Anna ze Zeleného domu

Anna ze Zeleného domu https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32557/bmid_anna-ze-zeleneho-domu-n8i-32557.png 5 1607 351

Anna ze Zeleného domu série

Příběh dívenky Anny, sirotka, který nachází u dvou stárnoucích sourozenců, až doposud osaměle hospodařících na své venkovské farmě, svůj první opravdový domov, má na hony daleko k jakékoli sentimentalitě. Zato vtipu, humoru a životního optimismu má v sobě nadbytek. Hubená, pihovatá a hlavně neuvěřitelně upovídaná Anna s rezavými vlasy a nevyčerpatelnou fantazií si získá čtenáře od prvního okamžiku. Lehce upravené vydání. 30000 váz. výtisků, 10000 brož. výtisků... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Anne of the Green Gables , 1908

Ulala
07.08.2022 5 z 5

Příběh Anny ze Zeleného domu, jsem dohledala ve své knihovně z důvodu zařazení do čtenářské výzvy. Vůbec toho nelituji a po "x" létech mám v úmyslu si znovu přečíst celou sérií. Je to vtipně napsaný příběh, který v mnoha momentech dojímá svou autentičností.

Snoopi
24.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Před mnoha a mnoha lety jsem knihu četla jako dospívající dívčina a byla jsem nadšená. Docela nedávno se mi poštěstilo ji podruhé poslouchat ve skvělé rozhlasové úpravě - a jsem pořád stejně nadšená. I proto si myslím, že rozhodně stojí za zmínku :-)
Když si farmář Matěj Cuthbert jede na nádraží vyzvednout svou novou posilu do hospodářství, chlapce ze sirotčince, netuší, že dojde k osudové chybě, která zcela změní život všem protagonistům, tedy nejen jemu a jeho sestře Marille. Na místě totiž nalezne Annu, dívenku se zrzavými vlasy, jež si ovšem už během jízdy do nového domova získá jeho srdce. Jenže city se zde nenosí - a jeho prakticky založená sestra ji chce ihned vrátit: "K čemu by nám tu byla? To dítě tě snad uhranulo!"
Avšak milá, ztřeštěná a velmi ukecaná Anna si také i ji velmi brzy podmaní svou upřímností, takže její přítomnost na Avonley dokonce brání i před skeptickým pohledem sousedky Ráchel Gojdové, která ji varuje, že "jim ta ratolest podpálí stodolu, či podstrčí strychnin do čaje, a budou hořce litovat". Anna však svou prostořekostí a nezdolným optimismem dokáže okouzlit každého.
Ve strnulém světě předsudků působí tak trochu jako podivný úkaz. Je velmi sečtělá a zvyklá přemýšlet nahlas: "bezbřeze šťastná" však nemůže být kvůli jediné věci na světě - trápí ji barva jejích vlasů, již ze srdce nenávidí a občas kvůli ní i pláče, zvlášť, když se jí ve škole vysmívají. Ale poněvadž je silná, dokáže se poprat i s tím - a nadšeně vítá i zmínku o budoucí kamarádce: "Diana? To zní božsky! Myslíte, že bych v ní mohla najít důvěrnou přítelkyni?"
Mluví ve zvláštních frázích a často používá patetické a zastaralé obraty, což občas vyznívá komicky, a svým neotřelým, poetickým viděním světa nevědomky přivádí dospělé do rozpaků, když je neustále zasypává hloubavými otázkami. Zároveň však má obavy, aby "konala správně", tedy podle toho, jak byla vychována:
"Je to krutě neromantické."
"Já myslím, že nejlepší bude uvrhnout minulost v zapomnění."
Díky její přítomnosti se proměňuje i atmosféra nejen na Avonley - tak trochu "uťáplý" Matěj se vymaňuje z vlivu své sestry, Marilla mění svůj názor na děti... Anna prožívá různá dobrodružství, bojuje se školou /"Geometrie. To je černý mrak nad mým životem."/ a dokáže si zachovat chladnou hlavu i ve chvílích, kdy dospělí rozvahu ztrácejí.
Kniha je určena dětem, dospívajícím, ale i dospělým - a vůbec nevadí, že se děj odehrává na začátku minulého století. Autorka skvěle zpracovává velmi důležité téma: postavení dětí a sirotků té doby. Kritizuje tehdejší společenský systém, kdy děti byly vnímány jako malí dospělí, a od určitého věku byly zneužívány na práci: chlapci jako pomocníci v továrnách a na venkovských usedlostech, dívky jako chůvy v rodinách a výpomoc v domácnosti. Zároveň poukazuje na předsudky, které se váží k výchově dívek, kdy jsou jim upírány projevy jejich fantazie, kreativity a přirozené spontánnosti, a též i nárok na vzdělání.
Celou knihu prostupuje jistá naděje a víra v to lepší v nás. Jde o takové krásné, milé a velmi pozitivní čtení pro chvíle, kdy se objeví chmury.

