Bestie

Bestie https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429828/bmid_bestie-QmX-429828.jpg 4 228 228

Po stopách bestiálního vraha. Vraždy. Vždy to začíná vraždami. A někdy to jimi i končí… Podunajská nížina na jihu Slovenska bývala klidným místem pro život, dokud v rychlíku na trati Košice – Bratislava průvodčí neobjevil zohavená těla dvou mrtvých studentek. Bezradná policie nemá jedinou stopu a nemá ani tušení, že pachatelem není obyčejný vrah… Narazila totiž na Bestii. Bestii v lidské kůži. Mezitím se skupinka gymnazistů z okresního města Komárno potýká se svými každodenními starostmi, školou a zlomenými srdci… O několik stovek kilometrů dál se válečný veterán zotavuje z mozkové příhody a balí přitom zdravotní sestřičky… Jejich osudy se brzy protnou. A bude to bolet. Protože Bestie kuje pikle. A ve sklepě ukrývá hrůzné tajemství. Bestie je příběh volně inspirovaný skutečným vrahem z období socialistického Československa. Za své děsivé činy byl Štefan Svitek odsouzen k trestu smrti a nakonec byl i popraven (byť podle některých hlasů unikl a dodnes se úspěšně skrývá před rukou zákona…). Kniha se zabývá zkoumáním lidské mysli a v literární podobě pátrá po příčinách, kvůli nimž může z běžného tichého dítěte vyrůst lidská bestie.... celý text

Seabeast
13.05.2020 3 z 5

Nadšení z knihy úplně nesdílím. Detailně popisované brutalitky mi nijak nevadily, ale co mi nepřipadalo zas tak košer je sloh. Působil jaksi plytce a některá literární přirovnání byla docela banální. To samé interpretace postav, které se mi zdály poněkud ploché, ačkoliv se nemusí tak z popisných textů jevit. Nemůžu si pomoci, ale s hlavním protagonistou jsem se úplně nesžil a příběh neměl takový spád. Závěr sice nabývá pěkné obrátky, ale musel jsem se zpočátku do knihy prokousávat a přiznám se, že jsem ji často odkládal. Na první setkání s autorovou tvorbou je to pro mě lehké zklamání, ale to neznamená, že si jiné tituly nepřečtu. Jako další mám na řadě "Oni", tak uvidíme.

katchamccall
12.05.2020 4 z 5

U téhle knížky hodnotím míru nechutností, takže 4* (5* by dostal Srbski film v knižní podobě). Jinak to byla super zvrácená cesta do hlubin šílencovy mysli. A hlavně, jak se říká, geny nevychčiješ. Takže jak jinak mohl dopadnout, než jako šašek počmáránej...

twister78
08.05.2020 4 z 5

Hodně dlouho jsem přemýšlel, kolik hvězdiček dát. Kniha, volně inspirovaná slovenským vrahem, je v některých pasážích velmi explicitní a odporná, na druhou stranu takový je (nebo snad raději doufat, že byl) život. Nutno podotknout, že její čtení opravdu nelze doporučit každému. Co ale nelze upřít je to, že je vše hezky napsáno, čtení jde od ruky a konec, který je možná trochu uspěchaný, dává smysl a vše do sebe krásně zapadne. Čtení jsem si užil, a proto nakonec dávám hvězd pět. Ale raději znovu opakuji, kniha není pro každého, ale jen pro otrlého čtenáře hororů, kterého jen tak něco nerozhodí.

Ophelie
07.05.2020 5 z 5

Dost nechutná kniha, fakt humus, morbidní a opravdu bestiální, ale vše rádoby v “dobrém” slova smyslu. Nelituju přečtení knihy, ale vím, že znovu po ní nesáhnu. O to děsivější čtení to je, když si člověk uvědomí, že se autor nechal při psaní inspirovat skutečnými událostmi, skutečným vrahem. Kniha rozhodně není pro slabé povahy, ale ve vší té zvrácenosti jde o výborný autorův výtvor v rámci žánru. Poprvé vynechávám hodnocení, protože nevím, zda lze knihu hodnotit hvězdičkami... Každopádně všem otrlejším povahám knihu nelze než doporučit.

