Canterburské povídky (11 povídek)

Canterburské povídky (11 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2535/bmid_canterburske-povidky-AXz-2535.jpg 4 97 8

Je to rámcová skladba, která ve formě vzájemného vyprávění skupiny poutníků, cestujících ke hrobu Tomáše Becketa, přináší řadu humorných i melancholických historek, pohádek a legend. Vypravěči jsou zástupci nejrůz. společenských skupin, šlechtic, voják, mnich, sedlák..atd. Autor s velkým pochopením a smyslem pro humor a pro individ. typizaci postav čerpá ze svých vlastních zkušeností s lidmi a vytváří před námi velmi živé, skutečné postavy, se všemi jejich chybami i přednostmi. Vyprávění skupiny poutníků, putujících ke hrobu Tomáše Becketa přináší řadu humorných i melancholických historek, pohádek a legend.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Družstevní práce

Canterbury Tales , 1936

Bakana
26.01.2021 3 z 5

Nejsem zvyklá číst poezii, takže veršovaná forma mě dost vadila. Je jasné, že ve 14. století se psalo jinak než ve dnešní uspěchané době. Navíc číst uměl jen málokdo a těžko si Chaucer mohl představovat, že přijde doba, kdy si jeho spisy bude umět přečíst každý. Proto se snažím být maximálně shovívavá k jeho dost rozvláčnému stylu psaní. Chaucer určitě svou dobu předběhl.
Co velmi oceňuji jsou příběhy, které se v tom zdlouhavém a veršovaném stylu ukrývají. Lidé jsou prostě pořád stejní :-) a Chaucer měl natolik odvahu (i když také to zřejmě nesla doba, ve které žil), aby o lidských slabostech, touhách a nedokonalostech vyprávěl bez obalu.

Bossi123
07.10.2020 5 z 5

Musím říci, že když jsem tuto knihu dostal poprvé do rukou, moc se mi do ní nechtělo, hlavně kvůli tomu, že je veršovaná, ale musím říci, že je to úžasné počtení. Nejvíce se mi asi líbí rozmanitost žánrů, od rytířského románu až po bajku. Z povídek se mi nejvíce líbila rytířova a abatyšina povídka.

Ronnie68
14.07.2020 4 z 5

Příběhy psány v rýmech ... nebylo to špatné ... některé příběhy se mi líbily více a jiné zase trochu méně ...

Sarah01
18.08.2017 3 z 5

K těmto povídkám jsem se dostala přes Čtenářskou výzvu...jinak by mne asi nenapadlo je v nejbližší době číst. Zajímavá sonda do života různých skupin lidí ve středověku, některé povídky mi připadaly vtipné a poučné, jiné mi nic neříkaly.

maple34
20.10.2015 5 z 5

Nadčasovost, skvěle přeloženo, vtipné, trefné, ohromující kvalita popisu jednotlivých charakterů

Aingeal
03.04.2015 3 z 5

Některé povídky jsou brilantní a vtipné, u některých jsem se málem ukousala nudou a rozvleklostí. Ale stojí za to to zkusit a minimálně pár si jich určitě oblíbíte :).

Aaron Lewis
14.08.2014 2 z 5

Několik povídek, z nichž se mi líbily pouze dvě, ta první a dvou rytířích a ještě jedna s tím kouzelníkem…

Středověký humor se mi nelíbí, nepřipadá mi vůbec vtipný, ale hrubý a krutý a jednoduchý!

Poutnice
30.09.2013 4 z 5

někdy je srovnávána s Boccaciovým Dekameronem - tím nápadem vyprávění příběhů. Četla jsem obě a obě se mi líbily. Každá má svoje kouzlo, svůj základní příběh, silnější i slabší povídky.