Anna Karenina

Anna Karenina https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185739/anna-karenina-185739.jpg 4 2099 2099

Anna Karenina žije příjemný, ale relativně nudný život po boku staršího carského úředníka. Je milující matkou a ctěnou dámou v petrohradské společnosti. Vše se radikálně změní ve chvíli, kdy pozná okouzlujícího hraběte Vronského a tím začne tragický příběh vášně, která nezná žádné hranice. Nadčasový román Lva Nikolajeviče Tolstého, který byl inspirovaný skutečnou událostí, patří mezi vrcholná díla ruského realismu, což potvrzuje i fakt, že byl nesčetněkrát zfilmován. Poslední velkolepá adaptace vznikla v roce 2012.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

Анна Каренина (Anna Karenina) , 1877

Lenisk@
21.09.2012 4 z 5

Svůj komentář musím začít slovy - kniha mě překvapila. Příjemně. Spíše než děj hodnotím umění spisovatele, protože dokázal na neuvěřitelném množství stran popsat příběh několika lidí, jejich myšlenky, touhy, potřeby,.. Při zavření knihy jsem si uvědomila, že se v podstatě nic moc nestalo, jsem zvyklá na knihy s akčním dějem, ale ani to mi nevadilo.
Musím se přiznat, že nad chováním některých postav (především Anny) mi zůstával rozum stát. Nechápala jsem její potřebu opustit syna, žít s Vronským, nemilovat vlastní dceru... Ale ani ji jsem nemohla soudit, člověk nikdy neví, jak by se zachoval na jejím místě.

Malin
26.08.2012 5 z 5

Když vidím většinu komentářů ke Karenině, mám pocit, že jsem asi četla něco úplně jiného. Nenudila jsem se ani chviličku. Spíš naopak, hltala jsem každé slovo.
Líbilo se mi, že jsem měla prostor pochopit smýšlení každé jednotlivé postavy. Od Anny, přes Stěpana, až po Levinova psa Lasku. Jenom u Vronského mám pořád pocit, že ho vlastně vůbec neznám.

kacimilek
05.08.2012 3 z 5

Ačkoliv recenze na tuto klasickou knihu jdou až neuvěřitelně kladné, já se u ní nudila. Dělalo mi velké potíže přečíst ji celou. Nakonec jsem to však zvládla a považuji to za malinké vítězství. Mně osobně příběh nic nepřinesl, ale věřím, že jiným se děj, který plyne velmi pomalu, líbí.

AnnaSk
03.08.2012 5 z 5

Mám všeobecně ráda knihy z tohoto století, takže jsem jí byla už od začátku příznivě nakloněna. Myslím si, že Tolstoj je výborný vypravěč a problémy, které řeší postavy (postoj k náboženství, vztahy mezi blízkými lidmi, vztah jednotlivce a společnosti), jsou mnohdy aktuální i pro dnešního čtenáře. Samozřejmě každého neosloví dlouhé trochu rozplizlé pasáže o Levinově hospodářství a tehdejších ruských společenských poměrech... :-)

Pro mě nejsilnějším okamžikem byla asi Vronského situace po Annině smrti. Jeho smutek a tragédie toho, že jedině svou šílenou smrtí ho dokázala přesvědčit o tom, jak hluboce ji miloval. Vlastně nevím proč, nějak mě jeho tragédie zasáhla nejvíc, i když jsem k němu po většinu knihy nechovala žádné velké sympatie.

Nakonec mě napadlo, že celá kniha je vlastně o lidské neschopnosti vzájemně si porozumět. Od Karenina, který nikdy Annu a její touhu po lásce nechápal - až po Levina, který vlastně nechápal asi nikoho :-)

Tomxx
29.05.2012 4 z 5

Prodrat se touto knihou od strany 11 s jednou z nejvýznačnějších úvodních vět v literární historii, až po nalezení duševního klidu autobiografické postavy Levina na straně 877, bylo skoro tak náročné jako porod jeho ženy Kateřiny Alexandrovny, ačkoli výrazně delší. Vzhledem ke skutečnosti, že čtvrtina knihy se zabývala hospodářskými reformami v Rusku v druhé polovině 19. století, další náboženskými konvencemi omezenou svobodou ženy ve společnosti téže doby, a to vše bylo doplňováno četnými filozofickými úvahami, lze jen těžko hovořit o aktuálnosti díla. Nesouhlasím také s názory, označujícímu hlavní hrdinku přímo či nepřímo za sobeckou hysterku. Její chování bylo jednoznačně vyvoláno psychickou labilitou, která by se dnes řešila účinnými psychofarmaky, v oné době však existovalo pouze opium.

