Colorado Kid

Colorado Kid https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347722/bmid_colorado-kid-YOz-347722.jpg 3 609 139

Některé záhady jsou neřešitelné… Studentka žurnalistiky přijíždí na odlehlý ostrov kvůli stáži v místních novinách. Jednoho dne se dozvídá, že ostrůvek skrývá záhadu, o níž jí dosud nikdo neřekl. Nakonec jí kolegové z redakce celý příběh vyprávějí: Co byl zač ten muž, který byl před čtvrt stoletím nalezen mrtvý na pláži, kdo ho zabil a proč? Vyšetřování případu opakovaně vedlo do slepých uliček a dodnes se mnoho neví. Místní redaktoři jsou neobjasněným příběhem „Colorado Kida“ fascinováni, vyprávěním utužují dávné přátelství a zároveň zkoušejí profesní vytrvalost mladé stážistky.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Colorado Kid , 2005

Anushka1
10.08.2018 3 z 5

Brala jsem si tuto knihu jako lehkou zábavu na dovolenou. A to splnila. Četla se rychle a snadno. Poutavé povídání dvou starších novinářů o nevyřešené záhadě jednoho maloměsta.

Mariona
28.05.2018 4 z 5

Mě se to docela líbilo, ale možná to bylo tím, že jsem knihu četla hned po Nespavosti, u které jsem měla problém ji vůbec dočíst.

sharik
25.05.2018 5 z 5

Nevšední detektivní příběh, který vlastně detektivním příběhem vůbec není. A to ačkoli tu máme mrtvolu, vyšetřování a pořádnou záhadu. Co je ale jinak? Především to, že vůbec není nejdůležitější, jak a jestli se záhada a více jak dvacet let starý případ vyřeší. Román ukazuje záhadu v její záhadnosti. Přibližuje realitu, kde je někdy řešení nedosažitelné a možná nedůležité. Ale to není vše. King tímhle krátkým dílem otevírá množství otázek: Kde je hranice pravdy? Je možná pravda bez znalosti všech okolností, ale na druhou stranu, lze všechny okolnosti znát? A to vše King ukazuje na pozadí zákulisí novinářské práce. Celý román se odehrává ve vyprávění dvou starých novinářů, kteří pomocí příběhu "testují" mladou stážistku a její bystrost. Ovšem prostřednictvím jakého příběhu? Další velká otázka, kterou King skrz román pokládá, totiž zní: Kde začíná příběh? Co odlišuje událost a sled faktů od příběhu? Čtenář klasických detektivek by mohl být z Colorado Kida možná zklamaný, dokud si neuvědomí zásadní věc - tahle kniha není prvoplánová a číst ji tak by znamenalo číst ji povrchně. Musíte jít hlouběji, abyste ji ocenili. Já jsem nadšený.

MíšaS.
26.04.2018 3 z 5

Souhlasím s Gabi.K - příběh mě zaujal, vždyť kolik lidí se takhle ztratí a objeví se na místě, kde by je nikdo nečekal, nebo se neobjeví už vůbec. Za mě super povídka.

allyce
24.04.2018 2 z 5

Colorado Kid mě zatím jako jediná Kingova kniha zklamala.

S1M0NE
15.04.2018 2 z 5

Nejsem si jistá, jestli tohle měl být román a ne jen povídka. Jsem velká fanynka Kinga, ale Colorado Kid mě trochu zklamal, i když díky doslovu, chápu autorův záměr. Každopádně přečetla jsem to jako nic za dvě cesty vlakem Brno-Praha. Přesto to bylo částečné zklamání.

Lucuschka
01.04.2018 2 z 5

Jsem z teto knihy rozpacita... Zadny poradny pribeh, jen spekulace o nicem.

Gabi.K
16.03.2018 3 z 5

Jedná se o krátké, čtivé, nevyřešené vyprávění.
Myslím, že spisovatel to pojal neobvykle a mě se vlastně líbilo, že příběh nebyl "vyřešen", jinak by se také mohlo jednat jen o průměrnou historku. Nevysvětlením konce nám dává možnost dedukovat vlastní interpretaci.
Takže jak na začátku popisování události Stefanie bylo řečeno, příběh nemá vyřešení, neměl ho tedy očekávat ani čtenář.
Příjemné bylo krátké vysvětlení od autora a jeho inspirace k napsání tohoto krátkého , nevyjasněného úmrtí Colorado Kida.

jadunka
06.03.2018 5 z 5

Jsem typ čtenáře, který byl z toho konce nadšen. Pět hvězdiček. Bez debat.

Stanas513
23.02.2018 5 z 5

Čtivá, překvapivý konec. Proč by všechny knihy měly končit happyendem nebo mrtvolami?

PetikH2O
19.02.2018 3 z 5

Ty vole, tak to mi pěkně nasral. Nejsem ten typ, co chce do konce života žít s tím, že na to nepřišel! Nápady do zpráv, dík.. :)

p.mihoc
10.02.2018 4 z 5

Mám podezření, že nakladatelství tlačilo na Kinga, aby protáhl svou původně 30ti stránkovou povídku na kratší novelu a mohli jí vydat samostatně za účelem většího zisku. V takovém připadě je to docela riskantní tah. Dokážu si představit nespočet čtenářů, kteří chtěli "vyzkoušet" styl mistra a šáhli jako první zrovna po téhle, z mého pohledu vůbec né špatné pidi knize, a už se k jeho dalším skvostům vůbec neodhodlali, protože je King tímhle dílem neoslovil, což by byla škoda. Já mám od SK přečteno vše co u nás vyšlo. Takže jsem musel dát i tuto. Doporučuji vyhradit si tři hodinky a slupnout na jeden zátah.

madonna6956
04.02.2018 5 z 5

Moje druhá přečtená kniha Stephena Kinga.
Kniha se četla jedním dechem, přečetla jsem jí za jeden den. Velice příjemná atmosféra, napsáno poutavě, úplně mě to vtahovalo do děje. Souhlasím s @čef.

