Město schodů

Město schodů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248277/bmid_mesto-bulikov-mesto-schodu-PTN-248277.jpg 4 345 90

Božská města série

Atmosférický fantasy román o živých špionech, mrtvých bozích, pohřbené historii a tajemném, stále se měnícím městě Město Bulikov se před mnoha lety těšilo přízni Božstev a podmanilo si celý svět. Ale poté, co byli jeho ochránci za podivných okolností zavražděni, se z dobyvatele stal dobývaný; pyšná historie Bulikova byla vymazána a zcenzurována, pokrok se zastavil a z někdejší prosperující metropole se stala jen další koloniální výspa nové světové geopolitické mocnosti. Do tohoto zatuchlého, zpátečnického města přichází Shara Thivaniová. Oficiálně je tato tichá a nenápadná žena jen další obyčejnou diplomatkou, která do Bulikova přijela hájit zájmy utlačovatelů. Neoficiálně je Shara jednou z nejlepších agentek ve své zemi a jejím úkolem je vyšetřit brutální vraždu zdánlivě neškodného historika. Jak se Shara noří do tajemství neustále se fyzicky i politicky měnícího města, začíná tušit, že bytosti, které kdysi Bulikov ochraňovaly, nemusejí být tak mrtvé, jak se zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

City of Stairs , 2014

SONP
16.02.2019 4 z 5

Opravdu hodně Mievillovské, krásně vymyšlený svět. Bohužel však pro mne nefungoval hlavní příběh, nechci tvrdit, že byl nezáživný, ale nějak mne prostě nevzal za srdce. Snad proto, že politika pro mne ve fantasy moc nefungovala nikdy, a to ani v sáze o zaklínači, kterou jinak zbožňuji. A právě politiky je tu opravdu hodně. Mnohem víc mne zaujaly epizodní příběhy o mládí hlavní hrdinky, Sigrudův příběh a další menší úkazy, kterých je v knize požehnaně. 70%

Eponka
11.02.2019 3 z 5

Začátek je zdlouhavý a nudný. Pak se to docela rozjede ale čekala jsem víc moc mě to neuchvátilo některé pasáže byli zajímavé a dobře se četli a některé ne :/. Čekala jsem větší zvraty a napínavější příběh. Takové oddechové čtení části o božstev byli zajímavé.

Atuin
08.02.2019 5 z 5

Tak to je hodně dobrý kousek...
Má to takový prachettovsko - Miévillský nádech, s tím že jim do toho mumlá ž
ze spaní Rowling nebo Martin, ale ti dva poslední jen hodně vzdáleně. Jako by poslední tři debatovali o tom prvním a vyšlo z toho toto, ovšem Martin u toho naštěstí usnul.

Fascinující svět, opravdu. Originálně popsaný i nepopsaný. Zaujme vás dost zásadní historie, která má svá specifika a kniha se hemží čímsi povědomím, takže se člověk cítí jako doma. Činné a Nečinné předměty, Skladiště a striktní pravidla různých Ministerstev jsou stejně zajímavé jako hrdinka se svým parťákem. Bulikov má velký potenciál ačkoliv autor nemíří přímona cíl, tak trochu vedle a právě tím je přesnější.5/5
Ve fantastice je dnes málo opravdu dobrých kousků, ale tohle je výborný zážitek. Pokud už se v tomto žánru něco výborného objeví u mě to má 5* jistých....

TomTomis
28.01.2019 5 z 5

Musím říci, že jsem si tuhle městskou fantasy užíval. S hlavní postavou jsem se prodíral řešením vraždy, která stojí na začátku příběhu. Plynutím děje jsem se dozvídal o Božstvech, jejich úloze v této společnosti. Po ulicích jezdí automobily a do toho všeho se promítají zbytky magie bývalého světa. Pouštím se hned do dalšího dílu a jsem zvědavý, jak se bude příběh dál posouvat.

Mrkvaakh
21.01.2019 5 z 5

Relativně tradiční fantasy karty Bennett rozdává s nebývalou elegancí a pokorou. Ačkoliv má v rukách město plné magie, vypráví svůj příběh spíše jako detektivku, která se sice trumfy nebojí odhalit, ale dělá to jen ve správnou chvíli a na správném místě. Takže zatímco je děj občas civilní, jindy překypuje akcí nebo nadpřirozenem, a pak se opět nohama pevně postaví na zem. Kouzelné na celém tomhle oscilování je, že nepůsobí násilně. Bennett svůj svět i děj zkrátka postavil tak, aby v něm měly místo relativně všední i nadpřirozené události – a výsledek je opravdu skvělý.