Lilda
09.07.2022 5 z 5

Ach. Nemám ani slov pro Annu. Četla jsem v originálu. Všechno je mi strašně blízké a několikrát jsem se smála a plakala společně s Annou a prožívala s ní to, čím procházela ona.

Vidlička
20.06.2022 2 z 5

Chápu, proč se knížka líbí, ale mě bohužel tyhle ADHD dětičky vždycky vytáčely...

Ivan F
27.05.2022 5 z 5

Jedna z mojich najobľúbenejších kníh, ktorú som prečítal hádam aj dvadsaťkrát a napriek tomu si ju znova po xtý krát v budúcnosti prečítam s radosťou a s pôžitkom, ktoré mi príbehy malej Anne Shirley prinášali, a ktoré mi určite ešte úsmev na tvári a spokojnosť v duši prinesú. Jednoducho má príbeh všetko to, čo mi moje detské "ja" dookola hladká a hladkať bude. Očarujúce opisy života zo začiatku dvadsiateho storočia, žiale, bôle a radosti a k tomu Annina prostorekosť a výbušná povaha, a predsa ju nemožno nemať rád. Skrátka a dobre, príbehy sirôt majú niečo do seba - vedel to R. L. Stevenson aj Ch. Dickens a prišla na to tiež J. K. Rowling. Ak si potrebujem zlepšiť náladu, tak siroty a ich dobrodružné patálie mi ju vždy zaručene pozdvihnú.

Lajka2012
21.05.2022 5 z 5

Anna ze Zeleného domu se stala mojí nejoblíbenější knížkou. Je plná Anniny fantasie, sebevědomí, radosti, smutku, přátelství, lásky, humoru, obětavosti a laskavosti. Annu jsem si zamilovala. Je to nádherný, strhující příběh, který si podle mě musíte zamilovat. Annu si zamilovala i moje maminka, babička i kamarádka, které jsem tuto knihu doporučila i půjčila.

borufka
03.05.2022 5 z 5

Anna ze Zeleného domu, Táta sekáč, Malé ženy, Hra na Betsy Bowovou... to je moje dětství, a dodnes jsou to pro mě knihy, které uklidní i rozesmějí. A upřímně, překlady a obecně redakční práce ze 70. a 80. let jsou mnohem lepší než dnes.

lenkaabooks
20.04.2022 4 z 5

Asi by mě z Anny brzy bolela hlava :-). Ta její výřečnost a neskutečné projevy nadšení i smutku, tak bezprostřední dokáže být jen dítě. Anna je sirotek, kterého se ujmou stárnoucí bezdětní sourozenci. V tomto prvním díle ji poznáváme jako jedenáctiletou a prožíváme s ní pět let v Zeleném domě, ve kterém našla své doma.

Imor
18.04.2022 3 z 5

Velmi citlivě popsaný příběh o dívce ze sirotčince, která našla domov u stárnoucích sourozenců. V knize jsem měla nejraději tak jak Anna popisovala přírodu.

