Carol

Carol https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272286/bmid_carol-DA2-272286.jpg 4 180 180

Psychologické drama CAROL, syrový a současně romantický příběh, jehož postavy hledají na morálně spletitých cestách pravdivý obraz sebe samých, je výjimečným dílem, v němž Patricie Highsmithová osvědčila vynikající vypravěčské umění. Od prvních stránek se nad románem vznáší atmosféra nezadržitelného směřování k zatím neznámému cíli, dychtivosti a prapůvodní energie, s níž si obě hlavní postavy posedle zahrávají s osudem a připravují si tak téměř nesnesitelnou úzkost a napětí. Smysl cesty, po které se vydaly, lze rozpoznat až při pohledu zpět proti proudu času – není to kniha, je to život sám. Mistrovský milostný román CAROL patří k vrcholům americké i světové literatury a je jmenován mezi nejvlivnějšími knihami 20. století. Podle románu natočil režisér Todd Haynes stejnojmenný film, který je uváděn mezi nejvážnějšími kandidáty na cenu Oscar za rok 2015.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

Carol (The Price of Salt) , 1952

Vendula2508
05.04.2017 5 z 5

Stává se mi, že po přečtení knihy musím nějaký čas vydýchávat své pocity a dojmy, než vezmu do ruky další knihu, v případě Carol to bylo několikanásobné. Nedala mi spát, jak šílené mi to celé připadalo. Láska bolí ale stojí za tu bolest, je-li opětována. A přes všechny překážky si k sobě našly cestu. Opravdu stojí za přečtení.

callahanh
23.02.2017 3 z 5

Určitě zajímavá kniha, u níž je ale nutno počítat s tím, že vlastně nemá děj, ale je hodně o pocitech a vztazích mezi postavami, což může být malinko problém. Highsmith to čtenáři moc neusnadňuje a celá kniha je psána zvláštním odtažitým stylem a působí dost chladně. Proto trvá, než se čtenář tzv. začte a těžko říct, zda se to někdy úplně podaří, protože román nikdy nestrhne a nemá spád. Vztah obou žen je každopádně zachycen citlivě a detailně, čili máme možnost nahlédnout do jejich psychiky a naprosto chápat jejich motivaci. Hodně zachraňuje závěr, který už je poměrně svižný a částečně nečekaný. Opravdu škoda, že to celé působí tak odtažitě a chladně, každopádně vzhledem k době, kdy román vznikl, jde o neotřelý a odvážný kousek. 60%

Msourkova
20.01.2017 5 z 5

Krásné, smutné, melancholická nálada mě přepadla už od otevření knihy. Autorka mi zajímavě přiblížila každodenní New York druhé poloviny 20. století, obratně se vyhnula jakýmkoliv obscénnostem a přitom umně vykreslila elegantní příběh lásky jako každé jiné. Byla jsem ráda za konec knihy, čekala jsem něco naprosto jiného a ona závěrečná výhybka mi nakonec rozjasnila den.

Yorika
12.12.2016 4 z 5

Kniha, ze které dýchají staré dobré časy ve starém dobrém New Yorku, kdy snad lidé jaksi nebyli ještě tolik upachtění a unavení hektickým životním stylem, jako je tomu dnes.Děj plyne docela pozvolna bez velkých dramat a možná v tom je to jeho kouzlo.Zastav se tedy na chvíli milý čtenáři a nechej se vtáhnout do příběhu jedné lásky.

myreadingplace
19.11.2016 4 z 5

Carol jsem často vídala vystavenou v knihkupectví a zaujala mě hned na první pohled grafickým zpracováním i anotací. Už od začátku jsem z ní ctíila nějáké tajemství. Nakonec jsem si ji vypůjčila v knihovně a začala číst za těchto deštivých a pochmurných listopadových dní. Možná to byl jeden z hlavních faktorů, proč jsem se od ní nemohla odpoutat. Celá kniha se totiž odehrává v podobné atmosféře, která ale nemusí každému sedět. Postavy byly propracované a líbila se mi jednoduchost, která je obklopovala. Jsem zvědavá na film.

Anna 13
18.11.2016 4 z 5

Škoda takového hodnocení...

Kniha má hloubku, potenciál a charisma. Konec je trochu zdlouhavější, ale ve výsledku kniha vytváří velmi dobrý dojem. Styl psaní zajímavý, postavy vyloženě perfektní a atmosféra neuvěřitelně příjemná. Já tedy knihu rozhodně doporučuji. Srovnat s filmem zatím nemohu, ale myslím, že i film bude velmi procítěně provedený.