O kus dál jej navíc posouvají vynikající postavy, kterým nedělá problém vyvolat ve vás emoce: Jejich život vám Bennett naservíruje zcela přirozeně, takže si bez problémů najdete oblíbence i charaktery, které vám budou pít krev. Což je velká výhra. Nakonec už jen dodám, že ačkoliv je Město schodů první díl trilogie, netáhne ho to ke dnu – není z něj cítit snaha nechat si to nejlepší pro pokračování. Události v něm jsou velké a důležité, a kdyby bulikovské putování vyšlo samostatně, bez problémů by fungovalo.

mave8rick
20.01.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Jste skutečně vrženi do světa popsaného v anotaci: "o živých špionech, mrtvých bozích a pohřbené historii," o které si říkáte: "co to sakra je?" Po úvodní kapitole, která nastiňuje svět se vám otvírá úžasný příběh, ve kterém hlavní protagonista zažívá pozoruhodné věci. Postupně se vám vykreslují nejen hlavní postavy a jejich osobnosti, ale i samotné město, které je svým vlastním organismem.

Určitě mohu doporučit každému koho anotace a obálka zaujala stejně jako mě. Myslím si, že zklamáni rozhodně nebudete! Já si nechám příběh trochu uležet a v budoucnu se určitě vrhnu na další díly.

Okoslav
25.12.2018 5 z 5

Představte si kombinaci Malazské knihy padlých, klasické urban fantasy a Chiny Miévilla, přidejte trochu detektivky a (navzdory tomu, že je hlavní postava ženská) zapomeňte na veškerou young adult fantasy.

Největší plusy Města schodů: skvělé postavy, minimum klišé, propracovaný svět, bohové a mytologie (!), zaručené ani jedna fantasy teenagerka a její romantický trojúhelník (uf), zajímavá zamyšlení o bozích i lidech.

Zařazuju do svých oblíbených a těším se na další díly.

kajus3954
27.09.2018 4 z 5

Ze začátku jsem si nebyla uplně jistá tím, že knihu vůbec dočtu. Námět vraždy ve fantasy světě mě moc neoslovil, ale později se otevřel ve velmi zajímavý svět, plný ne uplně běžných fantasy prvků, který mě velmi překvapil. Nakonec mě kniha celkem uchvátila, postavy byly sice poněkud nesourodé, ale sympatické a celé se vším všudy to klapalo, jako dobře namazaný stroj až do konce. Nemyslím si, že tato kniha zaujme běžného čtenáře fantasy, ale určitě stojí za co si ji přečíst. Už jenom proto, že je tak nějak prostě jiná...

Metla
02.08.2018 4 z 5

„Město schodů“ – ten název nabádá k předpokladu, že kniha obsahuje spoustu popisů různých surreálných městských zákoutí, nicméně autor se v tomto směru příliš nevyžívá, spíše naznačuje a ponechává prostor pro imaginaci čtenářů. Město Bulikov, na jehož území se většinu stránek nacházíme, není pouhým prostředím: působilo na mě jako živoucí tvor, pokřivený, proměnlivý, ztýraný, vydechující hutnou atmosféru. Jeden z velkých kladů románu.
Další plus můžeme autorovi připsat za postavy, které nešustí papírem. Hlavní hrdince Shaře, zapálené vědkyni a agentce s ochabující loajalitou, by sice z mého hlediska neškodilo více charismatu, bohatě to však vynahrazují svérázní vedlejší hráči. Sigrud je příjemně pragmatický barbar, který se s ničím nemaže a prostě kráčí skrz problémy. Guvernérka Mulagheshová je okouzlujícím způsobem přímá, žádná uhlazená politička s korektním slovníkem. Určitě zajímavou figurkou je Otec města Votrov, jakkoliv mé emoce kolem něj všemožně kolísaly.
Na počátku je vražda, ovšem detektivní část „Města schodů“ – pátrání po pachateli zločinu – celkem kulhá, nakonec je to pouhá dějová berlička. Podstatou je objevování světa, přesněji Kontinentu, jeho historie, kultura… Božstva. Obvykle nemám příliš v oblibě, když v knihách vystupují bohové, Bennett naštěstí patří k nemnoha autorům, co zvládli mou mírnou averzi k danému tématu spolehlivě smáznout. V několika ohledech dokázal božské vlivy zpracovat originálně, jinými nepřekvapil… rozhodně nabídl dostatek námětů k přemýšlení i značnou porci dobrodružství. A těch pár velevzácných prvků originality přiklonilo mou misku vah téměř k 5*, téměř, třeba se poštěstí u dalšího dílu.

