Apatykář

Apatykář https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402479/bmid_apatykar-Zka-402479.jpg 4 204 204

Historický román s detektivní zápletkou. Po studiích a dvouleté praxi v otcově pražské lékárně se František vydal za prací do Štramberka. Tíží ho zdravotní problémy a tajemství, která mu nedají spát. I ve zdánlivě poklidném městečku, kde se chtěl věnovat studiu přírody a zotavit se, však narazí na znepokojivou záhadu. Pronásleduje místní bohatou rodinu kletba, nebo jde o zločin?... celý text

Kalima206
17.08.2019 2 z 5

Hoooodně pomalý rozjezd. V jednu chvíli sem chtěla knihu i odložit, ale když se sáhla po jiné, začalo mě zajímat, jak to teda s Františkem celé dopadne.
S určitostí vím, že si knihu znovu nepřečtu, ale pro někoho to bude fajn oddechovka, mě nezaujala :(

alzbeta4340
10.08.2019 5 z 5

Oddechové a lehké čtení, které se mi moc líbilo. Detektivní zápletka je podružná, ale samotný příběh Františka je zajímavý. A prostředí Štramberka je bonus navíc. Apatykáře jsem přečetla snad na jeden zátah.

Márinka
18.07.2019 3 z 5

Velice si cením historických knih, které mají v závěru „uvedení na pravou míru“. Tj. vysvětlení, co je realita a co pouhá autorova fantazie. Tyto informace, pokud jsou k dispozici, čtu hned na začátku. Mohu se tak lépe vžít do příběhu, posoudit dobu a konání jeho hrdinů, prostě si „to užít“.

Více zde: https://www.treninkpameti.com/news/kdyz-hryze-svedomi/

orinka3
27.06.2019 1 z 5

Ten František! Jak ten mi šel celou knížku na nervy. A na každé stránce náznaky něčeho strašlivého, v důsledku čehož je František v tak zoufalém stavu. Psycholog - amatér Augustin ho z něj rozhodně nevytrhl. Já samozřejmě vím, že na začátku 20. století byli lidé myšlením docela jinde. Ale neumím si představit, že by se za táru postavil mladý muž se zchátralým tělem i duší, a takový že by měl lidem míchat a odměřovat léky? Jeho věčné nechutenství a rýpání se v jídle mu na sympatiích nepřidávalo. Jeho věčné bolestínství, strachy, závislost - přitom se mu až tolik nestalo. A byl studovaný, dospělý. Je fajn, co se mu na konci knihy podařilo zjistit. To je pro něj asi jediný kladný bod. Jinak mi byl protivný od začátku do konce a už vůbec si neumím představit jeho spolužití s živočišnou a oběma nohama na zemi stojící Terezou z hospody. Suma sumárum - ráda jsem se vrátila do Štramberka, mám ho ráda. Ale ten příběh je až moc vymyšlený.
P.S. A co ta strašidelná dívenka??

Susan94
21.06.2019 4 z 5

Po chvíli začtení, na mne kniha působí půvabným dojmem. Autorka velmi dobře zvládla vypravěčský styl. Moc pěkné oddechové čtení.

CleoXandra
18.06.2019 3 z 5

Knížka je postavena na hezkém vypravěčském stylu, dobře napsaných dialozích, vkusném využití nářečí a zápletce sice předvídatelné, ale přece jen zapletené. Žádné veledílo s kdovíjakým myšlenkovým nábojem to není, ale na dovolenou se s tím vyjet dá :). Více v mé recenzi ...

karel0684
13.06.2019 4 z 5

ke knize jsem se dostal ani nevím jak. Prostě na mne tak nějak vykoukla v knihovním katalogu. Bylo to překvapivě lehké čtení. Příběh nikde moc nevázl, postavy uvěřitelné a zápletka, bohužel, jasná.

samali
07.06.2019

Pěkná, milá kniha. Štramberk znám velice dobře, zejména díky letním prázdninam strávených u babičky. Krásné, milé městečko, příběh mě chytl za srdce.

