Batman: Návrat temného rytíře

Batman: Návrat temného rytíře https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135825/bmid_batman-navrat-temneho-rytire-Lob-135825.jpg 4 288 48

Návrat temného rytíře je příběh z nedaleké budoucnosti, ve kterém starý a zahořklý Batman vyráží do své poslední bitvy. Je to temný a ponurý příběh, zasazený do temného a ponurého světa, který čím dál víc připomíná naši realitu. Do světa, ve kterém mají zločinci větší práva než bojovníci proti nim. Do světa, který nenávidí všechno velké. A Batman pro tenhle svět příliš velký je... a to se neodpouští. Takže zatímco Batmanovi protivníci vystupují v televizních pořadech, proti Temnému rytíři jsou vysílány speciální jednotky, aby ho zlikvidovaly. Nakonec je vyslán i sám Superman. Millerova temná vize udělala z maskovaného superhrdiny opravdu temného rytíře. Tragického a monumentálního hrdinu, který jde za tím, čemu věří, i když musí jít proti všem a i když nemůže vyhrát. Miller vytvořil nového Batmana – temného, drsného a posedlého svým posláním... ve světě, který se až příliš podobá tomu našemu.... celý text

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , Crew

Batman: The Dark Knight Returns , 1986

Lenka.Vílka
31.07.2018 4 z 5

Čekala jsem víc :(

Začátek byl slibný. Bruce, starý zlomený muž (mám ráda, když komiksové postavy stárnou, dává to scénáři dost prostoru pro mudrování), který všechno vzdal. To mám moc ráda. Ale mohl trochu déle dělat, že "na ten ples prostě nepůjde", než na něj šel. Právě v téhle části jsem čekala víc vnitřních monologů o zlém světě a jak už nic nemá smysl. A podobné. Na mě moc krátké, než se Temný rytíř znovu oblíkne mundůr, a jde do práce. A potom začne akce, která končí nějakým patosem, který jsem evidentně nepochopila. Nejde o to, že jsem knihu četla až teď. To si nemyslím. Jenom už bude pro jakýkoli komiks těžké překonat (ne Strážce) Elektru. Nejenom od Millera, ale tak obecně.
Jinak kresba byla nádherná. Upřímně, to jsem čekala a nakonec dostala. Takže tam jsem byla spokojená. Hodně jsem přemýšlela, kolika hvězdami hodnotit. Dám čtyři, ale komiks to má u mě, protože tři je zase málo.

Čekala jsem víc :(

puml
05.04.2018 3 z 5

Návrat bohužel ukazuje, že i když komiks nacucáte všemožnými (byť i někdy zajímavými) myšlenkami a rádoby filosofickym uvažováním, zachmuřeností, melancholií a důvěryhodně působící lamentací nad stářím, tak to ještě neznamená, že z toho bude "majstrštyk". Možná proto, že jsem Návrat četl po Watchmanech, mi přišel jako nedomrlej pobratim. Nějak mě prostě ten postarší Batman nepřesvědčil. Pořád, i přes ty úvahy a bilancování, je to takovej trochu natvrdlej a siláckej typ, ale to je zřejmě už Millerův rukopis, tyhle těžkotonážní mlátičky na hranicích příčetnosti. Občas je tam zajímavá úvaha o roli samozvaného ochránce zákona, a jak sám Batman svým jednáním defakto vytváří (asi v rámci jakési zvrhlé rovnováhy) své pološílené protivníky, ale stejně to všechno působí tak nějak na efekt. Navíc ty telekomentáře - to už je jen pro otrlé. Kresba nic moc a obrázky jsou někdy tak malý, že často ani není poznat, co se vlastně děje. Příběh tak působí, i přes ty ódy, zmateným dojmem. Jako by chtěl Miller říct tak strašně moc, až nakonec neřekne nic, a zůstane tak jen trpký pocit zmatenosti a ztraceného času.

Záměrně srovnávám s tím nejlepším, protože tenhle komiks patří mezi ty rádoby best of. Tím chci říct, že kdybych bral průměr, tak je Návrat silně nad průměrem, ale rozhodně mi nepřijde nijak zásadní, jako právě třeba Watchmani. S trochou nadsázky lze říct, že tenhle komiks nesahá Watchmanům ani po kotníky.

