Bratrstvo neohrožených

Bratrstvo neohrožených https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47151/bmid_bratrstvo-neohrozenych-g3V-47151.jpg 5 450 82

Stephen E. Ambrose, autor amerického bestselleru D-Day (Den D), se v knize Bratrstvo neohrožených věnuje pozoruhodné jednotce americké armády - rotě E 506. pluku 101. vzdušné výsadkové divize. Kromě bojových úspěchů, mezi něž patří excelentní výkony při invazi v Normandii, v bojích v Ardenách nebo v Holandsku, Ambroseho zaujal zvláštní vztah mezi jejími příslušníky, který přetrval dlouhá desetiletí po skončení války. "Mezi těmi veterány byl evidentní tak blízký a důvěrný vztah, s jakým jsem se za celé čtvrt století rozhovorů s válečnými veterány setkal jen zřídkakdy, pokud vůbec. Z jejich rozhovoru o ostatních členech roty a o různých srazech za uplynulá desetiletí bylo zřejmé, že dosud zůstávají jakýmsi 'bratrstvem neohrožených'," napsal Ambrose po dokoknčení knihy v roce 1991. Kniha je vedle podrobného popisu výcviku a bojů roty E od Normandie až po obsazení Hitlerova Orlího hnízda v Brechtesgadenu také sondou do mezilidských vztahů elitních vojáků, popisem vzniku řady přátelství "na život a na smrt" a v neposlední řadě také pohledem na západní frontu druhé světové války očima řadového amerického vojáka.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Válečné
Vydáno: , Jota

Band of Brothers , 1992

toni-az
26.11.2020 2 z 5

Obsahově zajímavé, ale ta forma byla extrémně nudná. Naštěstí jsem poslouchal jako audiobook načtený Martinem Zahálkou, tak jsem si to holt v autě pustil a nějak doposlouchal. Ovšem být to knížka, měl bych fakt problém se ke čtení vrátit.

Na začátku autor prohlásil, že Rota E byla nejlepší vojenská jednotka na světě. Bohužel když se člověk začetl, zjistil, že to až tak pravda nebyla. Věřím tomu, že v té době bylo v různých armádách (a zejména německé) spousta lepších jednotek. Tihle byli nejlepší leda tak v chlastání, kradení a rvačkách. Ale tam by to asi vyhráli zase Sověti.

Každopádně pár hvězdiček si zaslouží zejména proto, že člověk trochu pochopil, jak to funguje v armádě a obzvlášť ve válce. A každopádně velké díky těm vojákům, kteří šli dobrovolně riskovat a mnohdy položit život za obyvatele nejen cizí země, ale úplně jiného kontinentu.

Etule
13.08.2020 5 z 5

Seriál Bratrstvo neohrožených zná asi každý, ale o tom, že existuje i kniha jsem neměla tušení. Přiznávám se, že jsem seriál neviděla (já vím, je to ostuda), ale nakonec jsem při poslechu knihy byla opravdu ráda, že tomu tak bylo. Upřímně jsem nečekala, že mě kniha natolik zasáhne. Byla jsem tam s nimi, truchlila jsem s nimi nad ztrátami, fandila jim, aby to všechno zvládli, obdivovala jsem jejich odvahu a soudržnost, třásla se strachy v zákopech. Myslím, že mohli být právem hrdí na to, že byli členy Křičících orlů.

frantisek8863
06.06.2020 5 z 5

Kniha poskytne výrazně více informací a osobních zkušeností vojáků z války než seriál, který je samozřejmě také kvalitní. Prožité zkušenosti vojáků skvěle vystihuje jediná věta z této knihy: za vítězství ve válce musely zaplatit zástupy vojáků strachem, krveprolitím a ohavnou, bolestivou smrtí.

