Černá a purpurová

Černá a purpurová
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448802/bmid_cerna-a-purpurova-l4n-448802.jpg 5 574 574

Příběh lásky mezi slovenskou židovkou a nacistou z Osvětimi inspirovaný skutečnými událostmi Milena Zingerová, dívka z respektované slovenské židovské rodiny, je v koncentračním táboře Osvětim odsouzena k smrti. Osud jí však dává šanci: Má zazpívat na narozeninové oslavě brutalitou proslulého příslušníka SS Franze Weimerta. V navenek bezcitném muži se jejím zpěvem něco zlomí, takže se o ni začne zajímat. Milenina počáteční nenávist k mladému nacistovi se pomalu mění – a tak se rodí jeden z nejneobvyklejších milostných příběhů holokaustu. „Černá a purpurová vypráví příběh velmi složitého vztahu mezi dvěma mladými lidmi, ale především ukazuje komplikovaný vztah mezi katem a obětí.“ – gloskultury.pl... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Czerń i purpura , 2013

kajusjoch
14.02.2021 5 z 5

skvělá kniha! asi nejlepší, co jsem četla z období druhé světové války!

Katka2382
08.02.2021 4 z 5

Moc pěkná knížka o tom čeho je člověk schopen z lásky.

makyla
07.02.2021 4 z 5

Jedna z těch výborných o životě v Osvětimi. Jednu hvězdu strhávám překladatelce. Znáte slovo perfidní, nejperfidnější? Já ho neznala a opravdu jsem si hledala význam. Vytýkám špatně používané slovo "tchýně". Další chybou byla věta - Když se dozvěděj, že si z Komanda... Další - ... přesně naproti ženského tábora. A takovýchto špatných vazeb je plno.
A teď k obsahu. Ze začátku se seznamujeme s hlavními hrdiny příběhu, s Židovkou Milenou a esesmanem Franzem. Autor nás nechává nahlédnout do jejich nitra, abychom lépe chápali jejich jednání, činy. Osvětim byla peklo a přežili opravdu jen ti nejhouževantější. Mladý SS Franz se zamiluje do mladičké Mileny a stává se jejím ochráncem. Její úhlavní nepřítel je ten, který jí a dalším lidem zachránil život. A tyto skutky se 26 let po konci války znovu otevírají. Více asi není třeba psát, knihu rozhodně doporučuji, vychází ze skutečného příběhu.

TerezaJágrová
06.02.2021 5 z 5

Je těžké ke knize vůbec něco psát, předešlé komentáře jsou vystihující. Kniha je silná a má nádherný příběh, i přes to, že se odehrává právě v Osvětimi. Ještě nikdy jsem nečetla nic podobného. I přes nelehké téma se kniha čte sama. Moc doporučuji.

zimolka
03.02.2021 4 z 5

Kniha má opravdu silný příběh.Nicméně co mě asi trochu vadilo hodně časté opakování informací,ze začátku to pro mě nebylo až tak záživné.

Lena79
02.02.2021 5 z 5

Příběh pravděpodobně inspirován osudy židovské dívky Heleny Citronové a příslušníka SS Franze Wunsche. To vše se odehrává na tom nejhorším místě planety- v Osvětimi. Několikrát jsem se přistihla při tom, že fandím Franzovi. Je obdivuhodné, že se na takovém místě ještě našel někdo (z řad SS), kdo byl ochotný pro lásku riskovat vlastní život a zůstala v něm lidskost. doporučuji, je to krásná kniha.

Lennuse
31.01.2021 5 z 5

Hrůzy každodenního života, ztráta lidské důstojnosti, boj o přežití... Ale také láska - cit, který dělá člověka člověkem a díky němuž je možné nalézt ztracenou víru.
Na osudech dvou hlavních postav sledujeme postupnou přeměnu nábožensky smýšlejícího Franze, ministranta z farnosti, ve vraždící monstrum, člena SS a Mileny, mladé dívky z židovské rodiny, se silným charakterem, která se rozhodne nevzdat boj o svůj život i život lidí, které potkává. Životní cesty obou hrdinů se střetnou v místě, které se nedá nazvat ničím jiným než peklem. Přesto na povrch vyplouvají city, které by v těchto místech nikdo nečekal.
Všudypřítomný strach, beznaděj a nelidské zacházení autor zachycuje věcně a bez příkras. Co všechno je člověk schopen vydržet, přežít? Velice oceňuji epilog, který knihu uzavírá a ukazuje, jakým směrem se ubíral život přeživších postav po skončení války.

Drsné, šokující, přesto stojí za přečtení. Rozhodně doporučuji...

Maus
30.01.2021 5 z 5

Krásná kniha... Je důležité, aby se nezapomínalo na lidi, kteří si toho tolik vytrpěli.

Mišák240
26.01.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, ačkoli se děj odehrává na nejhorším a nejkrutějším místě na světě, příběh je velice silný a je důkazem, že láska je silnější než to největší zlo.

tetepoko
24.01.2021 4 z 5

"Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět, pravilo židovské rčení."

Příběh Mileny a Franze se řadí k emočně, morálně a lidsky složitým příběhům. Autor popisuje události v životě obou hrdinů již několik let před jejich setkáním, pro vykreslení jejich charakterů a pochopení jejich citového vývoje v průběhu jejich vzájemného vztahu. Jejich sblížení a nakonec i společná snaha o záchranu lidí pak silně kontrastuje s tou hrůzou života a smrti v táboře, kterou autor rozepisuje do podrobností.