EvcaSuch
03.04.2022 5 z 5

Poprvé jsem ji četla na střední škole a získala pro ni tenkrát i maminku. Přečetla jsem si ji teď znovu po 30 letech a nelituji. V současné na psychiku náročné době mi přinesla tolik potřebné uvolnění.
Kniha má několik dílu pokračování a byl podle ní natočen film. Ale nic nedokáže dosáhnout stejné lehkosti, překvapivých i vtipných momentů jako právě tento první díl. Myslím, že je to dáno vyprávěním o dětské hrdince, její nevinností, nezáludností a jejím až idylicky pozitivním naladěním.
Spousty Anniných monologů evokují o překot sdělované zážitky, její okouzlení přírodou ve všech ročních obdobích, nevyčerpatelná fantazie i naplno (a ještě o kapku víc) prožívané emoce jsou balzámem pro čtenářovu duši. Doma se po mně ohlíželi, když jsem u knihy vybuchovala smíchy, a sama jsem cítila, jak mi příběh zvedá náladu.

Sabča817
01.04.2022 4 z 5

Pěkný příběh plný vtipu se smutným a trochu i depresivním koncem.

Lejlajane
17.03.2022 4 z 5

Ze začátku to byla tak trochu noční můra, protože mám dceru přesně dle Anny: mluví, mluví a mluví a nic jiného není důležitější. Prokousat se cca k 200 stránce byl pro mě oříšek, pak i děj knihy ubíhal rychleji a já jsem začala mít knihu ráda.

Lenka339
15.03.2022 5 z 5

Nádherná kniha mého dětství. Jen jsem si její nové nezkrácené vydání s krásnými ilustracemi vychutnala nějak víc. Knížka plná míru a vděčnosti za úplně všední věci.
Chystám se číst i další díly a určitě ji schovám pro své vnučky. Starší generaci možná připomene sérii knih o Svéhlavičce.

jankasvanka
08.03.2022 5 z 5

Krásný příběh

Mug
02.03.2022 5 z 5

Nádherná kniha plná hlubokých myšlenek. Zamilovala jsem si ji na první přečtení. Doporučuji všem.. Je to pohlazení

Blanchidlo
23.02.2022 4 z 5

Já jsem se doteď nerozhodla, jestli se mi kniha líbila, nebo ne. Na jistou dobu jsem ji musela i odložit. Zmítala jsem se v nadšení i v naštvání. Ale úseky, kde Anna fantazíruje, jsem četla moc ráda :)

Márrrty
04.02.2022 5 z 5

Zvolila jsem jako vánoční četbu a byla to dobrá volba. Krásně se četla knížka plná míru a vděčnosti za úplně všední věci. Krásný popis přírody a vztahů, kde není potřeba vymýšlet nějaká neuvěřitelná dramata. Vtáhlo mě to a celou dobu jsem si to užívala. Ráda si přečtu i navazující díly. Knížku schovám v knihovně pro svoje děti.

1evca1
02.02.2022 5 z 5

Moc krásná kniha. Řadí se.mezi ty nejlepší knihy co jsem četla. Moc krásné napsaný příběh. Malá Anna, která se nastěhuje do Zeleného domu. Nejenže potká spoustu nových přátel, ale prožije krásné dobrodružství s Dianou. Po dlouhé době jsem si přečetla knihu, která není fantasy. Takže určitě doporučuji.

Aninka36
01.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla.
Kniha mě velmi rozesmála a vůbec nebylo na ní nic co by bylo hrozné.
Kniha mě tak natchla že si přečtu pokračování!
Nejlepší to bylo jak Anna opila omylem Dianu a nebo jak si Anna přebarvila vlasy.
Hodně napínavá bila taky scénka kdy malá Minni May dostala záškrt.
DOPORUČUJI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mari19
30.01.2022 5 z 5

Kniha mě hodně bavila, je moje oblíbená a četla jsem i pokračování.