Miller holt není můj cup of tea, zatím se mi od něj líbila jen Drsná škola, a to bude asi tím, že se jedná o adaptaci P.K.Dicka a ne Millerův vlastní příběh a také díky skvostné cyberpunkové kresbě Geofa Darrowa.

PS - viz skvělý komentář HerrPilota

Inozuka
30.03.2018 3 z 5

Rozhodně velké plus za nápad na Batmana jako starého a unaveného muže, který nemůže jinak a musí vyjít ze svého úkrytu opět do ulic. Zároveň sympatická reinkarnace Robin(a), jako jeho částečného protikladu mládí a nadšení. Na druhou stranu mínus za zpracování a finální galamatiáš. Proč ksakru ta bomba a proč ten vocas v modrém plášti. Šlo to celé postavit mnohem existenciálněji, niterněji a přesto temněji. A zmíněné kulisy tomu rozhodně nepřispěly. Navíc mě, stejně jako řadu dalších zde, nesmírně iritovaly ty televizní komentáře. Od esa typu Franka Millera jsem očekával krapet promakanější styl ...

Atlantis
11.03.2018 4 z 5

To, že jsem nejprve viděl animovaný film, komiksu dost ubralo, protože už neměl čím překvapit.
Největším kladem celého komiksu a také důvod, proč je moje hodnocení tak vysoké, i když se mi až tak nelíbil, tak je starý Batman. Jeho myšlenkové pochody, vztah se Supermanem a hlavně fakt, že si jasně uvědomuje, že je několik let za zenitem.
I přesto, že obálka je plná výkřiků recenzentů, jak dostali pětinásobné společné orgasmy s kresby, mně se nelíbila. Nepřehledná, nedetailní, často velice zvláštně barevná. A ty neustálé televizní komentáře rozdělené na dvacet čtyři políček byly neskutečná nuda.

FireOfFilth
12.12.2017 4 z 5

Pro někoho je tento komiks jedním z nej komiksů s Batmanem či dokonce komiksů vůbec. Ve mě po přečtení tohoto příběhu moc nezanechalo. Ano tento Batman je jiný než ostatní, je zásadovější a znechucený světem, který je vykreslen jako v blízké budoucnosti.
Nelíbilo se mi časté televizní vysílání, které mě až přišlo na nervy. Někomu zase nemusí sednout Millerova kresba, která je velice specifická, s ní jsem problém neměl.
Nakonec se objeví i Superman, který svede souboj s Temným rytířem oblečeným již v legendárním armor suitu.
Jsem rád, že tuto knihu vlastním a přečetl jsem si ji, ale pochybuji, že se k ní někdy v budoucnu vrátím.

Kortexo
23.09.2017 5 z 5

Tento komiks jsem si koupil po zhlednutí, jednoho z nejlepších kreslených filmů podle komiksů a to Batman: Návrat Temného rytíře část 1 a 2 z roku 2012.Skvělá předloha a genialita tvůrců, kteří dokázali věrohodně ukázat to, že čas ubíhá všem stejně, jak superhrdinum, tak i padouchům...

tomas8334
07.03.2017 5 z 5

Přečteno jedním dechem - asi si na starý kolena znovu zamiluju komixy.. :-)

DennisMoore
30.01.2017 5 z 5

Vrchol batmanovského komiksu, jednoznačně ano. Znám ho nazpaměť a kdykoliv se do něj začtu znovu, pokaždé mě něčím překvapí. Frank Miller, no.

JankoSvec
12.01.2017 5 z 5

Šestdesiatročný Batman. Super !!!
Scenár je bomba, nádherná kresba, Frank Miller stvoril jeden z najzaujímavejších a najoriginálnejších príbehov o Batmanovi.
Zaslúžený kult.

Pazďa
16.09.2016 5 z 5

Návrat Temného Tytíře je opravdu zaslouženě kultovní dílo komiksové kultury. Kresba nemusí sednout hned a množství textu taky nemusí padnout do oka každému čtenáři moderních komiksů ale tenhle příběh je prostě špička našeho oblíbeného netopýra kterou by si měl každý fanoušek projít minimálně jednou. 5 hvězd bez sebemenšího váhání.