Makropulos
30.07.2018 5 z 5

Skvěle vymyšlený a vystavěný svět, zajímavé postavy, bohové, na které je nařízeno zapomenout, zničené město, které se svými Bohy ztratilo i samo sebe, dva národy, které si vyměnily role utlačovatele a utlačovaného, rozdílné barvou pleti, vírou i snahou o udržení či znovu uchopení moci. Při snaze o vyjasnění vraždy dochází i k postupnému odhalování minulosti, konfliktu, jeho příčin a následků, i o objasnění některých až filozofických otázek o vztahů bohů k jejich následovatelům či věřícím, o míře vzájemného vlivu, o fanatismu, zločinu a trestu, potřebě pomáhat trpícím, prostě o rozdílnosti povah lidí, kteří svými myšlenkami tvoří svoje Bohy. Nápadité, napínavé, čtivé a názvy měst, podle mého názoru, jasně vyjadřují vlastnosti obou národů.

Kakiko
25.07.2018 4 z 5

Běžně urban fantasy nečtu, protože nikdy nedokázalo zaujmout, ale téhle knize se to podařilo. Má skvělé charaktery a zápletka, která se na začátku jeví jakou pouhé vyšetřování vraždy, se vyvine v něco mnohem většího a zajímavějšího. Ukončený děj mě překvapil, vzhledem k tomu, že mám před sebou ještě dva díly, takže jsem zvědavá, co mě čeká dál.

markyticka
24.06.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla během víkendu - přítomný čas mi nevadil, občas rozvleklé vyprávění se dalo přežít, příběh samotný mne zaujal, název města mi připomínal Kačery z Kačerova :)... Příběh je v knize ukončený, takže jsem zvědavá, o čem je druhá kniha.

B4LU
20.05.2018 5 z 5

Velice příjemné překvapení. Když jsem četl poznámku o Miévillovi, byl jsem zprvu docela skeptický (ačkoli srovnání s Nádražím Perdido přijde na mysl skoro okamžitě), ale prostředí se nakonec rozvinulo do něčeho originálního, atypického a překvapivě dobře promyšleného. Příběh samotný je čtivý a zajímavý, už poměrně dlouho se mi nestalo, že bych se od knihy nedokázal odtrhnout. Další díly jsou nutností.

moira2912
08.05.2018 5 z 5

2.2.2018 - 4,5*

“Historians, I think, should be keepers of truth. We must tell things as they are - honestly, and without subversion. That is the greatest good one can do.”

“Sigrud is a hammer in a world of nails, and he is satisfied knowing only that.”

“The soul might be within the eyes, but the subconscious, the matter of their behavior; that is in the hands. Watch a man's hands, and you watch his heart.”

“Is it ignorance if you don’t care to know it?”
“Yes. That is almost the definition of ignorance, actually.”

“Life is full of beautiful dangers, dangerous beauties," says Sigrud. He stares into the sky, and the white sunlight glints off his many scars. "They wound us in ways we cannot see: an injury ripples out, like a stone dropped in water, touching moments years into the future.”

Myšlenkové pochody Shary:
3. Does she want to get me killed?
-a. She’s your aunt.
--1) She’s minister first, aunt second.
---a) Okay, then why would the minister want me dead?
--2) If Vinya wanted me dead, I’d be dead, end of story.
Fact: I have not slept in twenty-three hours.
-I. I need more damn tea.

