Šepot kouzel

Šepot kouzel https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518292/bmid_carodejka-sepot-kouzel-2k9-518292.jpg 4 185 54

Čarodějka série

1. díl

Někomu jdou stíny v patách, někdo v nich žije. Fantasy ve stylu hitu Kouzla rodu Thornů. Osmnáctiletá Eira Landanová je nejzavrhovanější učnicí v Čarodějné věži. Stále ji dusí srovnávání s jejím starším bratrem, šepot magie i vzpomínky na nehodu, během níž zabila člověka. Její život se zcela změní, když se rozhodne zúčastnit Turnaje pěti království. Postupně získá pozvání na císařský dvůr, objeví v sobě talent pro zakázanou magii a sblíží se s pohledným elfím vyslancem. Jenže minulost nezapomíná a nic není bez rizika. Obzvlášť ne tento turnaj, se kterým má kdosi temné úmysly...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

A Trial of Sorcerers , 2021

Wajny
16.10.2023 3 z 5

Šepot kouzel přináší poutavý příběh nového magického světa. Kniha začíná velmi pomalu a já měla dlouhou dobu pocit, že jsem už něco podobného četla. Jsou tu totiž prvky (oblíbené a táhnoucí), které určitě už znáte - čarodějná škola, elementární magie a kouzelnický turnaj. Nicméně postupem času zjistíte, že jsou tu i zajímavé nové prvky, které tak dodávají příběhu na originalitě.

Autorčin styl psaní je zábavný, čtivý a dokáže vás do příběhu rychle vtáhnout. Autorka dobře vykresluje prostředí a novou zemi, ačkoli bych si přála více názorných ukázek, aby se čtenáři mohli lépe ponořit do tohoto magického světa. Hodně věcí je tu popsáno pouze okrajově např. vztah k čarodějům, škola, císařská rodina. A zároveň některé scény mi přišli zbytečné např. zápletka s Adamem mi přišla naprosto k ničemu, protože stejně nebyla pořádně dovyřešena. Větší zvrat nastane až na konci, bohužel jsem ho tušila asi od 1/3 knihy, takže ani tato část mě nijak nešokovala.

Samotná magie čtyř elementů není nijak originální a je dost fádní, ale co mě zaujalo bylo vysvětlení hlasů, které slyší Eira, to bylo velmi dobré, ale opět mi přišlo, že to bylo takové nedotažené a autorka z toho mohla vytřískat více.

Hlavní hrdinka Eira mi na začátku přišla nevýrazná, ale postupně prochází vývojem a začíná bojovat o své sny a budoucnost. Vadilo mi, že v některých situacích se chovala jako naprostá naivka a slepě důvěřovala kdekomu. Jistě byl tu záměr ukázat, že Eira touží po lásce, která se ji nedostává, ale na druhou stranu je tu dost výrazná sourozenecká, kamarádská a i rodičovská láska, takže tyto prvky si dost protiřečí a mě z toho všeho, bohužel Eira vychází jako tupoučká slepička. Nejvíce mě naštval konec, kdy si pořád nedokázala přiznat i svou chybu, kdyby byla trochu chytřejší vůbec by to takto nemuselo dopadnout.

Cullen je velmi tajemnou postavou, o které toho víme opravdu málo. Vadí mi, že se autorka nevěnuje více jeho charakteristice a vývoji, pak totiž jeho chování působila zkracovitě a hloupě, protože nevíme, jaké konkrétní motivy ho k tomu vedou.

Celkově lze říci, že Čarodějnice - Šepot kouzel je příjemně přímočarý a čtivý román, který potěší milovníky magie, kouzel a pátrání po rodinných tajemstvích. I přes některé nedokonalosti v ději a postavách nabízí zajímavý pohled do magického světa a zanechává prostor pro další díly, na které se můžeme těšit a doufat, že budou ještě lépe rozvinuty některé zavedené motivy a postavy.

