Černooká

Černooká https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375927/bmid_cernooka-EpD-375927.jpg 4 559 559

Temný thriller o pozvolném propadu do deprese vyvolané dávným traumatem. Viktorie je osmnáctiletá studentka, která žije zdánlivě normální život. Chodí na střední školu, řeší rozpory s kamarádkou a právě prožívá první lásku. Skutečnost je však jiná, než se na první pohled zdá. Před lety zemřela Viktorii matka a ona se s tím dosud nevyrovnala. Jednoho dne spatří v zrcadle záhadnou dívku – přízrak s černýma očima, který jí začne podsouvat zvrácené myšlenky. Kdo je tahle nevypočitatelná Černooká? A dokáže ji Viktorie porazit?... celý text

Šmoulinka1980
28.08.2018 3 z 5

Nevím, jestli se mi podaří přesně popsat svoje pocity z této knihy. Hodnotím průměrně a asi je to opravdu spíše kniha pro mladší ročníky. A rozhodně bych ji neoznačila thrillerem natož hororem. Čtení mě v tomto případě příliš nebavilo a spíše jsem si přála už být na konci :-(. Určitě ale oceňuji výběr tématu pro příběh - duševní nemoc, jen jsem měla jinou představu, jak bude téma zpracováno. Je to první kniha mladé autorky, tak uvidíme co v budoucnu dalšího napíše a jak se její tvorba bude vyvíjet.

Irsaf
24.08.2018 2 z 5

Nevím co k tomu říct. Napsano je to pěkně, ale horor...? Kde ten je???

Local_Bunny
19.08.2018 5 z 5

Kde se ti čeští autoři skrývají? Černooká byla naprosto perfektní. Na začátku mi přišla trošku zdlouhavá, očekávala jsem takovou klasickou teen zápletku, ale ve chvíli, kdy přišla Černooká? Wow.
S knihou jsem sdílela šťastné i smutné pocity. Nebyl to sice horor, jak se zde uvádí, ale thriller to byl naprosto perfektní. Fakt, co s člověkem dokáží udělat jeho vlastní myšlenky , je neskutečný.
Jsem ráda, jak kniha skončila a doufám, že o autorce neslyšíme naposled!

kkulhava18
19.08.2018 3 z 5

V knize mě na první pohled zaujaly podrobné popisy a pěkné poetické zpracování. Příběh byl čtivý, ovšem od psychothrilleru či hororu jsem čekala něco víc. Jde spíše o výčet emocí, kterými si hlavní hrdinka Vik prochází, a o příběh se zajímavým koncem. Nebylo to špatné a myslím, že když autorka bude ve psaní knih pokračovat, budou čím dál lepší.

Sarah11
12.08.2018 2 z 5

Musím ocenit krásný, až poetický styl psaní a hru se slovy, ale bohužel na úkor příběhu. Celá kniha je spíš o nimrání se v pocitech, než aby měla nějakou pořádnou zápletku a příběh. Jestli máte tenhle typ knih rádi, tak asi budete nadšení, můj šálek kávy to není. A hororem nebo thrillerem bych to určitě nenazvala.

Verry148
05.08.2018

Kniha byla čtivá, ale nebyl to zas takový "horor" jaký jsem si představovala. Konec mě překvapil, ale čekala jsem něco více.

bookbypatrik
04.08.2018 4 z 5

Kniha je čtivá, hezky napsaná, měl jsem ji přečtenou za den, ale horor, jak někdo píše že má být, to opravdu není. Ale thriller to jo. Ale budete se bát,co Černooká Viki našeptá... Konec jsem nečekal, ale Anna Musilová je podle mně nový talent.

Mermaida
04.08.2018 4 z 5

Byla jsem docela spokojená, na to že YA literaturu víceméně už nevyhledávám. Čekala jsem trochu víc, a sem tam jsem měla chuť přeskakovat stránky, ale to nebylo úplně knihou, jako spíš mým momemtálním rozpoložením. Myslím, že jsem nezvolila tuhle knihu v ten pravý okamžik, možná bych z ní pak byla víc nadšená.?
Každopádně, Vik jsem si obíbila a s napětím jsem otáčela stránky, co ji Černooká provede - k čemu jí nabádá....

nakavusterezou
03.08.2018 3 z 5

Skoro 3/4 se v knize nic moc nedělo.
Konec byl hezky zformulovaný.

Ač mě kniha neoslovila, musím říct, že slovní zásoba a hraní se slovy, mladá autorka Anička má pevně v ruce a je vidět, že má talent :)

AlisMay
01.08.2018 5 z 5

Knihu jsem zhlatala za jeden den.A je to bomba , vážně gratuluji Anně jak skvěle vkročila do začátku a jen tak dál.Jinak kniha mě doslova pohltila a prožívala jsem jí jako bych byla Viktorie, za to taky moc cením.; )

coppacabana
30.07.2018 3 z 5

Musím upřímně říct, že jsem od knížky - vzhledem k tomu, že je označována jako psychothriller - očekávala něco trochu jiného. Očekávala jsem, že mi to zamotá hlavu, že mi při četbě bude běhat mráz po zádech, že se budu bát v noci na záchod či do koupelny, ve strachu, že v odrazu mého zrcadla uvidím vlastní černooké já.
Nic z mých očekáváních se ale bohužel nenaplnila a já již v polovině knihy zjistila, že jsem docela zklamaná. Snad kdyby se o ní nemluvilo jako o psychothrilleru, byly by mé dojmy lepší.
Co ale musím rozhodně pochválit, ne-li vynést do nebes, je autorčin styl psaní. Krásně si se slovy hraje, nachází stále nová a nová slovní spojení, až to připomíná lyrično. Já tyhle styly úplně nejvíc žeru, takže to byla pastva pro oči.

