Čtvrteční klub amatérských detektivů

Čtvrteční klub amatérských detektivů https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461633/bmid_ctvrtecni-klub-amaterskych-detektiv-hiw-461633.jpg 4 133 36

Čtvrteční klub amatérských detektivů tentokrát musí čaj o páté vynechat! Stala se vražda a čtveřice osmdesátníků cítí, že nadešla jejich chvíle! V poklidné vesnici pro penzisty se jednou týdně scházejí čtyři přátelé, aby vyšetřili nevyřešené vraždy. Když je však místní developer nalezen mrtev, „Čtvrteční klub amatérských detektivů“ se ocitne uprostřed svého prvního skutečného případu. Čtveřici přátel, Elizabeth, Joyce, Ibrahimovi a Ronovi, možná táhne na osmdesát, ale pořád ještě mají pár es v rukávu. Dokáže naše velice neobvyklá, ale důvtipná partička chytit zabijáka dřív, než bude pozdě?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Jota

The Thursday Murder Club , 2020

lena.o.knihach
10.11.2021 2 z 5

Stala se vražda a Čtvrteční klub amatérských detektivů se tak ocitne u prvního skutečného případu. Dovedete si představit, jak se čtyři osmdesátníci snaží vypátrat vraha?

Přišla jsem na to, že mám radši severské detektivky a morbidní vraždy a tato oddechovka mě do kolen, bohužel, nedostala. Chvíli zabralo, než jsem poznala všechny postavy, takže se začátek docela táhnul. Ačkoli mám britský humor ráda, tady jsem asi byla naladěná na jinou notu, protože mi to moc vtipné nepřišlo.

Poslední třetina byla nejlepší a celkový dojem vylepšila. Pokud si chcete přečíst takovou netradiční detektivku, mohli byste zkusit dát čtyřem amatérským detektivům šanci.

SBH
29.10.2021 3 z 5

Sama nevím, co si o knize myslet. Začnu obálkou – jo, ahá, liška. Mno, za mě nevypovídající. Ano, příhoda s liškou se v knize mihne, ale že by to byla nějaká ústřední linie, tak to v žádném případě. A zhruba v tomto duchu se nese celé dílo.
Na tuto knihu jsem si „vystála“ zatím nejdelší frontu v knihovně. Z toho důvodu, a taky ovlivněna spoustou oslavných recenzí, jsem čekala zázrak.
Co jsem dostala? Slušný detektivní příběh, roztomilé a sympatické postavy, sem tam vtípek, sem tam dojetí. Jo, je to „k uzoufání britské“, jenže pro českého čtenáře v záplavě překladové literatury nic výjimečného. Tak proč jsem zklamaná?
Postavy byly milé a opravdu báječně vykreslené, ale bylo jich prostě mnoho. Každá měla osobitý příběh, s každou jsem soucítila, takže nakonec to bylo vyčerpávající. BTW by mě fakt zajímalo, čím si Elizabeth vydělávala na živobytí.
Detektivní příběh taktéž. Ano, palec nahoru za věc, která v té spleti hovoří jasně pro autorovo mistrovství – nenašla jsem tam žádnou logickou nesrovnalost, a to já jsem na ně přecitlivělá. Vlastně ano, ale to souvisí spíš s překladem, a o tom později. Jenže zase – řešilo se příliš mnoho případů, příliš mnoho zvratů, a přiznejme si – příliš mnoho mrtvol na malém území a v krátkém časovém úseku. Jinak dobře vystavěnému příběhu tohle snižovalo uvěřitelnost.
Překlad a korektury? Katastrofa, bohužel běžná. Prosím pěkně, kdo pronáší tu úvodní hlášku o ideálním místě pro mrtvolu? Jestli je to tak, jak si myslím, chtělo si s textem víc pohrát (a dalo by se to zvládnout). Penny, která se o odstavec dál změní v Peggy, aby se posléze zase vrátila k původnímu jménu, no potěš. A může mi někdo vysvětlit převod kilogramů na „kameny“? Jako Chris přibral jeden a půl „kamene“? Na tohle je jedna vysoká škola málo.
Kvůli nenaplněnému vysokému očekávání dávám pouhé tři.

zuzi1162
10.10.2021 5 z 5

Dokonalé

lendinka.k
17.09.2021 5 z 5

Moc jsem se bavila, a přesně tohle čtení jsem zrovna potřebovala. Milé, laskavé, s humorem, ale i trochou sentimentu a dojetí. Příjemná změna po těch pesimistických a ponurých severských detektivkách, ne že bych je odsuzovala. Naopak. Ale potřebovala jsem si asi od nich oddechnout a tohle je přesně na to dělané. Všechny hlavní postavy jsem si navíc moc oblíbila, což se mi zas tak často nestává, a uměla jsem si i jejich jednání představit. Doporučuji tedy pro ty, kteří si chtějí odpočinout od morbidních vražd, temnoty a tísnivé atmosféry některých thrillerů.