Pan_Skala
31.05.2020 5 z 5

Knihu jsem četl již podruhé a stále mě baví stejně jako mě baví seriál. Už jenom to jak ti muži byli vlastně normální, ale s naprostým stavem kamarádství byli ochotni pro své kamarády z roty neskutečných věcí. Tohle bych doporučoval pro každého, kdo by chtěl se nějak zajímat o druhou světovou válku, protože to dokáže správně naladit.

HerrPilot
22.05.2020 5 z 5

Kdysi jsem s jedním kamarádem hrál starou počítačovou hru – Brothers In Arms: Road to Hill 30. Hra (kterou mimochodem doporučuji) pojednávala o výsadkářích od „Křičících orlů“, v jejím rámci bylo třeba zajistit předmostí v Normandii a postupovat dál do Francie. Dodnes si pamatuju ty pocity strachu, když jsem měl se svými virtuálními podřízenými přeběhnout pole, ostřelované německými minomety, situaci, kdy jsme museli postupovat vesnicí s podporou lehkého tanku, po jehož zničení jsem se jen díval, jak jsou moji kluci prostřelováni kulomety, nebo ty nervy, když se na nějaké ulici objevil německý tank, a já se musel přiblížit, abych poklopem mohl dovnitř vhodit ruční granáty. Já i kamarád jsme občas měli celkem emoce na pochodu, a to šlo jen o videohru.
Neumím si představit, co bych ve skutečnosti dělal v situacích, jaké jsou popsány v oné hře, a také v této knize... Předpokládám, že moje sebeovládání by si vzalo trvalou dovolenou, a proto mám ke všem, kteří bojovali (nejen na spojenecké straně) respekt.

Samotná kniha je psána poměrně střízlivě, přesto čtivě, během četby jsem nenašel nějaké přehnané glorifikování (jsou zde zmiňovány případy, kdy se někteří přemotivovaní američtí jedinci dopouštěli válečných zločinů), z postav jsem si oblíbil zejména Malarkyho a Winterse (tady je třeba zmínit silný moment Wintersovy normandské modlitby).
Velkou výtku bych ovšem měl k absenci map – v knize jsou poměrně zevrubně popisovány bojové situace, které jsou doprovázeny odpovídajícím popisem prostředí, které jsem si ale během četby moc nedokázal představit (tady pomohl až seriál).

Sečteno a podtrženo – tahle válečná knížka jednoho naučí vážit si míru. A za to, jakož i za zpracování a výběr tématu (a výtce navzdory), dávám 5 odvážných *.

P.S. Seriál je taky opravdu výborný, ale spousta věcí v něm i tak chybí – např. kutila Forresta Gutha museli tvůrci škrtnout, jelikož producentem seriálu byl i Tom Hanks, a vznikla obava, že by diváci pojali nějakou nevhodnou asociaci s Forrestem Gumpem.

Lukyn_Kopy
07.01.2020 5 z 5

Tohle je absolutní nářez, stejně jako seriál. Knihu jsem vdechnul během necelých 14 dnů. Po celou dobu čtení jsem si připadal, jako bych byl mezi nimi. Čtení kapitol o bojích u Bastogne, Fox atd. vážně neměla jedinou chybu. Jediná vada této knihy je, že má konec. Rád se k ní znovu vrátím a přečtu :) .

Makec
18.09.2019 4 z 5

Číst tuto knihu a zároveň pak sledovat seriál, dává pocitově nevšední prožitky a útrapy 2. světové války. Seriál trochu pomůže zapamatovat si jména postav v knize. Dále pak knižní zpracování rozšiřuje seriálové a v závěru jsou i stručně uvedeny poválečné osudy některých účastníků roty E.