lucka202
04.05.2020 5 z 5

Pokud jste milovníci Chrise Cartera a jeho knížky vám přijdou drsné, tak věřte, že je to jen slabý čajíček... Myslím si, že jsem celkem otrlá, ale u některých scén jsem si musela dát pauzu. Obvzlášť u té poslední.... Když jsem si pak přečetla něco o Svitkovi a pak si člověk uvědomí, že tohle se fakt stalo, tak se mi udělalo fakt blbě.
I když sama nechápu proč, dávám 5 hvězd.

edith79
02.05.2020 3 z 5

Kde začít? Brutální, krvavé a strašidelné to tedy bylo. Příběh utíkal a nedalo se od toho moc odejít. Co mi vadilo, že ve vrahovi jsem jeho předobraz prostě vůbec nenašla. Svitkův otřesný případ znám a intelektuálně byl ten člověk úplně jinde než pachatel v této knize. Takže pro mě opravdu hodně volně inspirované. Jinak jsem knihu přečetla za jedno odpoledne a mám pocit, že by klidně mohla být i delší a konec trochu více propracovaný.

DiLay
29.04.2020 5 z 5

Lidi, tohle byla naprostá bomba.

Svitkův život mám poměrně dobře nastudovaný a moc jsem se těšila jak to Mark pojme. No povězme si na rovinu....pojal to naprosto bravurně.
Dost jsem se tedy ze začátku bála, protože mi to Svitka moc nepřipomínalo. Poté mi však došlo, že je to vlastně volně inspirované, takže moje chyba.
Každopádně ten rodinný příběh mě naprosto dostal.
My čtenáři, vlastně sledujeme vývoj obyčejného kluka, kterého už v útlém věku život srazil mnohokrát na kolena, až se z něho stala lidská zrůda co nemá slitování absolutně s nikým a nepříčí se mu zhola nic.
Vše bylo popisováno tak opravdově.
Všechny důležité okamžiky Svitkova života byly zachovány a za to jsem moc vděčná.

A zase jsem si potvrdila, proč nemám ráda klauny ! :D
Uděluji 5 počmáraných šašků z 5 !

doffydee
27.04.2020 4 z 5

Abych byla upřímná na knížku jsem se strašně moc dle doporučení těšila, jop jak už mě to bývá. Asi budu znít divně, ale přesně tyto témata mě baví a svým způsobem i fascinují.
Každopádně nic se nemá přehánět a to i chvála této knihy.

Proč? Úplně jednoduše zezadu knihy je - UPOZORNĚNÍ: kniha je pro svůj extrémní obsah určena osobám 18ti let. Nemáte-li dostatečně pevný žaludek a pevnou psychiku, nečtěte ji!
Přesně kvůli toho ''varování'' a svým způsobem toho, že jsem, teď si to troufnu říct, velmi náročná čtenářka .. Abyste chápali, když už tohle knížka slibuje čekala jsem fakt brutální nechuťárny a v duchu tajně doufala, že knížku nedočtu. Čekala jsem krveprolití jako u Jacka Ketchuma, ke kterému se ještě vrátím. Přesně proto je ta knížka přechválená - neslibuje zmíněné varování, tedy aspoň pro OPRAVDU otrlé čtenáře.
Opak je ale pravdou.

Nebudu tady lhát, není to pohádka na dobrou noc, není to knížka pro děti spíš 15+ - kniha je místy opravdu nechutná, stopy krve tam taky jsou, vulgární je až nad hlavu, je tam od zoofilie, pedofilie až nekrofilii opravdu všechno, že mám obavy tuto knížku půjčit mamce, aby si o mně nemyslela že jsem nějaký psychouš (23) ALE! přesně je tady ale, něco tomu přeci jen chybělo...Možná jen konec? Více detailů? To musíte posoudit sami.