NannyOgg24
15.08.2021 4 z 5

Pěkně plynoucí příběh.

pajaroh
05.08.2021 2 z 5

Díky doporučení této knihy jsem se těšila na nějaký ten laskavý britský humor, občasnou posmutnělou filozofii o stáří a svérázné postavičky. A to jsem netušila, že se děj odehrává v Kentu a poblíž míst, kde jsem nějakou dobu žila (Tunbridge Wells, Maidstone, Hastings=Fairhaven...), což dává knize vždy přidanou hodnotu.
Přesto jsem při čtení upadala do jakési nudy a ke konci mi vlastně bylo jedno, kdo, koho a proč zamordoval. Bohužel... ze začátku to vypadalo na příjemné čtení o partě zvídavých akčních stařečků, ale styl psaní, nelogičnosti, celkový pohled na věc a neosobní postavy to potěšení ze čtení v mém případě pohřbily jako kosti "kdožetobyl?". Zavírám a zapomínám.

Dada077
08.07.2021 odpad!

Nehodnotím, pre mňa zlý výber.
Príbeh a štýl je pre čitateľov vo veku 70+. Najväčšie vzrúšo dvoch postáv - senioriek - zakúpenie si a pochlipkávanie dvoch džinov s tonikom cestou autobusom z mesta do domova seniorov.

yellow
13.06.2021 2 z 5

Autorův styl mě absolutně nenadchl, příliš mě nezaujal ani příběh, který byl absolutně nereálný. Kdysi jsem však dělala v Anglii v hotelu, který měl podobnou klientelu. Knížka tedy ve mně vyvolala vzpomínky na časy dávno minulé a na některé z pravidelných hostů.

charlizee
08.06.2021 2 z 5

A zase jsme u toho, jak se všeobecný vkus míjí s tím mým. Čtvrteční klub amatérských detektivů pro mě nebyl ani vtipný, ani svěží, ani odpočinkový..., byl pro mě úmorný, děj mě nezajímal, postavy mě nebavily, nad rámec vyprávění jsem taky nic nenašla...a dočetla jsem to (zase) jenom proto, že jsem se ještě prostě nenaučila nedočítat...

AlbionFoxyFox
01.06.2021 4 z 5

Pohodová oddechová kniha se zajímavým a překvapivým koncem. Oceňuji vtipné komentáře a celkový nadhled, který asi do daného prostředí patřil.

iška
19.05.2021 3 z 5

Tak nevím, zda jsem jen nebyla správně naladěna, ale moc mě to nechytlo. Parta osmdesátníků sice svým jednáním občas vyloudila úsměv, ale vracet se k tomuto titulu rozhodně nebudu

AlexandraBane
09.05.2021 2 z 5

Kniha mi nesedla. Někdy kolem půlky jsem zvažovala i odložení. K jejímu dočtení jsem se musela tlačit.

moničina
28.04.2021 2 z 5

Vôbec, ale vôbec ma to nebavilo. A štýl písania mi nesadol, celé to bolo také naivné a nudné. Knihu som nedočítala a darovala do kniznej búdky.

jaroiva
17.04.2021 3 z 5

Hmm, nějak nesrším nadšením. Chtěla jsem dát tak dvě hvězdičky, ale poslední třetina to už pak trochu vylepšila. Doufám, že ostatní čtenáři trochu srazí to přemrštěné aktuální hodnocení :)
Vidím snahu o "laskavou" detektivku starého anglického stylu. Atmosféra byla skutečně příjemná.
Oproti severským detektivkám je tu ale další velký rozdíl - místo Ikea je tu Marks&Spencer. I když i Ikea se tu párkrát objevila. Jinak je to skutečně změna ve značkách v product placementu oproti knihám, které běžně čtu.
Jako reklamní nosič je to celkem dobré. Ale jsem ráda, že jsem si ji jen půjčila.

mikika
12.04.2021 5 z 5

Tahle kniha mi opravdu sedla, vtipná i dojemná. I když kápo důchodcovského gangu je taková Lara Croft ve starobní penzi a její možnosti jsou takřka neomezené, když na tu nadsázku přistoupíte, užijete si a možná i trošku zaslzíte. Odcházení přátel, láska až za hrob... a do toho partička nezničitelných staříků, kteří si ze své vetchosti udělali přednost a úspěšně manipulují nic netušícím okolím...

eiramka
10.04.2021 5 z 5

Čtu v poslední době jen věci laskavé, neškodné, které mi dají na okamžik zapomenout na situaci, ve které se nacházíme. A šťastnou náhodou jsem se potkala právě se Čtvrtečním klubem - příběhem, který bohatě naplnil mé očekávání ( a jsem ráda, že jsem překonala své podezření, že číst o anglických penzistech nebude právě optimistické ). Velmi mne to bavilo, jak samotný příběh, tak postavy, které jsem si zamilovala a hlavně suchý anglický humor (který jen doufám se neztratil v překladu). Je to chytré, vtipné, překvapivé, chvilkami dojemné a velmi zábavné čtení .

detektivní a krimi romány senioři

Richard Osman
britská, 1970