Vánice

Vánice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485123/bmid_vanice-NY2-485123.jpg 3 142 39

Bílá tma série

Nastal konec světa. A všechno začalo jedinou sněhovou vločkou. Po tragické nehodě v práci netouží Grady Miller po ničem jiném než před vším utéct. To se mu podaří se dvěma nejlepšími přáteli, Stonem a Jonasem. Všichni tři na chvíli opouští svůj každodenní život, v němž si každý zažil své, a vydávají se na dovolenou na jih k jezeru Prism Lake, kam spolu každý rok jezdívali jako děti. Teď mají na celý prosluněný víkend jediný plán: pít, grilovat a odpočívat. Když se však celý východ Spojených států ocitne kvůli obrovské sněhové bouři pod metrovými závějemi, které přeruší dodávku proudu, a cesty přestanou být sjízdné, jejich plán je v troskách. Bezstarostná dovolená tří přátel se promění v boj o holý život. Musí spojit síly, aby z celé situace vyvázli. Venku totiž nevládne jen chlad… Ale také cosi zlověstného…... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Fobos

The Snow , 2020

evineckY
09.12.2022 3 z 5

Velmi krátké , připadalo mi to spíš jako povídka a horor z osmdesátek a nakonec zombie ?
Nevím, jestli se vůbec pustit do pokračování.

TVer
02.12.2022 odpad!

(SPOILER) Všechno na téhle knize bylo špatně. Velice nezáživná, vyprávění zpětně mě moc nebere a zároveň tam ani není žádné překvapení. Grady od začátku říká, co se stane zanedlouho takže tam není žádný zvrat. Zároveň tam není žádná akce a v podstatě žádný děj.

Kniha je hodně krátká a ani není prostor na to, aby se v ní něco stalo. Jediná "akce" nastane, když se rozhodnou překročit jezero. Narazí na člověka, kterého budou znát 5 minut a už se prohlašuje "teď jsme rodina"... Kýčovité.

Vyprávění v knize z pozice Gradyho mi připadá neskutečně infantilní, je to jakoby mluvil 15letý kluk, ne 30 ročný muž.

I to, jak spolu Stone, Grady a Jones mluví a jak se k sobě navzájem chovají je jakoby jim bylo 12 a měli dohromady jednu mozkovou buňku.

Velká chyba překladu, která mě rozčilovala byla, jak se uvádělo, že "jeli k jezeru Prism Lake". Mělo by to být "jeli k jezeru Prism" nebo jeli k Prism Lake", ale ne oboje.
Autor rozhodně neumí napsat napínavý horor, jako například Darcy Coates se svou sérií Černá zima.

Hodnocení odpad je u mě poměrně vzácné, ale tahle kniha si ho rozhodně zaslouží.

Pitbullka
26.11.2022 4 z 5

Kniha sice není kdo ví jak propracovaná, ale mě tyhle svižné horory čas od času baví. Scéna s obřím pavoukem mi teda přišla trošku přehnaná, ale jinak je to svižné, akční čtení. Jsem zvědavá, v jakém duchu bude druhý díl a jestli si udrží tempo.

Kalima206
29.09.2022 1 z 5

A to je jako konec?!
Musím říct, že už ze začátku mi vadilo, jak zde spisovatel říká "to sem ještě netušil, že ho vidím naposledy" nebo podobné narážky o tom, co se bude, nebo nebude dít. Škoda, myslela sem si, že kniha bude zajímavější :(

PeM
26.09.2022 3 z 5

Obálku to má moc hezkou, o tom žádná. Co se však skrývá pod ní - posuďte sami. Zajímavý rozjezd a dál už nic moc. Já za sebe říkám - asi do dalšího dílu nepůjdu.

Len2očka
27.08.2022 2 z 5

Tak tato knížka mi ovšem do noty nekápla.

Pepina19
20.08.2022 2 z 5

Musím se přiznat, moc mě to neoslovilo.