Autor má dokonalý cit pro drama, atmosféru, časování. Skvěle si poradil s představením a vykreslením postav, které byly věrohodné a různorodé. Děj byl zamotaný a překvapivý. Styl psaní mě okouzlil. Netuším, jak to Bennett dělal, popravdě, jak dokázal vykreslit tu nejzářivější, nejveselejší scénu, a poté nás, ve chvilce zlomu, dohry, zanechat s hořkou pachutí na jazyku a slzami v očích. Nebo naopak zabrousit do minulosti a probudit melancholii a vzpomínky, naše vlastní, které požitek ze čtení o to více prohloubily. Jak dokázal lehce napsat všechny ty situace v mládí, kdy se vše zdálo tak bez námahy a zářivé. Plné snů. A pak přišla současnost, která nesla jaksi zdrcující deziluze a cynismus... ale i naději. A velkou dávku tvrdohlavého odhodlání.
Autor proplétal všechny prvky s takovým umem, že jsem si každou řádku prostě vychutnávala. Jak už jsem několikrát napsala. *smích* Skvělá knížka. :)

Turek131
04.04.2018 4 z 5

Kniha byla z počátku vleklá, bál jsem se, že to tak půjde až do konce. Naštěstí po příjezdu Shary, to nabralo slušný spád. Kniha řeší politické záložitosti, vládní spiknutí, absurdní světská nařízení. víru lidí v Božstvo, jsou zde velmi slušně znát rozdíly mezi lidmi. Každý "stát" byl vyznavačem jiného boha. Jsem zvědavý jak překvapí druhý díl.

Toffee
30.03.2018 4 z 5

Velmi dobrá urban fantasy s prvky detektivky i politického thrilleru. Vítěz bere vše, tady to platilo doslova. Když bývalá kolonie porazí svého utiskovatele, ale postará se, aby veškerá minulost byla zničena, přepsána, zakázána a zapomenuta. Jenže takhle jednoduše to nefunguje. Mrtví bohové totiž možná nejsou tak úplně mrtví a politika dříve utiskovaných držet bývalé kolonizátory v chudobě a strachu je dlouhodobě neudržitelná. Dobře se to čte, nechybí napětí, intriky, ale nejlepší je obraz města, v němž schody nikam nevedou, budovy vyrůstají nebo uvízly v jiných budovách, ulice končí propletenými schodišti a na některých místech lidé prostě mizí.
"Všichni se pokoušíme dopátrat naší minulosti, protože nás zajímá, jak se z ní stala naše přítomnost."

Nomia
20.03.2018 4 z 5

Častý nešvar u většiny nově vydávaných fantasy je, že čtenář má neustále pocit, že se příběhy opakuji a není v nich příliš nových prvků. Město schodů je jiné, jedná se o hodně originální fantasy, která působí, jako čerstvý závan větru.

Nebudu tvrdit, že jsem si Město schodů úplně zamilovala, jsou fantasy, kde mě příběh dokázal více polapit, ale i tak velmi oceňuji originalitu příběhu a prostředí. Kombinace moderního světa a opětovně vzkříšených bohů byla prostě magická, autorovi se podařilo vytvořit nesmírně zajímavé město Bulikov, které oplývá zajímavou atmosférou. (Neodpustím si poznámku, že pro české čtenáře musí název Bulikov znít naprosto příšerně přiblble.)

Celkově je Město schodů hodně zajímavou fantasy, která oplývá nejen skvělou atmosférou, ale také i zajímavými postavami, které rozhodně nejsou černobílé. Rozdílné pohledy na víru knihu krásně osvěžovali. Samotný příběh a hlavní postavu Sharu bych hodnotila spíš kolem průměru, ale za tu originalitu a neokoukanost si kniha zaslouží vyšší hodnocení.

Veronicess
02.02.2018 4 z 5

Veľmi pútavý, napínavý, a nesmierne originálny príbeh. A tak dobre napísaný. Kniha sa číta skoro sama, postavy som si hneď obľúbila a každú chvíľku som bola prekvapená z dejových zvratov. Za mňa super.

skrob
22.01.2018 4 z 5

Ze začátku trochu těžkopádné, ale rozjede se to.

Attia
03.12.2017 4 z 5

Kniha je zcela jistě fantasy, zároveň však znepokojivě připomíná dnešní svět, jedná se o zajímavou a neobvyklou verzi tohoto žánru, což je příjemně osvěžující.

Doporučuji všem náročnějším a mlsným čtenářům.