Sandik
30.06.2019 4 z 5

Kniha líčí válečné události až překvapivě střízlivým, neliterárním jazykem. Hrůznost některých popisovaných situací tudíž čtenář vnímá spíše jaksi podprahově. Osobně mi podobný styl psaní úplně nevyhovuje. Také překlad je místy jazykově poněkud neučesaný. Překladatel například špatně skloňuje číslovky, místy mu některé slovíčko uteče do moravské koncovky atp. Vcelku jde ale o nesmírně cennou, faktograficky naditou knihu. Pozitivní je také autorova snaha uvádět kontext, takže je text stravitelný i pro čtenáře, kteří se úplně neorientují v dějinách Druhé světové války. Celkový dojem: 75%

JKDelaney
29.03.2019 4 z 5

Četl jsem před lety až po shlédnutí seriálu. Naprosto skvělé!

dontbullshitme
20.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha, na své poměry jsem to přečetla vážně rychle (jsem pomalá, takže to mluví za vše). Není to samozřejmě tak akční a nehraje to tolik na city jako seriál, ale i tak se mi to líbilo, byla to zajímavá jízda. Najdou se tam ovšem i části, které mě pobouřily, ale za to mohl spíš spisovatel, než hoši z rychlé roty. :)

jezo31
22.01.2019 4 z 5

Skvelo napísane, no na druhej strane nestáva sa často, že sa seriál vyrovná knižnej predlohe, resp. zachytí všetky podstatné aspekty knihy.

lele_eos
17.01.2019 5 z 5

Knihu jsem četla se zaťatými svaly po celém těle 3 večery. Každou noc se mi o nich zdálo. Jediná kniha, která mě kdy dokázala rozbrečet, a to jsem myslela, že už to ani neumím. Obdivuju je. Obdivuju je nesmírně.

tereza3951
18.10.2018 5 z 5

Knížku jsem měla půjčenou a rozečtenou jsem jí zase vrátila. Musela jsem si prostě koupit svojí. Jediná, kterou jsem četla více než dvakrát. A konec pokaždé obrečím.

mi-380
03.09.2018 5 z 5

Druhá světová v Evropě z pohledu amerických parašutistů. Často jsem měl při čtení pocit jako bych byl svědkem přímého přenosu nebo dokonce jako bych byl jedním z nich. Už se těším, až si zopakuji seriál HBO.
100 % (257 hodnotících s průměrem 92 %).

hnatlubo
16.07.2018 4 z 5

Dobře napsaná kniha. Dobře se četla válečné scény jsou popsány realisticky a nechybí ani humor. Doporučuji.

elzajan
29.06.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, naprosto splnila má očekávání. Vřele doporučuji i seriál HBO, který se knihy drží.

Tomas@S
11.05.2018 5 z 5

Stejnojmenny serial jsem zhledl az na druhy pokus, pri prvnim jeho vysilani jsem jim neprozretelne pohrdl aniz bych vedel o co jde. A nestacil jsem se divit, byl proste skvely. Musel jsem proto vyhledat puvodni knihu, podle ktere byl serial natocen a ta mne rovnez nadchla. Serial ji opravdu mistrne zpodobnil. V knize je navic spousta detailu, ktere divakovi mohou v deji uniknout. S tim, ze se jeste dozvime i neco navic co v serialu nebylo.

Patrikcz
07.05.2018 5 z 5

Knihu beru jako solidní doplňek k naprosto skvělému seriálu. Velmi dobře se čte a určitě si u ni zavzpomínáte na řadu momentů ze zmíněné mini-série od HBO. Je fajn, že se zde dozvíte více informací o postavách, či zde narazíte na situace, které do seriálu zahrnuty nejsou. Za mě palec nahoru.

Boby17
19.04.2018 3 z 5

No, tak nevím. Kniha byla zajímavá, ale na zadek jsem z ní nespadl. Myslím, že HBO odvedlo skvělou práci a seriálové zpracování působí mnohem plastičtěji a věrohodněji než literární předloha. Za mě tedy tři hvězdy.

Janinka68
08.04.2018 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala. I přes to, o jakou šlo situaci, byly tam i vtipné pasáže.
Zmíněno bylo hodně jmen a já jsem se v tom trochu ztrácela, nicméně fotografie napomohly představám a byly tam určité osoby, ke kterým člověk ihned získá nějaký vztah. Velmi doporučuji.