Arminus
04.08.2022 2 z 5

(SPOILER) Slabý horor, vhodný leda pro hodně nenáročné (nebo s hororem začínající) čtenáře. Vše, s čím autor přichází, tu už bylo, ovšem v mnohem lepším podání. Výchozí situace je jen jiná varianta třeba Ptáků od Daphne du Maurier: tam ptáci, zde vánice. Odehrává se v chatě na břehu jezera, stranou civilizace, což je téma, lépe pojednané třeba v jedné výborné hororové povídce (zde stačila krátká povídka) o starých manželech, kteří nedbají na varování a zůstanou na chatě i po Dni díkůvzdání… Nakonec je tu ještě ve vánici cosi, co je odvar nápadu Stanislava Lema ze Solarisu. To samo by mi až tak nevadilo (stejně jako „otevřený konec“ bez vysvětlení), je jasné, že to (vánice) bude pokračovat a české vydání pokračování je už nakladatelem i ohlášeno. Tentokrát ale už beze mne. Knihu jsem koupil v akci nakladatele za pouhých 99 Kč – no nekup to za ty peníze, zvláště když si na Databázi člověk přečte příznivé komentáře. Normálně kniha stojí (jako zboží – nemluvím o hodnotě) ovšem mnohem více a kdo se bude chtít dozvědět, jak vánice dále řádila, také mnohem více ještě zaplatí. Ona totiž ta vánice řádí v dalších 4(!) pokračováních (kam se hrabe King, obviňovaný z toho, že píše od stránky…). Ale to vše lépe, než bych napsal já, napsala jedna čtenářka v komentáři ke knize na Amazonu a proto ji zde (volný překlad) ocituji:
To nejsou knihy. Jsou to brožury velikosti Reader's Digest Monthly Magazine. Je to pár kapitol (jedné) knihy. Hloupě jsem si koupila první 3 knihy z toho, co jsem považovala za sérii knih. Nemohu uvěřit, že Amazon dovoluje, aby byli jeho zákazníci takto okrádáni. Tyto "knihy" nejsou levné. Každá je za stejnou cenu jako skutečná a kompletní kniha. Když jsem se dostala ke 3. „knize“ nazvané The Numbing, byla jsem tak znuděna opakováním v každé této „knize“, že jsem začala přeskakovat odstavce. Nepomohlo to, monotónní příběh nijak nepokročil. Začala jsem tedy přeskakovat stránky. Stále totéž. Tak jsem přeskočila rovnou na poslední 3 stránky: velmi předvídatelný konec 3. kapitoly. Tou 3. kapitolou myslím 3. „knihu". Nemám zájem nechat se okrást nákupem posledních 2 "knih". Koho by zajímaly. Nevadí mi platit za knihy, když za to stojí. Ale nelíbí se mi nechat se okrádat. NEKUPUJTE TYTO KNIHY - Peggy Brooksová (konec citátu).
Tento komentář myslím říká vše. Však jsem za něj paní/slečně Brooksové dal palec. Nakladatelství Fobos v poslední době se skutečně poctivě snaží zprostředkovat českému čtenáři díla „moderního“ hororu, budiž mu za to velký dík. Vydává tedy díla, která samozřejmě mají (jak pro koho) různou kvalitu, ale podstatné je, že si lze vybrat. Zde Fobos bohužel převzal hodně nepovedený projekt. Zájemce nechť se zařídí podle svého.
P.S.
Podle mých zkušeností s vydáváním „serií“ se ovšem může stát, že se český čtenář konce stejně nedočká. Takto dopadly (opravdové serie románů, ne kapitol jako zde), namátkou E.R. Burrougsova o světě Pellucidar, knih o Skákajícím Jackovi či dokonce jen 2. část dvoudílné serie hororových povídek C.A. Smithe. Na rozdíl od vyjmenovaných torz zde čtenář opravdu o moc nepřijde!

Ajuszka
10.07.2022 5 z 5

Ok, tak tohle byla asi moje nejrychleji přečtená kniha. stačily mi pouhé 2h..

Vidim zde velkou podobnost v Zimní sérii od Darcy Coates.

3 kamarádi se vydají oslavit Den nezávislosti na chatu k jezeru. Co se však stane nikdo z nich nečekal. Z ničeho nic je zastihne sněhová bouře. Která už nikdy neskončí. A co víc, venku číhá mnohem větší zlo, než jen sníh. A tak se z dovolené stává boj o přežití. Kniha skončila otevřeně a v říjnu vychází druhý díl, který si určitě nenechám ujít.

jakub1344
07.07.2022 5 z 5

Velmi kvalitni zacatek, bohuzel za cenu pres 300 kc bych ocekaval alespon roman jednou tak dlouhy. Nicmene dalsi dil si urcite koupim.

Majuš333
10.06.2022 5 z 5

Výborné, ale bola to len malinká ochutnávka :( Teším sa na pokračovanie :)

"Občas musíte nasadit falešný úsměv, protože vám prostě nic jiného nezbude. Jinak se lidi hned vyptávají, cože jste tak mrzutí, a vy se pak musíte uchýlit ke lži, nebo – nedej bože – říct pravdu."

Cryptkeeper
23.05.2022 4 z 5

Palec nahoru za pěkně vykreslené postavy a svižný začátek,kdy kniha okamžitě vtáhne do děje a čtenář se těší na každou další stránku,aby zjistil,co se zde opravdu děje. Jen škoda konce,který mohl o něco více nalákat na pokračování :)

Nixa
18.05.2022 4 z 5

Od knihy jsem neměla moc vysoká očekávání, ale musím říct, že to nebylo vůbec špatné. Škoda toho stylu psaní, kdy autor naťukne nějakou situaci a vlastně ještě než vůbec nastane už v textu prozradí jak to skončí, takže když k dané situaci nadejde, moc vás to nepřekvapí. Jinak jsem zatím spokojená a jsem zvědavá na další díly.

knizni.taurus
15.05.2022 4 z 5

Tak tohle byla taková jednohubka. Hned když jsem knížku dostala do rukou mě překvapila tloušťka knihy.. pouhých 187 stran? No tak paráda! Jenže po dočtení jsem zjistila, že to má jaksik další 4 díly :D, takže uvidíme jak to bude dál a snad se přeloží i ty další díly. Každopádně to nekončí nějakým extra cliffhangerem, takže se do knížky můžete v klidu pustit.

