch príliš doslovná alebo do omrzenia kládla dôraz na niektoré pre ňu dôležité akcenty, ale pri čítaní ma to nerušilo, podobne ako záver, ktorý bol na môj vkus možno až príliš sentimentálny (a nemohla som pri ňom neuvažovať nad tým, že ak by dnes podobný román napísal niekto o Československu 30. rokoch, asi by som si len znechutene pomyslela, čo to má znamenať).

Skrátka, PROTI VETRU si zapamätám ako zaujímavý, ľahko čitateľný román o ťažkých veciach.

PS: Musím vynachváliť slovenské vydanie; nádherná obálka (aj keď človek zloží prebal), skvelý výber papiera aj fontu, celkovo dobrý dizajn... Také detaily ma ako čitateľku tešia a ešte viac umocňujú zážitok z textu, takže vďaka, Lindeni, a len tak ďalej.

kniha
27.04.2023 5 z 5

Na knížky Kristin Hannah pět hvězdiček nestačí. V každé knížce je kus skutečného života a díky těmto knížkám čtení miluju.

zbožňuju_knihy
21.04.2023 5 z 5

Neskutečně těžká doba, dnes si žijeme v blahobytu, máme vše a nevážíme si..
Dávám 5*
Kniha je docela doják, řekla bych. Pro mne byla neskutečně dobrá kniha Velká samota, tohle za mě slabší, ale stále dobré. Že byla Elsa hrdinka bych netvrdila, spíše se snažila přežít, hrdinkou se stala až když ji situace donutila. Ale tak už to v životě bývá.

raty
18.04.2023 5 z 5

Další z nezapomenutelných knih od Kristin Hannahové. Velmi silný příběh, žádné lehké povrchní čtení. Útok na emoce čtenářů.
Na začátku svou bohatou rodinou odstrkovaná a o sobě pochybující dívka Elsa.
Můžeme sledovat její touhu svůj život změnit a vše, co jí tato touha přinese. Její novou rodinu i životní náplň.
Bohužel do života všech zasáhne Velká hospodářská krize a Velké sucho, o kterém budete číst s pocitem prachu v očích i v nose. Tak barvitě je autorkou popisováno.
Elsa o sobě nepřestává pochybovat, ale síla mateřské lásky jí pomáhá přežít, pro mě nepředstavitelné životní podmínky.
Díky autorce za přiblížení této části amerických dějin.

LéňaM
08.04.2023 4 z 5

Čekala jsem trochu víc, ale kniha byla hezká. Konc knihy vylepšil delší začátek

Danka1975
03.04.2023 5 z 5

Za mě sázka na jistotu. . .U autorky cením, že jede na klalitu a ne na kvantitu. S odsupen má bonusové body i za odlišnou tématiku proti předešlým knihám. Zase jsem objevila Ameriku v Americea :-) . .O období sucha a situaci v Americe, co popisovala, jsem neměla ani tucha. . :-(. . . Kniha má dojezd. . .a je fakt, že je tam namixováno od všech žánrů všechno, ale přesto to na mě nepůsobí kýčovitě. . . i když jsem slzu utřela. . . .:-). . Takže doporučuji a doufám, že laťku Kristin zachová.

ANDY28
28.03.2023 4 z 5

Jsi moje způsobem, který nemůže nic zničit. Tys mě jako první naučila, co je to láska a moje láska k tobě mě přežije.
Neplač lásko, tam odkud tohle přišlo, je toho ještě spousta. Slibuju. Tohle je jen začátek.

Safrika
27.03.2023 3 z 5

Miluji tuto autorku, ma paradni knihy. Tato byla take dobra, jen me nechytla tak jako jeji jina dila, byla takova slabsi.

Ivana11
22.03.2023 5 z 5

Krásná kniha.

4xbabča
10.03.2023 5 z 5

Je to moje druhá kniha, kterou jsem od autorky četla, první byla Velká samota a byla moc pěkná. Tentokrát to byl příběh Elsy Martinelliové a bylo to hodně smutné čtení, se spoustou bolesti, strádání a hlavně boje za lepší život.l

petrarka72
05.03.2023 3 z 5

Což o to, srdceryvný příběh autorka napsat umí. Obrázek Ameriky ve třicátých letech kulhá, ale to postupné ztrácení obživy, domova, práce je uvěřitelné, včetně zprávy o tom, jak se člověk proti své vůli stává migrantem a jak se vůči němu vymezuje "šťastnější" okolí. Jen to vnitřní zpevnění u ženských postav mi nějak nefunguje...

hzd
04.03.2023 5 z 5

Moje oblíbená autorka opět nezklamala. Nemohla jsem přestat číst.

Atuin
15.02.2023 2 z 5

Úplně nerozumím vysokému hodnocení. Příběh o silné ženě s tématem těžkého života vypadá jinak, toto je bohužel brutálně špatná telenovela kde nefunguje vůbec nic, ani postavy, ani dialogy,ani situace, které se mlátí od zdi je zdi. Od nepravděpodobných momentů jakéhosi melodramatu, až k erotickém románu, kde postavy sice mají vystupovat v kontextu doby, ale vůbec se jím to nedaří a zmateně pobíhají sem a tam a říkají co se právě hodí ačkoliv to vůbec nezapadá do příběhu.
Elsa je všechno jen ne silná hrdinka, to že to autorka bude stále omílat z toho pravdu neudělá.
Nejhorší autorčina kniha.

Kanimůra2
14.02.2023 5 z 5

Moje první setkání s autorkou a určitě ne poslední. Když čtu předchozí komentáře, není co dodat. Kniha je velmi krásná a velmi smutná. Neuvěřitelné, že to příběh starý pouchých 90 let. Doporučuju.