Co vás v dějáku nenaučili

Co vás v dějáku nenaučili https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500584/bmid_co-vas-v-dejaku-nenaucili-Ywc-500584.jpg 4 353 353

Pamatujete na školní dějepis? Vždycky končil druhou světovou. Jenže právě to, co nás v dějáku nenaučili, ovlivnilo naše životy nejvíc. Jak se komunisté dostali k moci, že propaganda byla i v seriálech, že politika do sportu bohužel vždycky patřila nebo že lidé utíkali ze země v nafukovacím balonu. Nečekejte hromadu dat, ale skutečné příběhy i náladu tehdejší doby. Obojí je důležité znát, protože národ, který nezná svou historii, je odsouzen k tomu ji opakovat.... celý text

Aligi
02.06.2023 5 z 5

Konečně "učebnice", ve které se dozvím všechno, co jsem se ve škole nenaučila. Přesně jak píše autorka, skončil školní rok vždy, když mělo dojít na českou historii. Nevím, jak je to ve školách teď, ale naše historie je důležitá. Já jsem si věci začala hledat až v pozdějším věku ve svém volném čase, ale protože jsem tomu moc nerozuměla, tak jsem od toho nakonec upustila.
P.S.: dodnes si pamatuju, že Napoleonův první syn se jmenoval Orlík. Ale z české historie ani ťuk.
POVINNĚ TUHLE KNIHU DO ČESKÝCH ŠKOL!

EvaHonsová
30.05.2023 4 z 5

Autorka vypíchla některé běžné věci, které asociují socializmus a které jednoznačně rozkrývají, jak se nám žilo za vlády KSČ. Doporučuji k přečtení. Psáno s lehkostí Markétě vlastní.

Arianox
23.05.2023 5 z 5

To je skvělé, poučné a výborně napsané. Markéta Lukášková má talent a všechny její knihy miluju. Tahle je ale výjimečná obsahem. :-)

Kexina
21.05.2023 1 z 5

Druhá knížka od autorky a opět jsem ji stěží dočetla. Nemastné neslané texty připomínají školní slohovou úlohu, rádoby vtipné komentáře a konspirační teorie jsou někdy až za hranicí trapnosti.
Škoda, nápad to byl dobrý.
A opravdu, opravdu by bylo fajn, kdyby knížka před vydáním prošla korekturou, ty překlepy a hrubky dobrému pocitu ze čtení fakt nepřidaly.

Kara28
16.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Poměrně obsáhlé 20. století stručně, ale výstižně shrnuto. Čtivé, zajímavé a konečně něco, kde je shrnuta poválečná historie, která se snad do hodin dějepisu nikdy nevešla a vždy se končilo u druhé světové. Asi to není úplně přesný popis, ovšem dobu to přiblíží dostatečně. Moc se mi líbilo i členění podle roků a oblastí života. A rozhovory na konci to jenom podtrhly.
Zároveň ale některé pasáže by zasloužily více pozornosti, některé zase méně.

essidaven
09.05.2023 3 z 5

Knihu hodnotím kladně, ale s velkým ale. Záleží ke komu se kniha dostane. Jakožto učebnice poválečné historie, která se většinou nestíhá ve škole probrat, rozhodně neobstojí. Kniha vůbec nejde do hloubky, je to spíše takové klouzání po povrchu a pokud chce čtenář vědět více musí sáhnout po další literatuře. Na druhou stranu je zde historie druhé poloviny 20. století podána poměrně čtivě, i když to není veselé téma. Mohlo by mnoho lidí z generace, která nezažila komunismus, ponouknout alespoň k zamyšlení. Minimálně jim to trochu přiblíží dobu.
Jen si vlastně nejsem jistá,komu je kniha určena. Jakožto člověk, který o historii něco ví, jsem se trochu nudila, na druhou stranu, nevědět nic, hodně tápu. Většinou jsou události rychle odbyté nebo pouze zmíněné. Nakonec dávám vysoké hodnocení, protože kniha se snaží popularizovat historii a vzdělat nevědomé v našich dějinách, a to je hodně potřeba. Pokud člověk / národ nezná své dějiny, nemůže se z nich poučit. A to je důležité! A buďme rádi za to v jaké době žijeme!
Další věc je literární hodnota, dost často jsou opsány pasáže z Wikipedie nebo rozhovorů ČRo, což je smutné. Alespoň to mohla přeformulovat!

hzd
01.05.2023 5 z 5

Moc hezky napsáno. Měl by si knížku přečíst každý, abychom si mohli říct, že se nemáme zase tak špatně.

Knihožroutka23
23.04.2023 5 z 5

Super kniha!!! Moc doporučuju!!! :)

marekB78
20.04.2023 5 z 5

Mně se to tedy líbilo... Čtivé a zajímavé :)

Dux-Liubicensis
17.04.2023 odpad!

Jde o plagiát, který bezostyšně a bez uvedení zdroje přebírá celé pasáže z Wikipedie (ty rovnou ukradla, aniž by alespoň uvedla zdroj), pořadů Adama Drdy na ČRo (ty alespoň citovala), atd.

painthers
07.04.2023 3 z 5

Stručný přehled našich moderních dějin. Vše čtivé a důležité, základ toho, co by měl člověk z moderních dějin znát. Je ale možné, že pro hodně osob to bude odpočinkové opakování.