3,5*

Instagram - Nikmakbooks

Ennie
13.10.2023 4 z 5

Kniha je čtivě napsaná. Ze začátku je to velmi poklidný příběh. Ikdyž se mi to líbilo a čtení byl příjemný relax, říkala jsem si, že další díly číst nebudu. Přišlo mi, že je to napsané velmi jednoduše a narozdíl od ostatních young adult...vážně spíš pro 14-16leté (a to já už dávno nejsem). Naštěstí se můj pocit časem změnil a nemůžu se dočkat až se začtu do pokračování .
Vážně nevím, jestli jsem už toho moc přečetla a nebo je to mým věkem, tak to bylo ale dost předvídatelné a necítila jsem tam moc tu zamilovanost. Ale věřím, že v dalších dílech se už nějakého jiskření dočkám a doufám, že se budou i postavy pěkně vyvíjet . A hezká obálka je dobrý bonus .

Katka900
08.10.2023 1 z 5

Jsem ráda, že jsem neměla pocit deja vu sama. Hrdinka mi sympatická nepřišla. Tipovala bych ji určitě míň let. Kniha byla pro mě předvídatelná a chvilkami hloupá. Nemohu hodnotit víc. Hvězdu dávám za obálku, která mě přišla dost povedená.

Rebarborka
05.10.2023 1 z 5

Frustrující...
- styl psaní - jedna velká mizérie, vůbec nevtáhne do děje, nevyvolá zamýšlené pocity, mně bylo úplně jedno, co se s kým dělo
- hrdinka, která každým svým skutkem dokazuje, jak je naivní, frackovitá a hloupá
- předvídatelnost
- podvádění
(- volně navazuje na sérii, která u nás nevyšla)
+ obálka
Klišé vzal čert, ale s hrdiny na facku a nudným slohem lepší hodnocení nevykouzlím.

Matri
04.10.2023 5 z 5

Elise Kova si ma získala už sériou Mágia živlov (ktorej síce na SR vyšli, dúfam zatiaľ!, len 3 diely, takže stále verím v pokračovanie). V novej sérii autorka nadväzuje na tento svet a hrdinov (cisár Aldrik a cisárovna Vhalla).
Ústredná postava, mladá čarodejka Eira sa snaží vybojovať si svoje miesto vo svete a odpútať sa od chýb minulosti. V deji sa vyskytuje hneď niekoľko ďalších zaujímavých postáv a samozrejme, čo ma teší, vidím aj nejakú veľmi slow burn romantickú linku.
Príbeh ma naozaj bavil od prvej stránky. V hodnotení však musím ubrať 0,5 hviezdičky za predvídateľnosť deja. V čítaní mi to však nevadilo a knihu som si dokonale užila! Takže hodnotím ako lepšie 4,5 hviezdičky
Teším sa na pokračovanie ;-)

"Víš, nikdy jsem s tebou nechtěla mít nic společného,“ zašeptala.
„Já s tebou taky nikdy nechtěl mít nic společného,“ odpověděl tiše. „Ale teď jsme tady a já za tebe budu bojovat."

kopeceli
02.10.2023 5 z 5

Velkou chválu na Čarodějku jsem opakovaně zachytila na Knižních závislácích. Zkusila jsem ji tedy a i když nejsem kategorie Pro děti a mládež, moc se mi líbila, takže jsem ji posunula na čtení ještě dceři. Příběh je zajímavý, líbil se mi český překlad, který nebyl odfláknutý, text není nastavovaný, celou dobu se něco děje. Čtení je spíše na pohodu, žádné velké drama. A líbila se mi jako bonus i obálka, i když to u mne na výběr knihy nemá vliv. Myslím, že jsem spokojená i proto, že jsem moc fantasy nepřečetla, a tím mne neruší srovnávání, kterým knihám je podobná.