Při porovnání se skutečným příběhem Heleny a Franze, alespoň v podání běžně dostupných informací na internetu, je vztah mezi románovými hrdiny více romantizovaný a více platonický. Románovému příběhu to přidává na hodnotě a v člověku to zanechává pocit, že i v takovém prostředí může existovat něco krásného a čistého.

Co se týče tématiky, nemám srovnání s jinými knihami, jedná o mou první knihu z prostředí Osvětimi. Nutno však říct, že kniha strhává moje jakkoliv mylné a nepřesné představy o životě na tomto místě. Některé pasáže pro mě byly hrůzné a těžko přijatelné.

A malá poznámka pod čarou - uvedený citát z knihy se objevuje i v Schindlerově seznamu od S. Spielberga.

vlkove
21.01.2021 3 z 5

Je pro mě velice těžké knihu hodnotit. Důvodem je, že romány zasazené do prostředí koncentračního tábora, vůbec nečtu. U této knihy se mi potvrdilo, že čtení o těchto zvěrstvech, není pro mě. Jsem na toto téma hodně citlivá, čtení knihy mi bylo hodně nepříjemné a jen jsem se utvrdila v tom, že knihy z tohoto prostředí číst nechci.
Proto budu hodnotit jen okrajové věci. Musím podotknout, že mě nejvíce zaujal prostředek knihy. Začátek a konec knihy, byl méně ,,záživný,,. V knize mi asi trošičku vadil odosobněný styl vyprávění. A podotknu, že kniha by určitě šla trochu zkrátit.
Nemohu tedy knihu plně ohodnotit, tuto skutečnost přenechám čtenářům, kteří tuto literaturu vyhledávají a mají ji načtenou.

marcela8908
19.01.2021 4 z 5

Zase jedna z knížek, do které když se začtu, tak nejde přestat.

oka3408
17.01.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Knihu doporučuji

Terezka.a
14.01.2021 5 z 5

Jsem milovníkem této tématiky, ale poslední dobou jsem měla pocit, že začínám být tímto tématem přesycena - desítky knih s touto tématikou, stejným obsahem a vlastně i podobným koncem. Jsem ráda, že do toho pak někdo jako W. Dutka nebo E. Dempsey "hodí vidle" a vydá "tak trochu jinou" knihu.

Myslela jsem, že otevírám knihu, jejíž hlavním obsahem bude milostný příběh židovky essesáka. Vlastně jsem ráda, že to tak nebylo, protože to logicky nebylo asi moc možné a kniha by u mě tak ztratila na autenticitě.

Hlavním obsahem pro mě bylo přiblížení předválečného života a života v Osvětimi se vším všudy. Líbil se mi pohled do roztříštěné duše essesáka, jelikož ve většině knih se rozebírají jen pocity vězňů, ale zde to bylo naopak.

Kniha se mi dobře četla, přečetla jsem ji během pár dní a řadí se u mě na přední příčky knih s touto tématikou.

Marcelanona
07.01.2021 2 z 5

Kniha nebyla špatná ale byla trochu zdlouhavá.

marcela1986
06.01.2021 5 z 5

Povinně bych ji mládeži zavedla jako povinnou četbu. Skvěle napsaná.

crazyslunicko
01.01.2021 5 z 5

Pravdivý příběh o židovce Mileně a essesákovi Franzovi. Nejedná se o milostný román ve správném slova smyslu. Kniha popisuje život před koncentračním táborem i vně. Popisuje všechny drsnosti, krutosti i nemoci, které se v táboře vyskytovali. Sadistické vedoucí, kteří mučili vězně a nezastavili se před ničím. Milana Franze nesnáší a odpuzuje jí jeho krutost. Přesto všechno se Franz snaží, aby Milena přežila a možná jednou ho bude milovat...

gambinka87
29.12.2020 4 z 5

Lásku za ostnatým drátem jsem nečetla, a tak pro mne tento námět byl čistým štítem. Je to silný příběh, na historickém pozadí skoro až neuvěřitelný, že takto platonická a tím tak čistá láska mohla vůbec vzniknout. Vyprávění je trochu vleklé, přesto, stojí za přečtení

Terka72
29.12.2020

Knize jsem dlouhou dobu odolávala,ale nakonec jsem nevydržela a koupila. Jedná se o velmi silný příběh, který určitě osloví. Drsný a mrazivý život v koncentračním táboře vylíčený na pozadí vztahu nacisty a Židovky. Během čtení jsem si říkala,že tento příběh vlastně už znám. A bylo to tak- z knihy Láska za ostnatým drátem. Což mně přišlo jako veliká škoda.
Kdybych tedy měla porovnat tyto dvě knihy,tak bych si znovu nejspíš přečetla Lásku za ostnatým drátem, která mě dokázala více pohltit do čtení, byla kratší,stručnější, ale zároveň jí nechybělo nic, co by ubíralo na silném příběhu.
Pokud máte raději obsáhlejší a vleklejší knihy,tak doporučuji variantu v podobě Černá a purpurová.

Xaveza
21.12.2020 5 z 5

Výborná kniha. Autor píše trochu na "surovo" bez přípravy na situaci v knize...a to oceňuji. Kniha mě nenechala v klidu v průběhu čtení a také pár dní po dočtení. Škoda, že jiné knihy od tohoto autora nebyly přeloženy do češtiny.