Chyba

Chyba https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16516/bmid_chyba-9XI-16516.jpg 4 89 27

Kryštof je pašerákem květin. Když přijme svou poslední zakázku, vše se zpočátku zdá snadné. Má převézt z Japonska do Evropy jedinou rostlinu – poslední živý exemplář oficiálně již dávno zaniklého parazitického druhu. Původní plán je však narušen. Muže, jenž od něj má květinu převzít, někdo zlikviduje. Kryštof zůstává sám s nejcennější rostlinou, s jakou se kdy setkal, a čím více se toho o ní dozvídá, tím vzrůstá jeho strach. Postupně začíná tušit, že se mu do rukou dostalo něco, co rozhodně mělo zůstat netknuto. Ale ani ve snu ho nenapadne, jaké síly svou krádeží uvedl do pohybu. Kdosi sleduje jeho stopu z Tokia do zaplavené Prahy. Kdosi se jako vraždící stín pohybuje za jeho zády. Chyba, prozaická prvotina Marka Šindelky, laureáta Ortenovy ceny (2006), je podivuhodným románem vzpírajícím se jednoduché interpretaci i jakémukoliv žánrovému zařazení. Příběh, komponovaný z několika časových rovin, nás zavede do oblasti postižené invazí bolševníků obrovských, do Prahy zničené povodní, do zapomenutých krajin dětství, do pralesů a letištních hal mezi překupníky kriticky ohrožených rostlinných druhů a v neposlední řadě do křehkého světa snů, na temnou, odvrácenou stranu lidských životů.... celý text

Kateřin-a
19.04.2018 5 z 5

Tahle kniha mě velmi překvapila. Po přečtení přebalu jsem vůbec nečekala, že tématu se autor chopí s takovou originalitou. Nevím, kam bych to žánrově zařadila, možná mysteriózní detektivka s prvky fantasy..? Každopádně moc pěkné a napínavé čtení.

JustWomen
06.01.2017 4 z 5

Zvláštní kniha, krásné červenočerné balení s červenou záložkou, originální téma, básnické pasáže, stojí za přečtení.

Sparkling
20.05.2016 4 z 5

O něco horší než Zůstaňte s námi, ale samozřejmě je hloupost tyto dvě knihy srovnávat, když jde o žánrově i tématicky naprosto odlišné knihy. Chyba mě překvapila originálním tématem a několika hororovými okamžiky-například scéna na patologii, kde rostlina zatouží po krvi, nebo historka o šíleném myslivci, který se potuluje po lesích. Co mě nepřekvapilo byla úchvatná práce s jazykem, perfektní cit pro vyjádření pocitu popisem prostředí a zajímavé hlavní postavy.

jarin58
16.02.2016 4 z 5

Úžasná slovní zásoba,nedovedu si ale představit jestli by bylo možné knihu přeložit,aniž by text neztratil kouzlo.

Krisglas
13.12.2015 5 z 5

magická detektivka... úžasné větné celky .)

džej
17.01.2014 3 z 5

Po čase jsem sáhla po (žánrově) naprosto odlišné knize, než obvykle čtu. Teď uvažuju nad tím, že autor psal text ve svých 23 letech = možná proto tolik temna a v některých částech (pro mě zbytečně) brutálního popisu? Nevím... nicméně kromě toho mi v ději vadily leckdy nelogické zkratky a odbočky, kvůli kterým jsem se musela vracet na začátek knihy. Námět je velmi zajímavý, ale styl a zpracování mě tolik neoslovily :-(

Ender
03.03.2011 4 z 5

'Chyba' je prvotina mého bývalého spolužáka z gymplu, Marka Šindelky, a vzhledem k tomu, že jí napsal ve svých 23 letech, a ke kvalitám, které kniha má, mohu konstatovat, že Marek má obrovský spisovatelský talent. To potvrdil už svou básnickou sbírkou Strychnin (2006), za kterou získal cenu Jiřího Ortena - a v Chybě se jeho básnický původ jen potvrzuje. Prozaický text střídají básnické pasáže, které jsou jakýmysi zkratkami v narativním procesu, příběh se tím zrychluje, ale zároveň jaksi zjemňuje, a při popisu používá Marek krátkých úderných vět, které ve čtenáři vyvolávají dojem samostatných obrazů, zaměřených na detaily.
Kniha samotná je přes svou krátkost plná barev, vůní, a dokáže být postmoderním mixem detektivky, romantického příběhu, a narativní lyriky s nádechem až Ajvazovského fantastična. Marek Šindelka byl označen díky této knize za 'prozaika nejmladší generace' a já nemohu než souhlasit. Ačkoliv má kniha jisté nešvary - v poslední třetině se kniha trochu příliš rozvolňuje, a napětí upadá, nedotáhnutost některých postav, atd. - tak věřím, že se Marek Šndelka stane jedním z důležitých spisovatelů naší doby. Přeju mu to.