Fortuna7
01.10.2023 4 z 5

Upřímně, této knihy jsem se docela bála. Z HumbookTipů jsem poslední dobou nebyla zrovna nadšená a když Čarodějku přirovnávají ke Kouzlům rodu Thornů, tak už jsem nadšená nebyla vůbec. Ale já si tuto knihu vážně oblíbila. Ano, může to působit jako totální vykrádačka všeho možného, ale mně to vůbec nevadilo :-D.
Hlavní hrdinka Eira byla skvělá, po dlouhé době jsem četla YA knihu se zajímavou, ale přitom normální hlavní hrdinkou. Vývoj romantického trojúhelníku jsem sice odhadla, ale jinak se mi líbil. Velkým plusem knihy jsou za mě i vedlejší postavy. Akce a zvratů bylo tak akorát a já jsem opravdu velmi zvědavá na pokračování.

KnihománieN
28.09.2023 5 z 5

Upřímně? Miluji to! S HumbookTipy nemám moc dobrou zkušenost (vyjma Všechny stránky amélie), ale zde jsem byla velmi mile překvapena.

Hlavní hrdinka vodomějka Eira se stává jednou z předností knihy. Je “vyvrhelem“, žije ve stínu svého bratra a není bezchybnou postavou. Najít si k ní cestu a vcítit se do ní je snadné, vzhledem k její lásce ke knihám a ke skutečnosti jak se pohybuje v některých slovních přestřelkách.

Nejvíce jsem si užívala její setkání s ,princem věže Cullenem (jsem jediná, kdo si automaticky vybavil Edwarda ze Stmívání?). Jejich společné interakce byly naplněné někdy napětím, jindy drobnými jiskřičkami, ale vždy stály za to.
Milostný trojúhelník vzniká ve chvíli, kdy se na scéně objeví elfí velvyslanec s ametystovýma očima. Eiru s ním spojuje dost věcí nato, aby si spolu na svých tajných schůzkách měli stále co říct.

Eiřiným světem především rezonuje zpráva o chystaném turnaji, který nabízí nekonečné možnosti. Osobně jsem čekala, že k turnaji se dostaneme už v prvním díle, což tak úplně nebylo. Zde se děj odehrává během zkoušek, které mají vybrat nejlepší vhodné soutěžící ale vůbec mě to nezklamalo, právě naopak.

Příjemně se mi četla celá kniha a čtenář je srozumitelně seznámen s novou magií, kterou jsem si moc oblíbila. Nikdy jsem nezažila, aby kouzla šeptala nejen v knize, ale také přes její stránky. Co se týče děje, tak mi dokonce asi třikrát spadla brada nad neočekávanými zvraty.
V neposlední řadě musím smeknout před překladatelkou. Překlad je důležitý pro úspěch knihy v zahraničí a ne vždy, bohužel, je dostatečně kvalitní. V tomto případě jsem si skvělého překladu všímala velmi často, tudíž ho musím alespoň zmínit.

Podle měřítek YA literatury se za mě jedná o skvělou fantasy, která má jednu nevýhodu čekání na pokračování. Naštěstí pro nás, první díl nekončí zase tak otevřeně, tudíž se to dá zvládnout.

Zama
20.09.2023 4 z 5

Kniha má krásný obal a anotaci. Ale... čekala jsem trošku víc. Děj začal být napínavý až cca od prostředka. Trošku mi to připomínalo HP a ohnivý pohár.
I když mám nějaké to ale, knihu doporučuji.
Věřím, že další díl bude ještě lepší. :)

nonameperson04
18.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Fajn fantasy čtení, dobře se čte a příběh rychle odsýpal. Mimochodem od začátku se mi Ferro vůbec nelíbil.

okeey
16.09.2023 5 z 5

Humbook tip, který rozhodně nezklamal.
Fantasy kniha, u které máte pocit, že tento svět znáte - magie, škola pro dospívající oplývající těmito schopnostmi a Turnaj pěti království. V této souvislosti mě samozřejmě napadl příběh 4. dílu Harryho Pottera (Ohnivý pohár), ale tam veškerá podobnost končí.
Kniha je čtivá, má spád, autorka si umí pohrát se slovy a hlavně, co se mi líbilo nejvíce, umí skvěle vykreslit charaktery postav, každá postava v knize je něčím specifická, má svoje kouzlo a odlišné povahové rysy.
Těším se na druhý díl, zajímá mě jak si Eira poradí dál. Příběh se mi moc líbil.

