Cestující

Cestující https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406649/bmid_cestujici-U46-406649.jpg 4 75 75

Židovský obchodník Otto Silbermann, vážený člen komunity, je během listopadových pogromů vyhnán ze svého domova. S kufříkem peněz, který se mu tam podaří zachránit před nacistickými perzekutory, pak bezcílně cestuje. Setkává se s uprchlíky, nacisty, dobrými i zlými lidmi. Nikdy předtím nebylo možno vcítit se tak přímým způsobem do atmosféry tohoto období v Německu. V rozhovorech, které Silbermann vede a poslouchá, se totiž působivě odráží děsivá realita života, která panovala v této době.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kontrast

Der Reisende , 1939

JointlieKat94
01.02.2020 5 z 5

Četla jsem jako e-knihu.

Bylo zajímavé, " slyšet " to od člověka, který si tím opravdu prošel. Který tu dobu opravdu zažil, bylo to natolik autentické, až jsem z toho měla hrůzu. Jasný, v těchto letech vychází spousta takových knih, avšak od lidí, kteří o tom slyšeli, možná se o tom učili.. ale tohle bylo něco naprosto jiného.

Mám hrůzu z toho, že těch zfanatizovanejch Němců, bylo tolik, že nebylo kam prchnout. Nebylo místo kam se schovat. Muselo to být strašný, opravdu. Z lidí, kamarádů, známejch, se stanou nepřátelé, kteří se k Vám už nehlásej, i přesto, že jim bylo tolikrát pomáháno.. Vám by nikdo nepomohl. Jen proto, že jste Žid. Ta nervozita, se kterou projížděl Německo křížem krážem, a nevěděl, kdy ho někdo pozná a udá.. to, že nevěděl kde a jak skončí..

Nakonec se ani nedivím, že ztratil víru. Přišel o peníze, přišel o svobodu, přišel o svůj život.. taky by mi pak nezáleželo na tom, jestli mě někdo pozná a nahlásí. Prostě nebyla šance. Je to smutné, a já bych to rozhodně nezvládla. Sama ne.

Měli by jsme být opravdu vděční za to, v jaké době žijeme. Měli by jsme být vděční za to, že se nám to vyhlo..

Shaxx
17.01.2020 2 z 5

Nic moc tedy.
Za uvážení stojí rozhodně to, za jakých podmínek byl román psán, ale ani to knize nepomůže. Pokud ji mám hodnotit z čtenářského pohledu, je prostě špatná. I v závěrečném doslovu je zmiňováno, že bylo nutné ji redigovat a upravit, ale ani to moc nepomohlo.
Nesedl mi styl psaní, kdy hrdina pořád jen valí ven svoje myšlenky stylem: Teď si dám jídlo. Pak si zajdu koupit noviny. Co když nebudou mít noviny? atd.. Čím se blížil román ke konci, tím víc mě hlavní hrdina štval a byl protivnější. Jestli to měl být pokus o rozklad osobnosti vlivem prostředí a událostí, moc to stopu nenechalo.
A co nejdůležitější, chyběla pointa. Nějaký smysl. Kdyby aspoň prostředí, atmosféra, charaktery stály za to, ale bohužel.

icewind
08.11.2019 4 z 5

Atmosféra beznaděje srovnatelná s Vítězným obloukem, ovšem čím více se Otto propadá ve svých beznadějných náladách, tím větší je i jeho vnitřní neklid, kolísání nálad, spletitější vnitřní monology.....rozpoložení duše působí nadmíru sugestivně a autenticky, motiv cestujícího dle mého symbolizuje celkově pocit ztráty domova, zázemí, přátel a země, která zavrhla část svých obyvatel, kteří za ni ještě nedávno byli ochotni položit život. Pomyslným vrcholem zoufalství může působit jak hlavní hrdina dojde k poznání - za to můžou oni, Židi, ti co vypadají jako Židi, jak by mi bylo nebýt jich a rychlé uvědomění si, že jsem vlastně sám jeden z nich. Sílu příběhu umocňuje i celkové vykreslení motivů a jednání různých představitelů společenských vrstev, které je ne vždy tak přímočaré jak by mělo být příp. jak by se nejspíš dalo očekávat a dá se někdy vycítit z jednání vedlejších postav příběhu i jistý vnitřní nesouhlas s tím, co se tehdy v Německu dělo, to "jen" doba si žádala zaujmout ty správné postoje.