Zde má recenze: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1611/carol-patricia-highsmith

Sireen
14.10.2016 2 z 5

Carol bohužel zklamala. Nápad zajímavý, ale dalo se z toho vytřískat mnohem víc. Chvílemi to bylo dost zajímavé a miloučké a takové... příjemné, některými hezkými detaily, kterých si člověk v běžném životě moc nevšimne, nebo jim nepřikládá význam, protože se s nimi setkává denně.
Každopádně kniha neměla absolutně, ale absolutně žádný spád a motor, který by vás nutil číst dál a dál, za to ty dvě hvězdičky. Bohužel ve mně ten příběh nezanechal vůbec nic a klidně bych se bez něj obešla.
Nejprv to bylo takové příjemně oddechové, poté to však začalo být trochu moc oddechové. Celou dobu kniha spěje k tomu, jak to mezi Carol a Terezou nakonec dopadne, a to se dozvíme asi na posledních třech stranách...

mira.l
12.10.2016 3 z 5

Carol je kniha docela zvláštní. Na jednu stranu vynikající sonda do duší dvou žen, jejichž srdce a city bijí ve stejném rytmu a je dáno dobou, ve které se příběh odehrává, že jejich city nemohly propuknout naplno tak, jak by chtěly. Na druhou stranu to nebyla kniha z těch, které prostě nedokážu odložit a zhltnu je během pár dnů, trvalo mi docela dlouho, než jsem se jí prokousal. Místy je voda děje poněkud stojatá, je to podobné jako s filmem. Viděl bych to na takové lepší tři *, nechám ji nějakou dobu stranou, třeba si ji časem ještě přečtu jednou a názor pozměním.

GeekMonkey
02.10.2016 5 z 5

The girl smiled. (…) „Do people always fall in love with things they can't have?“
„Always,“ Carol said, smiling, too.

Zamilovala jsem se.

kikinet
06.09.2016 5 z 5

Tak abych byla upřímná, tahle kniha mi změnila život. Nevím, jestli bohužel nebo bohudík, ale viděla jsem nejdříve film a až poté jsem si přečetla knihu a musím říct, že kniha je snad 100072x lepší než-li film! I když zfilmovaná verze této úžasné knihy se mi moc a moc líbí troufám si říct, že se mi o hodně více líbí kniha! Sice je pravda, že ze začátku tedy mi trochu trvalo se do toho začíst, ale poté jsem se nedokázala odtrhnout.. Procentuálně se mi líbí na 95%.

Eva88
05.08.2016 2 z 5

Knihu jsem začala číst bez žádného velkého očekávání. Prostě se mi jen líbil námět knížky. I přesto jsem ale byla zklamaná. Táhlý děj, pro mě absolutně nečtivé. Chvilkama jsem se dokonce přistihla, že přeskakuju řádky, abych to měla "rychle za sebou". :-) Jediné plus, co můžu knize Carol přičíst - snad jen možnost nahlédnout do minulosti, kde se musely hrdinky potýkat s tabu homosexuality, což je pro nás v dnešní době asi zcela nepředstavitelné.

Agatha84
24.07.2016 1 z 5

Jsem zklamaná,příběh poutavý,ale vše je tak pomalu plynoucí,filozofující,bez emocí.

Denika
22.07.2016 4 z 5

Román je výborný, pokud jej hodnotíte očima čtenářů v 50. letech. Syrové a chladné prostředí New Yorku mu dodává zajímavou atmosféru, stejně tak důkladně popsané myšlenkové pochody Terezy i Carol. Obě postavy však skoro celou knihu zůstávají na jednom místě, kromě jediného výletu, což může taktéž působit lehce nezajímavě. Na celé knize se ale nedá najít něco vyloženě špatného.
Pokud budete brát v potaz, že kniha byla napsána před více než šedesáti lety, kdy byla homosexualita tabu i v takové zemi, jako je Amerika, můžete si ji užít daleko víc a nesrovnávat ji s mnoha dalšími knihami na toto téma, protože - co si budeme nalhávat - v dnešní době najdeme daleko lépe zpracované téma vztahu dvou lidí stejného pohlaví. :)

Danka1975
12.07.2016 3 z 5

Knihu jsem si od kamarádky půjčila i přes to, že byla titulována "nic moc". . nicméně jsem před tím zavřela oči a šla do ní. Prvních cca 60 stránnek jsem si říkala: "nuda, nuda, šeď, šeď. . vydrž, ono to příjde". . pak, když se aktérky seznámily, trochu se četba hnula a kniha si mě začala získávat, ale pak opět ty staré koleje :-( . .plně souhlasím s komentářem gallovl a fonsem!!!!!!.. . . .Fakt jsem se přemlouvala, abych knihu dočetla, a to jen opravdu kvůli tomu, abych věděla "jak holky zkončí :-)", ale byla jsem statečná!! :-). .. .

