Atentát

Atentát https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491096/bmid_atentat-komiks-65afe59aa38b8.jpg 4 49 49

Respektovaný palestinský chirurg Amin Džaafari zažívá den jako z noční můry. V centru Tel Avivu došlo k sebevražednému útoku a on se snaží zachránit co největší počet zraněných. Když se dozví, že atentátnicí byla jeho žena, zhroutí se mu celý svět. Jak je možné, že si ničeho nevšiml? Amin se rozhodne zjistit, kdo jeho ženu zradikalizoval a co ji ke strašlivému činu vedlo. Při hledání pravdy bude muset čelit svým nejhorším obavám, předsudkům i realitě, kterou dlouho odmítal vidět.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Garamond

L'attentat , 2012

vendy6619
02.06.2023 4 z 5

Atentát je další z nádherných grafických románů vycházející pod značkou nakladatelství Garamond, který spadá pod Albatros.
Tentokrát nad příběh zavede do Izraele. Dostáváme se do příběhu, který máme před sebou dnes a denně. Něco co známe každý a co se děje v podstatě u každého a u všech.
Obviňování, podezřívaní, nadřazování. To všechno se na stránkách románu dozvíme. Zvláštně když jde o náboženství. Muslimové u nás všeobecně nemají dobrou pověst. Víme proč a víme jak se některé extremistické skupiny chovají, co dělají, jak se projevují.
Přesně tohle se nám v příběhu autor snaží ukázat. Ze ne každý je takový jak vypadá. Ze ne každého můžeme podezírat.
Něco podobného zažije i významný chirurg z Tel Avivu. A na vlastní kůži si vyzkouší co znamená být najednou vyvrhel společnosti. Jen protože je arabské národnosti.
Neskutečně smutný příběh jednoho člověka o hledání pravdy a nacházení jen zmatku.
Rozhodně tohle bylo úžasné dílo. Přečtené asi za hodinu se zatajenym dechem jak Amin dopadne.

Rozhodně ve mě příběh rezonoval i nějakou dobu po přečtení! Protože to bylo úplně nečekané. Hlavně to ukončení.

Jane2016
26.05.2023 4 z 5

Atentát, příběh sebevražedného útoku v centru Tel Avivu. Příběh, u kterého jsem nesčetněkrát četla s pusou dokořán a nevěřila vlastním očím. A otázka v anotaci: Nakolik známe své nejbližší, je více než přesná.

Tento grafický román je specifický, řeší se zde netradiční témata a jako čtenář budete svědky spousty předsudků. Sama jsem s tímto měla několikrát během čtení problém a chtěla jsem do celého příběhu vstoupit a zastavit tu nespravedlnost.

Příběh je opravdu silný a nezapomenutelný, ilustrace jen podtrhují celý děj. Pokud o tomto tématu nic moc nevíte, stejně jako já, tak komiks doporučuji. Nejenže se dozvíte spoustu zajímavostí ohledně jiné kultury, ale možná se i zamyslíte nad otázkami, které by Vás v normální knize jen tak nenapadly.

EvikU.
22.05.2023 4 z 5

Musím se přiznat, že o této problematice moc nevím. Uznávaný palestinský chirurg Amin zachraňuje životy, žijí si v blahobytu, přesto jeho žena Sihám nenalézá štěstí. Chyběla jí její vlast a úcta k jejich lidu. Bojuje za čest a spravedlnost jejich lidu.

Po spáchání atentátu, při kterém dobrovolně Sihám umře, srazí Amina na kolena, proč? Nemůže jinak, vydává se do Betléma k příbuzným své ženy a musí najít odpovědi, aby mohl znovu začít žít.

Potká ho spousta násilí, těžkostí, bolesti, ale stále nemá všechny odpovědi. Postupně si skládá celý příběh, jak se stal a vzpomíná na svou ženu. Ilustrace jsou opět velmi zdařilé. Každý pocit, frustraci, bolest, lásku čtenář vycítí jen z obrázku. Text už je jen bonus navíc.

V Betlémě je to moc hezký. Příběh je celou dobu napínavý, dojemný, silný. Místy bylo velmi těžké vše pochopit. Proč ho mlátili? Byl jedním z nich, snad aby pochopil, pro co se jeho žena obětovala. Pro svou zemi, pro svou vlast a pro svobodu lidem v zemi.

Amin to všechno musí zpracovat, nevrací se, zůstává, nemá se kam vracet. Začíná chápat, proč se Sáhim takhle zachovala. Schází se s příbuznými a vzpomíná. Konec je velmi dojemný. Slzy tečou

Tel Aviv Palestinci arabsko-izraelské konflikty komiksové adaptace

Loïc Dauvillier