Ivetaa
24.09.2019 5 z 5

Výjimečné dílo s dokonalým vylíčením beznadějnosti.

evasamankova
16.06.2019 5 z 5

Bludný Cestující na trati odnikud nikam cestující s pocity zoufalství, zmaru, naděje i rezignace.
Velmi čtivě a kvalitně podané vyprávění, v němž dokonale vyniká absurdita tehdejších událostí, doby a smýšlení nacistů...

karinga
14.06.2019 5 z 5

V Cestujícím je důraz kladen na Silbermannovy vnitřní monology a také dialogy, které vede s neznámými lidmi ve vlaku a několika přáteli po kavárnách. Autorovi se podařilo stvořit dokonale vnitřně rozervaného hrdinu, který není schopen se rozumově vypořádat s absurdností situace, do které se spolu s celým židovským národem dostal. Mísí se v něm pocity beznaděje, které hned střídá naděje nebo vztek. Žene se napříč městy hledajíc řešení svých problémů a hned zase prchá na nádraží a jede hledat bezpečí dál, ale nakonec se jen točí v kruhu, ze kterého není útěku.
Víc v recenzi.

soukroma
09.06.2019 4 z 5

Autenticita, to je výjimečné na příběhu hlavního hrdiny a to jej taky odlišuje od miriád románů, které vyšly později, mnohem později a rojí se zejména dnes, od mladých autorů, kteří nemohou mít o té době naprosto žádné skutečné povědomí...
Autor to zažil, jemu se sice z toho nejhoršího tehdy podařilo utéct do "civilizovanějšího světa", ale celé mašinérii s internováním Židů stejně neunikl a zemřel v 27.
Divím se, že u nás tenhle román nevyšel už dávno, po svém prvním publikování v angličtině. Nyní "objevně" vychází po osmdesáti letech asi jako překlad prvního (nedávného) německého vydání, pokud lze soudit podle úvodu a doslovu německého vydavatele.
Pro tu autenticitu a značné autobiografické prvky (i když v té době už autor v Německu nebyl) mě kniha zaujala, byť nerada o všech těhle hrůzách čtu; současným autorům snažícím se vézt na vlně zájmu o válečné fikce prostě nemůžu jejich příběhy uvěřit.

"Člověk je bezmocný jako malé dítě. Kdo by si to pomyslel? Ve středu Evropy - ve dvacátém století." (s. 55, listopad 1938, jak snadno a často se to může opakovat...)

Děj není po úvodních dramatických událostech doma v Berlíně až tak epický, více hrdina (občas se spolucestujícími) dumá, a že je o čem - o životě a budoucnosti:
"Berlín - Hamburk
Hamburk - Berlín
Berlín - Dortmund
Dortmund - Cáchy
Cáchy - Dortmund
A takhle to možná půjde pořád dál. Jsem teď cestující, věčný cestující.
Vlastně už jsem emigroval.
Emigroval jsem do Německých říšských drah.
Už nejsem v Německu.
Jsem ve vlacích, které projíždějí Německem. To je velký rozdíl." (s. 158)

Bludný Žid necestuje navěky; tragikomické několikadenní cestování nemůže skončit jinak než tak trochu kafkovsky ...

a.k
03.06.2019 4 z 5

Bolestný osud židovského obchodníka, který těsně unikl zatýkání o Křišťálové noci. Tím začíná jeho pouť ve vagónech Německé říšské dráhy a jeho závod s čirým zoufalstvím. Nejsou zde líčené fyzické represe, ale i samotná duševní trýzeň hlavního hrdiny má svou sílu. Ze stránek dýchá jeho rozpolcenost, nepochopení, strach, zmar a tíseň. Knihu bych doporučila čtenářům, které zajímavá tato vyhrocená doba. Beznaděj prezentovaná osobou, které se přímo dotýká, je zde přímo hmatatelná.

GeorgeS89
13.05.2019 5 z 5

Ač na toto téma vznikly v uplynulých desetiletích stovky, ne-li tisíce literárních děl, díky Boschwitzovu stylu je Cestující jedním z těch, které mezi ostatními vyčnívá. Jde o nesmírně silný - a zároveň čtivý, což u fikce s touto tematikou nebývá pravidlem - román, který by si měl přečíst každý.