Rawen616
15.09.2016 5 z 5

Zásadní komiksové dílo, které výrazně ovlivnilo vnímání Batmana a dalších komiksových hrdinů. Už to nejsou jen ti hodní hoši v uplých elasťákách. Batman je starý, znechucený a pořádně nasraný a drsný parchant. Zločinec který se i na stará kolena rozhodne lovit zločince a vyřídit si s některými účty jednou pro vždy. To celé v temné pseudo-budoucnosti na prahu třetí světové války. Závěrečná bitka se Supermanen, která je jakýmsi symbolem starých naivních komiksových časů je už jen taková třešinka na dortu.
Ačkoliv se mi tady vůbec nelíbila Millerova kresba, promyšlený a na tehdejší dobu originální příběh vše zachraňuje.

Mohu doporučit i filmovou animovanou verzi tohoto komiksu, která díky dobře zvolené hudbě, výbornému dabingu a zdařilé animaci(a sem tam přidané akci) ještě více umocňuje celé vyznění příběhu.

Air15
11.04.2016 5 z 5

První slovo, které mě v souvislosti s tímto dílem napadá je "zarputilost". Neuvěřitelná zarputilost hlavního hrdiny, který stojí proti všem. Tohle je komiks, který Batmana posouvá někam dál a vypráví opravdu epický příběh posledního mohykána, který bojuje svůj poslední boj a musí jít až za hranu svých schopností. Je to temné, drsné a nesmiřitelné. Ze začátku jsem si nebyl jistý kresbou (přeci jen, to není tak "hladké" a detailní), ale dokonale k tomu příběhu sedí. Dramaticky je to vymazlené a dokonale vyrovnané. Nádhera.

Ezios
15.01.2016 4 z 5

Zlomové dílo v historii Temného rytíře a komiksu vůbec. Nikoli však dokonalé. Pozitivně hodnotím pohled na Batmana jako na člověka, televizní vstupy a komentáře psychologů, novinářů nebo lidí, a vystoupení Jokera. Naopak mnohy jsem se ztrácel ve specifické kresbě, kterou buď zbožňujete, anebo si jen zvyknete. A vadili mi některé špatně vysvětlené nebo nedokončené scény, kdy zakončení je pouze prostřednictvím televizních zpráv. Vše se mi v hlavně ucelilo až po zhlédnutí animovaného filmu.

hroubek
15.10.2015 5 z 5

Když, jsem Návrat temného rytíře četl poprvé, tak se mi tolik nelíbil jako teď, když jsem ho četl podruhé. Tohle je komiks, který se vyplatí si přečíst víckrát a totéž platí i pro Strážce. Návrat temného rytíře, je správně temný, jelikož Gotham není místo, tak jak si ho pamatujeme. Špína, vraždy, korupce, zbabělost, neúcta ke všemu a ke všem a do toho nestálé mediální narážky a náběh na třetí světovou válku. Miller se s tím nepáře a představuje nám utopickou vizi budoucnosti, kde být okostýmovaný hrdina je zločin. Jeho Batman není žádný mladík, má už něco za sebou a ví, že se to bude jenom a jenom zhoršovat. Komiks je rozdělen na čtyři části a název každé krásně vystihuje v jakém rozpoložení se Batman nachází a co ho čeká. Kresba k příběhu přesně pasuje, dialogy jsou správně kousavé a trefné. Postavy jsou parádní a samotný vrchol knihy, souboj Temného rytíře proti Muži z oceli nemá chybu. Návrat temného rytíře je prvotřídní komiks, který byste si se Strážci měly přečíst, jestli to s komiksy myslíte vážně.

Wheelcrusher
18.09.2015 5 z 5

Jako v případě Strážců se nesmírně těším, až si to s odstupem přečtu znova a všechno do sebe teprve dokonale zapadne! Protože nebýt čistě písmenkový verze, která v závěru nastavuje neméně strhující alternativní verzi příběhu, byl bych z toho zdánlivýho chaosu asi zblblej dvojnásob:) Ale vohledně nastínění pravý podstaty superhrdinnýho prozření si Frank s Alanem nezadá, Batmanovy/Bruceovy výsměchy Supermanovi/Clarkovi jsou fakt krutopřísný.