Makronka
30.07.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi příjemně čte a má hluboce propracovaný příběh, který postupně graduje a nejednou mě překvapil. Zamýšlela jsem se nad ním dlouho, ač je temný a psychologický. Autorka se vyjadřuje úžasnou slovní zásobou a obratně vystihuje všechny pocity a motivy s přesností. Kniha se mi velice líbila a nemohla jsem se od ní dlouho odtrhnout. Vřele doporučuji všem dospívajícím čtenářům.

Kočičáci
23.07.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala proto, abych poznala další českou autorku a taky proto, že mě zaujala obálka - moc povedená. Trošku jsem se bála, že jsem dávno za cílovou kategorií, ale ač kniha spadá do žánru young adult, tak se kdokoliv starší nemusí jejího přečetní obávat. Autorka píše velmi vyspělým jazykem. Zvolila ponuré téma deprese, které může být vlastní každému, nezávisle na věku. Viki bojuje s traumatem z maminčina umírání na rakovinu a následné smrti. Introvertní táta jí v tom boji vůbec nepomáhá, a tak se bohužel objeví nevítaná Černooká přítelkyně, která Viktorii stahuje hlouběji a hlouběji do temného světa její mysli. Celý příběh je napínavý, ale konec vás dostane! Doporučuji.

SakuraLuci
22.07.2018 5 z 5

Kniha jako celek se mi líbí, příběh je zajímavý, líbí se mi téma ale úplně nejvíc mě překvapila pestrost jazyka tak mladé autorky. Palec nahoru a těším se na další knihu.

Marekh
20.07.2018 5 z 5

Kniha byla výborná a moc se mi líbila. Ačkoliv se jedná především o knihu pro mladší čtenáře (žánr Young Adult), kniha je podle mého názoru vhodná pro čtenáře v jakémkoliv věku. Knihu určitě doporučuji. Knihu jsem přečetl za jeden den. Jedná se o první knihu (debut), kterou autorka napsala. Moje hodnocení je 100 %. :)

Téma deprese je téma, o kterém si lidé příliš nechtějí podívat, respektive člověk, který deprese nikdy neprožil dlouhodobě, asi nedokáže úplně pochopit, co takový člověk prožívá a co tato nemoc všechno obnáší, do jakého stádia až může tato nemoc zajít, pokud není léčena. Samozřejmě projevy deprese mohou být různé, příběh Viktorie je jedním z příběhů lidí s tímto onemocněním.

Kniha vyvolala ve mne pocity smutku i napětí, vyskytovala se v ní také láska, byla čtivá, vyskytovaly se v ní okamžiky, kdy mne mrazilo po celém těle, v určitých momentech jsem nevěděl, co si mám myslet, co je skutečnost a co není skutečnost. Tak poutavě autorka dokázala vyprávět.

Kniha nepochybně vybízí čtenáře, aby si kladli spoustu otázek po přečtení této knihy a zamysleli se nad různými tématy.

Autorka psala velmi pěkným jazykem, sloh byl z mého pohledu na vysoké úrovni, jakoby byla ostřílenou spisovatelkou, která napsala už několik knih.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Je to jen jedna bílá myšlenka topící se v moři temnoty.

Prázdnota a pocit, že nám někdo schází a že ho potřebujeme a chceme ve své blízkosti, přijde logicky až v momentě, kdy ho ztrácíme nebo už se tak stalo.

Až teprve naše společná láska mi ukázala, co je v životě důležité. Teď vím, že štěstí je jen poloviční, když se o ně nemáš s kým dělit, a že smutek je dvojnásobný, když Ti z něj nemá kdo pomoci.

asodomkova
19.07.2018 5 z 5

Brala jsem knihu do rukou se strachem, který poté táhl celým dějem. Bála jsem se co nastane, i když to bylo nad slunce jasné. Přemýšlela jsem nad tím, co se to vlastně děje. Končila jsem knihu s klidem v duši, protože to co se stalo, naštěstí nenaplnilo moje očekávání. Bála jsem se o to, že by Viktorie ztratila to nejcennější, co má...

Safienka
19.07.2018

Já nevím. Nějak to nebyla ta správná kniha ve správný čas. I když chápu, že téma deprese u mladých může být žádané, já si to nějak vůbec nevychutnala a knihu musela odložit.

Andynka
17.07.2018 5 z 5

Tohle byla pecka. Většinou jsem u young adult knih připravená na to, že je to opravdu pro mladší, ale tohle si myslím, že je pro kohokoli ! Podle mě je to moc dobře popsaný život s depresemi, smutkem a bojem sám se sebou. Rozhodně zajímavý pohled na svět, když ztratíte někoho blízkého. Kniha mě dostala a to jsem vážně nečekala.

lenkaabooks
17.07.2018 3 z 5

Deprese, zoufalství, nekonečný smutek. Jen na chvíli vykoukne slunce a pak se znovu vrátí temnota. Před devíti lety zemřela, dnes osmnáctileté Viktorii maminka a ona se se svým smutkem nešťastně vypořádává po svém. Kniha není špatně napsaná, nicméně je znát, že jde o prvotinu.

Misa.K1
16.07.2018 5 z 5

5* ! Ne kazdy knizku pochopi, za me skvele napsany psychologicky roman o prozivani smrti milovane osoby a tomu, co nasleduje potom.