1) Je to, troufnu si, hlavně o dětství Štefana Svitka, vy tak máte aspoň důvod pochopit (není to pochopitelně omluva pro činy, které udělal) PROČ to všechno dělal. Za tohle hodně velký palec nahoru.
2 ) Jak už tady někdo zmínil kniha se prolíná se ''současností''. Taky v pořádku. Člověk má opět důvod porozumět proč, nebo jak se stalo.
Tohle jsou všechno plusy knížky :)

Každopádně jsem asi udělala chybu, když jsem si o tomto vrahovi nastudovala sama a více. Chtěla jsem prostě vědět do čeho jdu a zda mě to bude bavit. Skutečnost nebo fakta, říkejte si tomu jak chcete, vypadali hodně dobře - opravdu to mají být nechuťárny a krve prolití kam se podíváte.
Těšila jsem se na detaily, když píšu detaily, tak myslím OPRAVDU detaily a nechuť. Sice jsem párkrát pokrčila nos a kroutila hlavou, jak na to ten člověk mohl mít žaludek, ale nebylo to nic nad čím bych si řekla wow nevylezu ven z domu.
A tak jsem četla a četla, hltala každou stránku jedním dechem (knihu jsem přečetla za den - další palec nahoru, protože je opravdu čtivá a jednoduše napsaná) nicméně čekala jsem na tu chvíli kdy se mi pořádně rozbuší srdce a krve se ve mě nedořeže, nebo jak se to říká. Tajně jsem tedy doufala a čekala na tu chvíli, kterou jste viděla na internetu - všude krev, detailní popis vraždy jeho ženy, dětí, nenarozeného miminka... předtím dokonce chybělo i více detailů k sebepoškozování, nebo více detailu k zoofilii a ne jen k jedné ovečce, však asi víte kam tím mířím... Když ta očekávaná chvíle přišla musela jsem se zarazit a zamyslet ''stálo to za to? Za to čekaní a natěšenost?'' Konec naprosto ale naprosto odfláknutý. Nevím jestli panu autorovi po nekonečné zoofilii s Dorkou a nekrofilii došli nápady? Těžko říct. Ale toto jsem nečekala. Úplně laicky (POZOR SPOILER!!) - Vrah vyvede oběť a pochlubí se co udělal, dovnitř v běhnou rádoby policajti, udělají pif páf a vrah je mrtev.
TO JAKO VÁŽNĚ?!?!
Oukej to je asi jen můj osobní pocit.

Každopádně kniha se čte opravdu dobře, autor ví jak zaujmout čtenáře. Jsem ráda, že konečně někdo napsal něco o ''našem'' vrahovi. Jak jsem psala nebudeme si lhát, kniha je nechutná. Mohu tedy doporučit, ale za mě opravdu kniha nesplnila to, co na začátku a vůbec v předmluvě slibovala. Takže 4* :) Ale jinak za to stála - přečíst co k tomu, aby se z Vás stala Bestie vůbec vedlo :)

Kopec91
26.04.2020 5 z 5

Tak tohle byl jinej masakr.
Jak už je tu v komentářích zmíněno, kniha je plná vulgarismů, sexu, krve. Také naprosto chápu, proč se v ní hned několikrát nachází upozornění, že není vhodná čtenářům mladším 18 let a lidem se slabým žaludkem. Sama nevím, jak budu dnes v noci (a asi nejen dnes) spát.

Příběh má 4 linie, které se postupně propojí a na konci vyvrcholí tak, že snad ani nemrkáte.

Števo Schwarz měl hrozné, smutné dětství, což se na něm podepsalo v dospělosti. Snažil se vést normální život, ale nakonec nedokázal potlačit pudy, které se skrývaly někde v jeho nitru. Pak už stačilo málo.. a jednoho dne, nějakou dobu po nezdařeném pokusu o znásilnění se to stalo.. Zabil své první 2 oběti..

Líbila se mi tu postava válečného veterána Attily. Moc jsem mu fandila..

Když jsem knihu četla, uvědomovala jsem si, že je inspirovaná skutečnými událostmi.. Musela jsem ji občas na chvíli zavřít a trošku to prodýchat.
Myslím, že se budu nějakou dobu vyhýbat bílým dodávkám.. hlavně večer.
Je děsivé, co člověka může napadnout, co dokáže.

Obálka mě děsí, jako snad žádná jiná.. Děsí mě o to víc po dočtení knihy.

Nightstalker
24.04.2020 5 z 5

Tak to byla krvavá jízda. Připadalo mi, že se autor nechal inspirovat nejen Svitkem, ale i Hojerem (sériový vrah a kanibal popravený tři roky před Svitkem). Na toho jsem si vzpomněl hned při první scéně ve vlaku.