BellaIrisBenson
15.09.2023 4 z 5

Šepot kouzel je 3. humbook tip, který jsem zatím četla a je zatím z nich nejslabší, ale to neznamená, že je nějak špatný. To vůbec ne, právě naopak.

Kniha nám vypráví o Eiře, která byla vždycky srovnávaná se svým starším bratrem a to ji vždy štvalo (a já se ji ani nedivím, taky nemám ráda, když mě a ségru lide srovnávají). Ale všechno se jednoho dne změnilo, dne kdy Eira zabila člověka. A to je taky důvod, proč je nejméně oblíbená učnice v Čarodějné věži. Pro Eiru se ale vše změní, když se rozhodne zúčastnit Turnaje pěti království, vítěz téhle soutěže se může podívat do říše elfů a přesně to si Eira přeje.

Knížka má ode mě hodnocení 4/5. Opravdu jsem si každou stránku užívala, ale prostě ten příběh mě nenadchl až tak, jako Korunní princezny. Ale musím u knížky vynachválit 2 krásné mapy, obálku a taky samozřejmě krásně zdobené kapitoly. A menší mínus má kniha u mě za delší kapitoly, které opravdu nemám v lásce.

Za knihu děkuji @albatrosmedia #spoluprace #humbooktip

KristieSpacil
15.09.2023 3 z 5

Ve spolupráci s Albatros Media.

Knize jsem se rozhodla dát šanci především proto, že jsem už od autorky četla román Air Awakens, který mi tenkrát přišel fajn. A v průběhu čtení jsem dokonce zjistila, že je Čarodějka ze stejného světa jako Air Awakens, jen o nějaké to desetiletí později. Ale nebojte, tu předchozí sérii pro tenhle román znát nemusíte.

Každopádně u mě i u Čarodějky převládají podobné pocity jako u Air Awakens - jedná se o příjemně přímočarý, čtivý román, který potěší milovníky čarodějů, magického soupeření a pátrání po rodinných tajemstvích. Jestli máte (či jste někdy měli) slabost pro Elsu z Frozen, vyhledáváte různé fanarty či fanfikce k ní, jsem si dost jistá, že vám tenhle román sedne, protože Eira toho má s Elsou společného víc než dost.

Nicméně taky musím říct, že jestli jste těch standardních fantasy románů pro mladé už přesycení, bylo by lepší své čtení hledat jinde, protože tenhle román originalitou zrovna nesrší a osobně jsem na něm nenašla nic, čím by vyloženě vynikal. Závěr mě sice zaujal a donutil mě přemýšlet nad tím, že časem zkusím pokračování, ovšem kdybych si Čarodějku nepřečetla, asi bych ani o nic vyloženě nepřišla.

Tož uvidíte, jak kniha sedne vám - dost možná se zařadíte mezi ty nadšené čtenáře, že, takže nejlepší bude, když knihu zkusíte a sami ji posoudíte.

cestina_s_linus
11.09.2023 5 z 5

Já jsem se do knihy zamilovala. Je těžké o knize mluvit bez spoilerů, takže si v bodech shrnu, co se mi na knize líbilo:

čtivost - autorka to se slovy opravdu umí! Kniha je plná zajímavých dialogů a vtipných hlášek. Některé pasáže dokáží ve čtenáři vzbudit různé emoce. Já jsem hltala jednu stránku za druhou - prostě pecka.

postavy - nejsou ploché. Každá postava je něčím specifická a po přečtení si budete pamatovat i jméno postavy. Nechovají se nelogicky - jsou věrné svému přesvědčení.

konec knihy - i přesto, že byl konec malinko uspěchaný, tak se už teď nemohu dočkat, až vyjde další díl! jsem zvědavá, kam se s Eirou vydáme!

knihomolkajanca
10.09.2023 4 z 5

Když se ponoříte do stránek Šepotu kouzel, možná budete mít pocit, že už jste něco podobného četli. Čarodějná škola, elementární magie, kouzelnický turnaj - právě na těchto oblíbených prvcích autorka staví. Píše ale lehkým a zábavným způsobem a i když start působí obyčejně, dokáže si čtenáře zaháčkovat.