čef
30.01.2018 5 z 5

Byly to opravdu pěkné dvě hodinky posezení se dvěma zasloužilými novináři a jejich vyprávěním o záhadě, která nemá známé řešení. Příběh má sice začátek, ale je bez konce, což se v novinových článcích prostě nedělá, ale v knize takového mistra, jako je King, musíme něco tak neobvyklého s naprostou jistotou očekávat. Je to prostě tak, jak to v našem životě vídáme dennodenně, neuzavřené záhady všude kolem - "je šílené umět s tímhle žít, ale je to taky krásné".

MichalHoráček
30.01.2018 3 z 5

Docela zajímavá delší detektivní povídka, která vlastně nemá konec s rozuzlením případu.

evickakyticka
24.01.2018 1 z 5

Tak já nevím, co si po dočtení myslet - jak hodnotit tuto knihu.... Je to spíš taková povídka a nevím, proč měla tu výsadu stát se samostatnou knihou. Vyprávění dvou (s prominutím) dědků a studentky mě nebavilo. Kdo četl, ví, jaký byl závěr a proto není nutné se o tom více rozepisovat.
PS: První jsem nechápala, proč je kniha pouze paperback....ale teď už chápu. Ona si ty tvrdý desky nezaslouží.

callahanh
19.01.2018 4 z 5

Jestli se něco Kingovi v Coloradu Kidovi povedlo, je to zachycení takové té čtenářské touhy dychtit po každém, byť sebeslabším příběhu. Co by se za ním mohlo skrývat? Co jeho aktéry vedlo k věcem, které se v něm staly? Jenže někdy (a možná většinou) v životě příběhy zkrátka nemají žádný děj a jsou jen určitým výsekem osudů některých lidí, které se protnou právě v tu chvíli, kdy dochází k jakési gradaci onoho děje. Velice svižným, zároveň ale nostalgickým tempem vypráví King laskavou historku ze života dvou dlouholetých kamarádů, kteří mají to nejlepší za sebou a zbyly jim jen vzájemné špičkování a láska k žurnalistice a příběhům. Postava studentky slouží jako jakési nové vlití krve do žil těchto přátel a oni jsou rádi, že se s ní se svou celoživotní láskou pochlubí a podělí, protože cítí, že je na stejné vlně. To, že titulní příběh nemá pointu, v tomto případě nevadí, protože primární je samotná událost a onen zápal při jejím rozplétání. Naprosto ale chápu, že někomu absence rozuzlení zásadně vadí. Pro mě osobně je ale Colorado Kid roztomilá mistrova hříčka o tom, že v životě je plno věcí, které nemají řešení a je nejlepší je nechat být a ony se zkrátka nějak vyřeší (nebo taky nevyřeší) samy. Novelu by ale určitě měli číst ti, kteří už mají Kinga trochu načteného a chápou jeho pohnutky. 70 %

zlovlk
17.01.2018 5 z 5

Není to horor, není to thriller, není to laskavé povídání o životě a není to ani žádný jiný žánr, které King obvykle píše. Je to... asi filosofický traktát na téma absurdity a neřešitelnosti některých záhad. Maskuje se sice jako próza, a dokonce poměrně úspěšně, ale nás, zkušené lamače stránek, už máloco dokáže oblafnout.

Po dočtení jsem si uvědomil, že text naprosto přesně vystihl některé mé úvahy, do té doby smutně a osamělé bloumající v katedrále mé lebeční kosti; že King napsal něco, co jsem si vždycky chtěl přečíst, ale vlastně jsem o tom nevěděl. A sice podivné vyznání obdivu k nevysvětlitelnu (což není totéž jako nadpřirozeno!) - chvalozpěv a žalozpěv zároveň, dalo by se říci, protože absurdita některých událostí je tak silná, že dává životu skoro smysl.

A je jedno, jestli jsou to klíče od vlastního bytu nalezené v zataveném balíčku sušenek nebo mrtvola na pláži, jako v téhle novelce; některé věci zkrátka vyžadují tak neuvěřitelnou shodu náhod, že boří každou ztěžka budovanou věžičku lidské racionality a nutí nás vystavět ji znovu a lépe. A dost možná se proto mohou směle měřit s chůzí po vodě a jinými slovutnými zázraky dávnověku.

Takže ještě jednou bravo. King je famózní, že i přes svůj věk, množství uklohněných knih, lepších a horších, a zkrátka přes celou tu nikdy neutuchající spisovatelskou potenci dokáže jen tak mimochodem přijít s takhle svěží a originální jednohubkou!

anez66
02.01.2018 5 z 5

Skvělé čtení. King se nám předvedl z trochu jiné stránky a já jsem nadšená. Báječně si pohrál s postavami i s nevyřešenou zápletkou. Čte se to vlastně samo, jen hltáte každé slovo. :)

Zdenda20
29.12.2017 2 z 5

Očekával jsem trochu víc než příběh bez konce.