Ďumbierka
17.04.2020 4 z 5

No. Kde začať?
Asi od začiatku.
V prvom rade, toto je určite kniha pre okrajových čitateľov. Je plná sexu, vulgarizmov, zvráteností, ktoré by vás možno ani bežne nenapadli, aj keď máte čo to odčítané , či napozerané. Je plná brutality a násilia. Na knihu je to naozaj silná káva. To tak ako upozornenie.
Ja sama som celkom citlivá bytosť, a niektoré veci znášam ťažko aj keď, horory sledujem už roky. Som tak trošku podivínka. Nuž.
Stále sa mi ťažko verí, čoho bol jeden človek, jedna beštia! , schopný.... ako sa musí pokriviť vaše vnútro, duša, psychika, aby ste vykonali, čo náš hlavný antihrdina v knihe. Mráz mi však behá po chrbte hlavne preto, že obzvlášť posledná násilná a krvavá scéna z knihy, ale aj nejaké iné pasáže, sú opísané podľa skutočnosti. Podľa toho, ako prípad skutočného vraha Š. Sviteka, zdokumentovala polícia. Nebolo to veru príjemné a keby mám zostavovať časovú os z tohto zločinu a skúmať pohnútky tohto vraha, asi idem potom na veľmi dlhú dovolenku.
Toto proste naozaj jeden scénarista či režisér nevymyslí.
Ja sama za seba, som urobila dobre, že som sa nakoniec rozhodla, si ešte pred prečítaním knihy, prečítať informácie o vrahovi priamo z wikipédie. Mala som pár hodín na to, spracovať to a nejako sa pripraviť na to, čo ma asi v knihe čaká.
V podstate som však rada za to, že Mark, sa ako autor, držal trochu aj svojho starého štýlu a občas sme tu mali “preblik” z krvavej a hrôzostrašnej scény na niečo vtipné a úplne mimo (napr. lasička), mne sa aspoň trochu odpútala myseľ a fakt som sa zastavila, prečítala si to znovu a aj sa zasmiala. Inak by som to dala asi ťažko a pomohlo aj to, že som si naozaj prečítala o skutočnom vrahovi. Vy to robiť nemusíte, toto bolo moje rozhodnutie.
Táto kniha však nie je žiadna odborná non-fiction beletria, stále sa jedná o horor, teda fiktívny žáner, dotvorený autorovou predstavivosťou a v podstate ide o slasher s niečím VIAC.
Asi takto by som popísala túto knihu.
Mňa veľmi fascinovalo sledovať, ako nám autor postupne ukazoval detstvo a lámanie mysle a psychiky vraha... čo mohlo predchádzať tomu, prečo spravil to, čo spravil, prečo bol, aký bol...?
Toto je zaujímavo a aj psychologicky podaný námet a ja som to “žrala”.
Kniha sa čítala naozaj rýchlo, no musela som si dať aj tak, ja citlivka, jeden deň pauzu, asi tak po 130-tich stránkach. Potom som to zhltla a posledné stránky ani nedýchala...
Knihe som dala 4,5* z 5*, ale tu to tak neviem zadať. Rozhodovala som sa medzi 4 alebo 5 a tak som to urobila takto šalamúnsky.
Každopádne som nič takéto doteraz nečítala a bol to zaujímavý čitateľský zážitok, a asi sa mi zase budú pár dní snívať “blbosti”.