Osmnáctiletá Eira žije léta ve stínu svého bratranebo to tak je alespoň od té doby, co se stala nehoda, při níž někoho zabila. K tomu slýchá hlasy, které nikdo jiný nevnímá, což taky není zrovna nejlepší způsob, jak ve druhých vzbudit důvěru. Drží si proto odstup, ale v momentě, kdy slyší o turnaji pěti království, už nedokáže stát stranou. Mohl by se jí splnit velký sen - když zvítězí podívá se do země elfů. Jenže to vypadá, že minulosti jen tak neunikne

Eira je typickou odhodlanou a nevídaně nadanou hrdinkou. Musí ale bojovat se silnými předsudky společnosti i rodiny - neustálé podceňování, zákazy, příkazy, omezování. Tomu všemu čelí takovým způsobem, že jí chtě nechtě budete fandit a přát si, aby se těm všem pravidlům vzepřela. Když se na scéně vynoří turnaj, je sice jasné, kudy se děj bude ubírat. A právě tady to začne být zajímavé. Dostává prostor magie a vše je o poznání akčnější - příprava na úkoly, zkoušky samotné, do toho se vynořuje také několik nových postav. Komu z nich se asi dá věřit? I hate/love romantická linka a lehký milostný trojúhelník potěší nejednoho čtenáře. Na jedné straně tajemný elfy, na straně druhé Eiřin arogantní spolužák, jehož nemůže vystát.

Ve druhé polovině knihy si autorka přichystala pořádné zvraty, kdy Eiře několikrát hrábne výrazným způsobem do života. Intriky nabírají na síle, Šepot kouzel dostává šťávu i temný nádech. Dokáže pohltit, probudit touhu chtít víc, až dokud neobrátíte poslední list. Pokud tedy toužíte zaplout do důvěrně známých vod oddechovější fantasy, které zároveň dokáže nadchnout, tady váhat nemusíte.

Hodnocení: 75%

Za knihu k recenzi v rámci spolupráce moc děkuji Albatros Media.

KájaKoxík
08.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Celkově hodnotím 4 z 5.

Strhávám hvězdu jen za absolutní absenci vysvětlení světa. Všechny informace prostě musí čtenář vyvodit jen tak mimochodem, z toho jak děj plyne. Což mě osobně absolutně nevyhovuje. Stála bych alespoň o poznámku autora pod čarou nebo jednu větičku, což by nenabalilo na plynoucí děj haldu pro někoho možná nedůležitých informací.
S povděkem jako vždy kvituji mapy kontinentů.

OBSAH / SPOILER:
Děj je opravdu jednoduchý. Hlavní hrdinka Eira je outsiderem mezi čaroději. Časem čtenář odhalí, že neúmyslně zabila jiného čaroděje. Od toho se odvíjí její problémy ve Věži čarodějů. Přes zákaz její rodiny i bratra se přihlásí do turnaje, ze kterého postoupí jen ti nejlepší. Během turnaje se ukazují její sílící schopnosti. Mění se její vztahy s dalšími postupujícími a nakonec se odhalí i to, že její rodina ji adoptovala.
Kniha končí zradou osoby, pro Eiru blízké (což se podle mě dalo čekat) a smrtí jejího bratra.