Cheynn
01.04.2023 5 z 5

Skvělá knížka, oceňuji perfektní členění na dekády, zajímavý obsah a opravdu věci, které nás v dějáku nenaučili. Čte se krásně, hezky spojí naučené vědomosti.

NymphMaeve
31.03.2023 4 z 5

Mám Markétu Lukáškovou opravdu moc ráda, je to moje top česká autorka a proto jsem si nemohla nechat ujít ani její další knihu. Sice se nejedná o beletrii, ale víceméně o historickou naučnou literaturu, její čtivý styl psaní se projevil i zde. Historii miluju a proto i mne vadí, že se novodobé historii nevěnuje tolik času, kolik by mělo. Sama jsem jí studovala, jak totiž píše autorka v poděkování, že jí bylo studium archeologie rozmluveno, tak mě to nikdo bohužel nerozmluvil. A ani při studiu se druhé polovině dvacátého století nevěnuje moc času, což je špatně. Mnoho toho znám z vyprávění rodičů, avšak spíš ten běžný život, ale fakta a politický kontext mi chyběl. Sama jsem porevoluční devadesátkové dítě a tak si matně vzpomínám jen na nějaké ty následky. Celá kniha byla opravdu velmi čtivá, snadno pochopitelná v širším kontextu i poutavá. Je úžasné, že dnešní mladí si mohou přečíst takhle krásně zpracovanou kapitolu naší historie, na kterou by se rozhodně nemělo zapomínat. A že na konci bylo připojeno i autentické vyprávění lidí, byla opravdu třešnička na dortu. Děkuji za to.

MarkétaKočí
28.03.2023 4 z 5

Knížku jsem koupila pro dceru, aby si dokázala tuto dobu aspoň trochu představit. Je napsána čtivě a myslím, že dceru zaujme. Z mého pohledu by některé pasáže mohly být napsaný víc vědecky, ale jako celek dobrý. Určitě to pro mladou generaci má přínos.

Ondrasss
14.03.2023 2 z 5

Knížku jsem dostal jako dárek. Pro mě je zklamáním. Knížka mi přišla napsaná stylem, přečetla jsem si něco na wiki a teď napíšu knihu. Pro mladší generaci a lidi z ní , kteří nemají o časech komunismu ani ponětí, je to určitě dobrá knížka ale za mě zbytečná. Jsem podobný ročník jako autorka a nic nového mi to nedalo.

klarisaa
13.03.2023 5 z 5

Nepochybovala jsem o tom, že to bude zajímavá knížka, ale spíš jsem si myslela, že se bude číst hůře, a že se do ní nedokážu začíst, jelikož se nejedná o žádný ucelený příběh. Opak byl pravdou, celá knížka mě moc bavila a nakonec jsem ji přečetla za několik dní. Moje oblíbená autorka mě opět nezklamala a myslím si, že by si tuto knížku měl přečíst každý, kdo toho o moderních dějinách ví pramálo...

Werčíík
10.03.2023 4 z 5

Podcast miluju, takže jsem si tuto knihu nemohla nechat ujít. Mám jedinou výtku - některé pasáže by si zasloužily více pozornosti a jiné jsou zas až zbytečně detailně popisované (např. X stran věnovaných leteckým katastrofám)

Miszda
06.03.2023 4 z 5

Jako ročník 97 jsem nejspíš jednou z těch na které kniha cílí a toto téma jako námět knihy velice vítám, neboť jak název vypovídá většinu z tohoto období (1948-1989) nás v dějáku opravdu neučili. Líbí se mi strukturování knihy do kapitol po dekádách, popis co je pro ta léta typické a že se nezabývá pouze politikou, ale i běžným životem obyvatel. Když to vezmu subjektivně, je pro mě kniha v některých částech možná stručná ale spíše proto že jsem například fanda seriálu Vyprávěj. Každopádně třeba o letech 1948-68 jsem měla informace poněkud pomotané a kniha mi je seřadila a doplnila. V závěru knihy jsou i rozhovory s pamětníky, kde se mi líbí různorodost lidí a poukazání na více úhlů pohledu.
Nakonec jen dodám že i když jsou zde popisovány těžké a smutné situace, vtípky autorky to skvěle odlehčují ale zároveň neznevažují.

ElizPetrova
11.02.2023 4 z 5

Naprosto nenásilné, nenáročné a stručné vyprávění důležité části dějin naší země pro někoho, kdo o tomto období opravdu téměř vůbec nic neví, protože je pravda, že se na něj ve středoškolských osnovách dost zapomíná. Kniha se četla rychle a jednoduše.

rodak
08.02.2023 4 z 5

Připomněl jsem si dobu ve které jsem žil. Jsem Husákovo dítě. A něco si pamatuju Třeba když mi protivná prodavačka v krámu nechtěla prodat medvídky -bonbóny. Prý už nemá, ale já je viděl. Pravdivý obraz doby, kterou tady už nikdo nechce. Doufám. Rozdat tu knihu na základních školách!