Knižní střípky
05.06.2019 3 z 5

Hned na začátku se přiznám, že hlavním důvodem, proč jsem si knihu koupila, bylo to, že se odehrává v mém milovaném Štramberku. Autorku jsem znala doposud pouze z knih pro děti, které jsou mimochodem moc povedené (trilogie PROJEKT PES).
Bylo to pěkné čtení. Pohodové, klidné, Štramberk jsem měla přímo před očima. Jelikož se kniha odehrává na začátku 20.století, bylo to, jako bych "četla" nějaký film pro pamětníky.
František přijíždí do Štramberku, aby zde nastoupil jako lékárník v místní rodinné lékárně. Má být k ruce starému panu magistrovi, který již na svou práci sám nestačí. František toto přesídlení z rodné Prahy vítá, potřebuje si dát do pořádku své fyzické i psychické zdraví. Pozvolna se seznamuje s místními svéráznými obyvateli, proniká do tajů jejich zvyků a nářečí a vytváří si k tomuto nádhernému městečku vřelý vztah. Nicméně je zde stále něco z minulosti, co ho velmi tíží, nedovoluje mu to spát a vézt spokojený život. Autorka tento poklidný příběh ozvláštnila i jednou skoro detektivní linkou. Bylo zde pár věcí, které mi trochu vadily, ale není to nic zásadního, co by mi zkazilo dojem z této knihy.

mekkinka
31.05.2019 3 z 5

Knihu jsem přečetla, nemohu říct, že by se mi nelíbila. Líbila se mi doba, do které byla kniha vsazena. Řekla bych, že některé věci tam byli vyřčeny ( SPOILER - malá holčička, kterou vidí jen František, co se Frant. stalo dříve, na co si nemohl vzpomenout.... ), ale nedořešeny. Konec byl taky takový rychlý, náhlý... dávám 70%

ptoček
27.05.2019 4 z 5

Musím uznat, že to bylo docela fajn, vrátit se takhle v čase. Štramberk znám velmi dobře a tak se mi četlo velmi dobře. Zápletku jsem tušila a tipla si dobře. Pro mě milé odbočení od thrillerů.

Zuzkanka
27.05.2019 5 z 5

Povedené dílo zasazené do naší vlasti, které poodkrývá to, jak se kdysi žilo. Mám ráda bylinkářskou tématiku a takové ty babské postupy. Sáhla jsem po ní a doufala, že naplní mé představy o tématu a splnila je. Zápletka na více frontách, nejdřív člověk váhá, co že by to tak mohlo být, pak se přidá další záhada.. dobře se četla.. co víc dodat :)

Atuin
24.05.2019 4 z 5

Velice svěží a velice chytlavé čtení. Autorka se naštěstí nevrhla na literární epos o 600 stranách, takže se to nikde nezvrtlo. Komorní příběh se zajímavými postavami, uvěřitelnost, kde dialogy mají hlavu a patu.

zuzana2599
22.05.2019 5 z 5

Nejprve jsem si vyhledala na mapě Štramberk a pak se pustila do čtení. Bylo to příjemné a báječné čtení. Jelikož mám ráda historii, tak jsem si tento příběh štramberského apatykáře Františka náležitě užila. Ocenila jsem i nářečí tohoto svérázného kraje, jeho zvyky a pověry. Těším se na další knihu této české autorky.

marimari
19.05.2019 4 z 5

První kniha, kterou jsem od této autorky četla. Zdařilé vyprávění plné lidových zvyků a pověr ze Štramberka, puritánská společnost na začátku 20. století.

Petra21
08.05.2019 3 z 5

Jsem nadšená, že se Lucie Hlavinková směle pustila do historického tématu z doby literárně nevyčerpané. Je skvělé, že i přes průměrný začátek se kniha nesla v mně líbivém, poměrně temném duchu. Učarovala mi problematika zneužívání léčiv a závislosti na opiátech či jiných "jedech". Ocenila jsem řadu odlišností z každodenního maloměstského života na počátku 20. století. Vlastně jsem se smířila i s jakousi gradací v podobě rozluštění až detektivní zápletky, čímž děkuji autorce za absenci jakéhosi vraha, který by působil nevěrohodně. Ale proč, proboha PROČ to musela všechno zničit tak neskutečně naivním, pohádkovým závěrem, který absolutně nekorespondoval s původním námětem?? Kdyby kniha skončila o pár stránek dříve, nebo kéž by vše nedopadlo tak dětsky růžově... Opravdu jsem chtěla dát 4 hvězdy, protože tento počin ve smyslu "český historický román přeci není jen Vondruška" se mi jinak moc líbil, hodně líbil!, a vlastně mě to hrozně trápí, že jsem tu hvězdu ubrala, ale ten závěr mi zkrátka nedá spát.

Nicméně se těším na příští román!

milunka21
03.05.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Hlavně její autentičnost a i to staronářečí. Už se těším, jaká kniha vyjde autorce příště. :-)

kolacky
20.04.2019 4 z 5

Příjemně čtivé, s dobrými nápady. Knížku doporučuju, z téhle doby jich tolik není.