LordSnape
13.09.2015 3 z 5

Batman se vrátil a je pomalejší a ošklivější. Na komiksu se mi líbilo ztvárnění Gothamu a již zavřených zločinců z minulosti, kteří se nyní před očima obyvatel tvářili jako jehňátka, co prostě uklouzli, ale to je tak vše. Když navíc na konci přilétl i Superman přišlo mi to celé už hodně směšné a někde na pomezí frašky.

trudoš
31.08.2015 5 z 5

Frank Miller představuje fanouškům ikonu, která zestárla, podobně jako svět kolem ní. Jenže to zběsilé zvíře uvnitř Bruce Wayna se s podobným osudem nechce smířit. Zuřivá odhodlanost chránit nevinné donutí Batmana vrátit se na scénu, a to s veškerou parádou...
To, co dělá komiks Franka Millera specifickým, je totální absence hledání kompromisu. Charakteristika zločinu je jednoznačná a hrdina o tom nehodlá diskutovat. Jenže na rozdíl od myšlenkově podobného Punishera, Batman si stále zachovává úctu k životu. Odmítá ze svých zásad ustoupit a začít bezhlavě zabíjet, i když by si to mnohokrát přál. Autor tak v postavě spojuje cit pro morální spravedlnost a jednoduché chlapské ego. Postavit se nepříteli čelem, nepodléhat autoritám, jít si za svým a nikdy, nikdy nezabíjet.
Přes hodně svébytnou kresbu mě Návrat Temného rytíře rychle vtáhl do svých osidel a zanechal i po třetím čtení pouze kladné dojmy. Extrémně přímočaré, úžasně atmosférické a přitom s nečekaně inteligentním podtextem.

kočičí anus
03.07.2015 5 z 5

Mít to lepší kresbu a pár lépe vysvětlených motivací postav nebo scén, šlo by o kurva umělecký dílo. Nejvíc zamrzí, že na některých místech je kresba takřka geniální a jinde vyloženě odfláklá.
V dnešní době už to asi nikoho neohromí tak, jak kdysi, ale ta nostalgie. Na poho.... ehm pohodu, dobrý

mitko
09.06.2015 4 z 5

No prvé čo musím podotknúť je kresba, nesadla mi, počas celého čítania mi trocha prekážala aj keď postupom času som si na to zvykol. Vadili mi tam hlavne pasáže z televízii, kde stále robili reportáže od psychológov a polície a navážali sa len do batmana. Autor chcel docieliť ťažké postavenie Batmana v spoločnosti, ktorý síce koná podľa pre dobro spoločnosti, ale spoločnosť ho odmieta a berie ho ako len ďalšieho kriminálnika. Prišli mi tam tieto reportáže moc jednostranné a niekedy ako len taká výplň.

Prvá polka obsahovo ničím neprekvapilo, čo bolo dosť sklamanie, keďže je tento komiks skloňovaný ako najzásadnejšie a najlepšie dielo, mne to prišlo na dnešné pomery dosť obyčajné (ktovie, v tej dobe to mohol byť prelom). Páčil sa mi tu ale cynizmus Batmana.

ALE...ale v druhej polke prišiel zrazu zlom, akonáhle sa dostal Joker na scénu spustil kolotoč šialeností a konečne som videl Batmana v takom rozpoložení v akom som ho chcel vidieť vždy (pasáž kedy naháňa Jokera v lunaparku a počíta koľko obetí bude mať ešte na svedomí je najlepšia z celého komiksu), konečne tu postavil otázku, či sa má držať svojich pravidiel a nezabíjať aj za cenu nevinných ľudských životov tak neuveriteľných štýlom, že si každý bude priať aby to pravidlo konečne porušil.

No a v poslednej časti to už bola len taká čerešnička na torte, stretnutie supermana a batmana (aj keď sa mi zdá, že jeho tu vykreslil dosť slabo, a nikto mi nevyhovorí že za normálnych podmienok by ten súboj bol veľmi jednostranný). Suma sumárum, tento komiks si svoje postavenie zaslúži, ale nestrhne počas celej doby čítania.

SolomonSane
05.05.2015 5 z 5

Zásadní dílo Franka Millera, Batmana a komiksu vůbec!

komiksy DC Comics Batman

Frank Miller