Co mě hned zaujalo byl styl vyprávění. Je to vyprávěno jako takový výlet do minulosti jednoho ze tří kamarádů, Gradym. Hodně často jsou tam taková předzvěstí a nakonec se to opravdu stane o pár stránek dál, což bylo takové zvláštní. Příběh je taky doplněn o střípky ze životů všech tří kamarádů, což bylo za mě zajímavé, i když to občas přerušilo to napětí a působilo to trochu rušivě. Taky se mi líbil vztah těch kamarádů a jejich přestřelky mezi sebou.

Bohužel se v tomhle díle nedozvíme moc o těch nebezpečích co číhají venku, je to opravdu spíš jen úvod do hororové série. Děj tady plyne poměrně dobře, ale těch hovorových prvků je tady méně než bych čekala. Nicméně atmosféru s padající vločkou umí autor navodit skvěle a čtení mě bavilo.

Jako bonus beru i rozdělení jednotlivých části místo klasických kapitol, vločky místo oddělovačů textu a skvělá obálka!

Za mě velmi dobrý příběh. Na pokračování příběhu si musíme počkat, ale já se do něj ráda pustím.

Za knihu bych moc ráda poděkovala @knihydobrovsky! :) #recenznivytisk

trollkvinna
15.05.2022 2 z 5

(SPOILER) No. Na knihu jsem se těšila, ale netrvalo to moc stránek, co jsem pochopila, že mé předpoklady asi nebudou naplněny.
Nejdřív mne překvapilo, že kniha nemá ani 200 stran, což by nevadilo. Je spousta knih, co při tomto počtu stran dokáží zaujmout. A vlastně ani nevím, jestli jsem ráda, že to mělo jen 187 stran nebo že to mohlo být delší a tím pádem i propracovanější.
Každopádně mne knihy zklamala. Napětí, které zapůsobilo na jiné čtenáře, se mnou ani nehlo. Od začátku do konce jsem prakticky nic necítila. Strach, napětí, nic.
Zvlášť, když nám docela častokrát v úvodu bylo připomínáno, že věci už zanedlouho nebudou tak, jako byly doteď a že se vše změní nebo když nám autor dopředu oznámil, že Jonas umře.
Žádná z postav mi nebyla dostatečně sympatická na to, abych jí nějak fandila nebo si o ni dělala starost. Nestihla jsem se s nimi sžít.
A příběh? Nevím, tenhle nápad mi přijde trochu ohraný. Já vím, mě se to mluví, není až tak jednoduché napsat originální příběh. Ale prostě to na mne nezapůsobilo, jak mělo.

Konečný verdikt, 2*

veronika4001
08.05.2022 3 z 5

Kniha mě uvedla z letního počasí do sněhové vánice, a to jsem při otevřeném okně na teplém slunci potřebovala. Příběh rychle zatáhne do děje a nabudí - nabudí teplotou, atmosférou, odhodláním. Tam venku něco je... Pro tak krátký příběh by bylo lepší méně odboček o životě hlavních postav a více se zaměřit na téma, má-li kniha upoutat. Vsuvky uprostřed knihy o životech hrdinů jsou nadbytečné a zajímavosti spíše ubírají. Kouzlo příběhu se tím ztrácí a upadá. Je to škoda. Kdyby ustoupily nepodstatné věci a vytvořil by se obsáhlejší a daleko strhující děj, hodnocení bych nastavila jinak. Chtělo to víc akčnosti a hororových prvků.

magica6099
05.05.2022 4 z 5

Chtěla jsem napsat to stejné, co kolega/ kolegyně přede mnou - delší povídka.
Koupila jsem si knihu včera, dočetla jsem ji za 3 hodiny. Příběh se mi líbil, ale zklamalo mě, jak je ta kniha krátká.

Tak snad brzy bude pokračování.

Jinak mi to dost připomíná Černou zimu od Darcy Coates, navíc tato série se jmenuje Bílá zima..

Maedros
04.05.2022 4 z 5

Na to, že je to autorův debut to není vůbec špatný mrazivý horor. I když těch 187 stránek uteče rychle jako voda a o nic moc se to v ději neposune ani nevysvětlí. Přišlo mi to spíše jako trochu delší povídka. :-)
Tak snad se brzy dočkáme pokračování.

Turante
30.04.2022 4 z 5

Co na to říct? Četlo se to moc dobře, super napětí, dobře vykreslené postavy. Škoda jen, že to byla taková jednohubka. Tak snad nám nakladatelství brzy připraví nášup ;)

boj o přežití horory duchové a přízraky sníh, vločky zima

Flint Maxwell
americká