ZÁVĚREM
Eira se musí postavit svému původů, citům ke Cullenovi i novým schopnostem a pomoci zjistit, kam až zrada sahá.... Ale to bude až v příští knize, na kterou se už teď moc těším.

ester4597
05.09.2023 3 z 5

Vůbec jsem netušila co mám od knihy čekat. Ani jsem si nečetla zahraniční recenze.

Nicméně bych řekla, že je to jen dobře. Kniha není ničím originální, ale i přesto se mi četla velmi příjemně a děj byl napínavý. Zkratka i přesto, že mě kniha nějak extra neohromila dokázala udržet mnou pozornost do poslední stránky.

Postavy mi někdy přišly hloupé a měla jsem chuť nad nimi kroutit hlavou, ale řekneme si v které knize se vám to nestalo ?
Mně případá, že tenhle pocit mám u každé knihy .

Koukala jsem na autorčin instagram a všimla jsem si, že napsala deal with the elf king, takže se už těším na další překlad .

Knihu hodnotím velmi dobře i přes některé výhrady a pokud váháte nad knihou mužů vám zaručit, že má více pozitivních věcí, i když po mé recenzi vám to tak nemusí připadat

Děkuji @albatrosmedia za RC #spoluprace #humbooktip

Bryel
05.09.2023 4 z 5

"Nikdy jsem s tebou nechtěla mít nic společného. "
"Já s tebou taky nikdy nechtěl mít nic společného. Ale teď jsme tady a já za tebe budu bojovat."

YA příběh z prostředí magické školy a zkoušky o prestižní místo účastníka Turnaje pěti království, který má sloužit ke sblížení národů.
Určitá inspirace je patrná z Harryho Pottera, Hunger Games a řekla bych, že Eira je celá Elsa. :)
Sympatické postavy. Složité rodinné zázemí. Lehce naznačený milostný trojúhelník. Dvojnásobná zrada.
Děj je sice předvídatelný, ale napínavý, akční a velmi čtivý.

"V honu za pravdou buď opatrná. Jen zřídka bývá taková, jakou ji čekáš."

DreamerX9
02.09.2023 2 z 5

Za mě dost klišé průměr.
Eira mi v celku sedla a děj začal být zajímavý zhruba od půlky do té doby lehké pootevírání dveří. Konec předvídatelný.
Možná je těžké být v dnešní době originální a řekla bych že v dnešní době můžeme najit v každé knize shodu s jinou hlavně co se YA týče proto se již píše pro čtenáře toho a toho.
Akorát toto mi nedalo a videla jsem nejednu podobnost s jinými knihami až příliš. Ale uvidíme co přinesou další díly

Bookrožec
01.09.2023

Vysvětlete mi prosím, jak může být legální vydat knihu a nechat čtenáře čekat na další díl?!
Kniha je co se týče hlavní linky dost předvídatelná minimálně pokud mluvíme o té nejdůležitější lince. Ale víte co? Mi to vůbec nevadilo. Když čtu YA, tak chci čtivý příběh s prvky magie a přesně to jsem dostala - nějaké ty víly a nějakou tu romantickou linku. Hlavní hrdinku jsem si docela i oblíbila a knihu jsem nemohla odložit.
Pokud milujete zároveň knihy od Sarah J. Maas a Margaret Rogerson, tak si jsem jistá, že vás ani Čarodějka nezklame.
Ta kniha však má jednu vadu na kráse, za kterou jí musím ukousnout jednu hvězdičku. Nevím jestli autorce trochu nekřivdím, ale mám lehce pocit, že některé prvky vzala jiným knihám. Ten příběh má i dost svojeho a miluju ho, ale přesto tohle nemohu nezmínit. A pokud nemáte rádi předvídatelnost, tak vás kniha také nenadchne (ale já na to u tohoto žánru moc nelpím).
Každopádně nutně potřebuju pokračování! Ideálně hned teď. Dovedu si sice představit, že té knize se toho dá spousty vytknout, ale mě to i tak bavilo a jsem si jistá, že mnohé z vás bude bavit taky.