Rodaw
17.04.2020 4 z 5

BESTIE
Hodnocení Knihánkova: 3,75 ⭐
Páni, tak toto byla neuvěřitelně čtivá záležitost a čtení mě opravdu bavilo (což je na jednu stranu možná trošku zvláštní tvrdit u takovéhle knížky, ale fakt jo! :D), pro mě o HODNĚ MOC lepší než Oni. Z tohoto hlediska jsem byla opravdu velice příjemně překvapená, protože po Oni jsem čekala další pornokrvák a Bestie byla fakt o několik kategorií lepší... Ale i tak mám určitá "ale":
1.) sprostá slova, vulgární výrazy, (opět) časté stáčení k sexu a celkově silný sexuální "podtón" (či jak to nazvat): ano, chápu, že to sedí k hlavním hrdinům (teenageři), ale i tak :D. Bohužel, kvůli tomuto na mě knížka působila trošku laciněji. Chápu, toto je v podstatě slasher, ale i tak: kdyby tu bylo méně sprosťáren a všeho okolo a bylo to trošku víc "na úrovni", hodnotila bych o hodně výš, dost možná i pět hvězd.
2.) zvířata... :D ... asi spíš můj osobní problém, ale... poprvé: ok, je to prostě psychopat, fajn... ale pak zase... a pak zase.. :D
Pokud chcete krvák a příběh o šíleném vrahovi, fajn volba, v tomto směru určitě doporučuji. Dokonce si pohrávám s myšlenkou, že se tato knížka objeví i v mých nejlepších knihách za 2020 - to ještě musím promyslet, ale na jednu stranu proč ne. Oproti Oni obrovský posun a kdyby do budoucna bylo míň vulgarismů a všech těch věcí, které mi "vadily", je dost možné, že to budu vnímat jako TOP a VIP hororové kusy na našem trhu. Panu autorovi fandím, držím pěsti a budu se těšit na další tvorbu, už teď se těším:).
PS: konec: tak trošku jako Sbrský film ;) což já toho nejsem fanda.. každopádně úplný konec mě vlastně i překvapil a vede k zamyšlení...
Více na mém YouTube :-).

Janniska
03.04.2020 5 z 5

Ty vole...tak tohle byla jízda.Brutální , nechutná ,surrealistická , ale dobře napsaná.Varovaní že kniha není pro slabé žaludky je možná trochu zkreslená.Není pro posery , takže jestli Vám vadí vulgarismy, až nechutně reálně popsané scény vražd (poprav hodně zvráceného kata) vůbec na tuhle knihu nesahejte!my ostatní si dáme keksík , co myslíš , Polly?

Jasppy
31.03.2020 4 z 5

Autor této knihy, se nechal inspirovat skutečným bestiálním vrahem z Československa. Není divu, že je tedy určena od 18+ roků. Vůbec jsem nevěděla, co od příběhu očekávat. Jen, že to bude brutální a nechutné. A ono to přesně takové bylo. Ale nebývají přesně takový ti masoví a sérioví vrazi - bestie? Když podle různých příběhů, co se stali, víme, čeho můžou být schopni? A tenhle příběh je o jedné takové bestii. Rozhodně čtení není pro slabší povahy, kvůli detailním popisům a zvláštním sexuálním choutkám.

Pampalini
28.03.2020 4 z 5

Brutální žánrovka. Všechna varování na obalu knihy nelžou. Skutečně je potřeba dobře zvážit, jestli jít do toho. Cílová skupina čtenářů je kolem dvadseti, my starší, se nepřiznáme;) Příběh má všechno co má mít, Mark se posouvá, ví, co chce psát a dělá to dobře. Podle mě je to jeho nejlepší počin.

MamaKnihomolka
25.03.2020 5 z 5

Tak tohle byla luxusní a nechutná jízda. Vůbec jsem nevěděla co od knihy očekávat, jen, že to bude brutální. Už obálka knihy se velmi povedla a úžasně se vyjímá v mé knihovně. Teď už chápu, že kniha je +18 a pro silné žaludky. Jelikož kniha je inspirována skutečným vrahem, donutilo mě si o něm najít informace, u kterých jsem jen valila oči a byla zvědavá jak moc se to odrazí v knize.
Na začátku jsem se obrovsky bavila při konverzacích teenagerů a jejich vtipných poznámek. Dětství a život Števka byly hrozné a člověk pochopí, že se to nějak na lidské osobnosti podepsat musí.
Autor v knize využil i informace o psychologii vrahů, jimiž ji ovláštnil. Nevěřila jsem tomu, že ve mě Mark při četbě probudí tak odlišné pocity. Od zábavy po soucit a úzkost až po znechucení.
Během posledních kapitol jsem byla napnutá jak struna, dokonce jsem se přistihla jak si tahám vlasy.
Rozhodně nedoporučuji slabým povahám a mladším čtenářům kvůli opravdu detailnímu popisu (který mě osobně velmi těšil) a sexuálním odlišnostem.