Co změnilo trochu můj pohled byl DOSLOV, kde jsem si uvědomila v jakých letech byla kniha psaná, tam plno myšlenek "dosedlo". Hned po dočtení jsme se vrhla na film (tyto herečky miluju :-)). . , a i když bych filmu rovněž něměla nic vytknout (kostýmy, výprava, koukatelnost super), tak mě opět prostě nebavil :-( :-(. . .a já se tak snažila!!!!! :-((((

fons
06.07.2016 3 z 5

Těšil jsem se na ni. Strašně moc. Dramatické příběhy podobného charakteru mám moc rád, ale Carol mě ve výsledku dočista minula. Celková forma mi přišla poněkud depresivní, velice chladná a pokud se v tom člověk vyloženě s chutí nehledá, má to podle mě i nestabilní kontakt se čtenářem. Zkrátka a dobře, zatím moje nejdéle čtená kniha, která si udržela moji pozornost jen díky znalosti tváři obou hlavních představitelek, mých velmi oblíbených hereček. Teď, když už mám konečně dočteno, vrhnu se na filmové zpracování. Knihu nezatracuji a věřím, že své příznivce si určitě najde! Jen z možného výskytu pochmurné nálady doporučuji vyhnout se čtení během zimních měsíců.

babsi66
04.07.2016 3 z 5

Jediné, co dle mého stojí za kladné hodnocení, je úvodní seznámení obou hlavních hrdinek. Jinak je to celé takové ploché. Děj je strohý, zápletka, dá-li se to tak nazvat, je hodně nesměle naznačená a bohužel to není vyváženo ani bohatým "vnitřním životem" postav. Za mě ztráta času.

baru.p
16.06.2016 3 z 5

Občas se mi stávalo, že jsem nevěděla kdo mluví, ale to mohla být pouze má chyba. Jinak byl příběh hezký, ale zdál se mi slabý, jakoby nedotažený, čekala jsem větší drama a zvraty.

Veeria
23.05.2016 5 z 5

Pro mne nádherný příběh o lásce trochu jinak, o osudném setkání a proměnách. Jsem velmi ráda, že se tato kniha dostala do mého života. Plný počet a doporučuji.
PS: Soundtrack ze stejnojmenného filmu je pohlazením po duši!

gallovl
19.05.2016 4 z 5

Přiznejme si, že kdyby se jednalo o klasický hetero románek, knihu bych asi nedočetla.
Nakonec jsem holkám držela palce, protože s přihlédnutím, v jaké době žily a jak se chovala společnost, to neměly vůbec jednoduché a já byla zvědavá, zda si svoji lásku uchrání navzdory všem.
Film asi doporučím víc, protože tam na vás dýchne atmosféra padesátek (bez šedi) daleko více a hudba k filmu je prostě pecka.

nelcisko
18.05.2016 5 z 5

Musím přiznat, že prvních sto stran bylo strohých, děj se táhnul hrozně pomalu a skoro nic se nedělo, převažovaly zbytečně dlouhé popisy, které nebyly v knize vůbec podstatné. Co se týče druhé poloviny knihy od doby, co Carol s Terezou cestovaly, děj se už začal zlepšovat a já si řekla, konečně se něco děje! Každopádně v druhé půlce knihy jsem se konečně vcítila do obou postav a musím uznat, kniha se mi začala hodně líbit. Děj najednou nabral spád a celá kniha nabrala neuvěřitelné gradace. Toto téma je i v dnešní době trochu tabu a hodně lidí homosexualitu stále odsuzuje, přesto, i když jsem hetero, vžila jsem se do oněch popisovaných pocitů a na konci knihy jsem byla smutná, že už skončila. Nádherné dílo, plné pocitů lásky, zrady a hlavně strachu z okolí. Jediná výtka pro knihu je, že občas jsou v románu pasáže, které čtenáře znudí a můžou i odradit, a to přitom úplně zbytečně. Každopádně po těch prvních 100 stranách knihu vřele doporučuji a už se moc těším na film.