3497299
09.04.2012 5 z 5

Pro mě bylo relevantní číst Annu Kareninu jako Bildungsroman Konstantina Dmitriče Levina (jehož Jiří Honzík v doslovu vydání z roku 1964 označuje jako autorovo alter-ego). Levin je jediná postava, která se v textu skutečně vnitřně vyvíjí, ne pouze reaguje na nově vzniklou situaci v rámci již uceleného a neměnného charakteru, jako de facto všichni ostatní. Anna Karenina, Vronskij, Levinův bratr, Oblonskij a ostatní jsou vždy poplatní vlastnímu vnitřnímu statutu quo a jako takoví by na konflikty, s nimiž se v románu setkali, reagovali vždy stejně. Levin prochází od začátku textu sérií výrazných proměn, jeho osobnost je otevřená a tvárná, je zrcadlem svého okolí, které introjikuje a nechává jej utvářet. Je smysluplně tvůrčí reflexí svého světa. Je idealistou, který chce měnit, ale měnit se zpětnou vazbou otázky-pochyby-pochopení. Proto odmítá na konci diskuzi se svým bratrem Sergejem Ivanovičem a Katavasovem, když si myslí, že zatímco oni jsou v brnění, on je nahý. Přes brnění jejich pevně utvořených intelektuálních konceptů nelze proniknout, zatímco jeho zpochybňující "živý" intelekt pevně propojený s emocionální složkou je natolik odlišný, že produktivní názorový konflikt není téměř možný. Zároveň mu jeho tvárnost dává jako jedinému možnost vysvobození z nesmyslnosti materiálního koloběhu života, pochopení a přijetí existence na iracionální rovině. Nedává mu "lásku" či "štěstí", ale možnost jejich dosažení.

Z tohoto hlediska není nesnadné "číst" samotnou Annu Kareninu jakožto symbol tehdejší ruské šlechty, která již dosáhla svého konečného stádia. Je za vrcholem svého vývoje a jelikož není schopna proměny, je odsouzena k vnitřní zkáze. Její uzavřený ideový systém ve vší své sofistikovanosti není konzistentní, je neschopen dostát svým tužbám a potřebám a tudíž se hroutí v hysterické reakci (Anna se svým vysokým intelektem a emocionálně i sociálně vyspělou osobností selhává a hroutí se). Anna - na rozdíl od Levina - nedokáže své šance na spasení využít. Takto podaný výklad jistě není všeobsáhlý a v jednotlivých bodech je snad příliš mechanický a zdaleka nevystihuje mnoharozměrnou genialitu Tolstého díla, ale tak už to s interpretacemi chodí... Proto nelze než doporučit číst, číst kriticky, číst v souladu sama sebe a s otevřenou myslí.

Á propos, Vronskij zdaleka není tak špatným a povrchním člověkem, jak je často vykládán - možná je v něm část Valmonta, který ještě nedošel na mez "nebezpečných známostí".

Radkab.
01.03.2012

Zhruba od 30. strany jsem se bála, že tuhle knihu nedočtu. A moje obavy se nakonec potvrdily. Osudy postav jsou zajímavé, ale styl vyprávění mě občas doslova uspaval.

Jiitush
27.01.2012 3 z 5

Nevím proč, ale zkrátka jsem nedokázala s Annou soucítit. Asi jsem se dost dobře nedokázala vžít do její role, přece jen dnes se ženy rozvádí úplně normálně a proto jaksi nedokážu pochopit, proč se prostě nemohla rozvést.
Více než příběh Anny mě zaujal mnohem milejší příběh Kitty a Levina. Levinovy názory i povaha se mi velmi líbila a dost jsem těm dvěma fandila, aby spolu skončili :)

ivorey
11.01.2012 4 z 5

Příběh Anny mě nezaujal tolik jako příběh Levina, avšak zřejmě je nezbytný, jelikož se nabízí jako protiváha Levinova života. Byla makačka přečíst těch 800 stran, ale jsem ráda, že jsem měla tu možnost.

Le Chat
08.01.2012 5 z 5

Kniha, která mě přivedla k ruské klasické literatuře. Že se všechno nakonec nějak "vystříbří" si připomínám docela často.

katieeannee
01.10.2011 3 z 5

Dlouho mi trvalo knihu dočíst. Né pro to, že by se mi příběh nelíbil, ale děsně mě nudilo číst zdlouhavé popisy prostředí. Podle mě, byly až zbytečně obsáhlé.

Jitulka
01.08.2011

Jednou jsem ji začala číst, došla jsem asi k 200. stránce a pak už jsem neměla sílu, od dnes zkouším znovu.

WEIL
27.06.2011 4 z 5

Ženských hrdinek je v reálném životě málo.
Toto je jedna z nejvýznamějších v literární historii.

Denaille
16.06.2011 4 z 5

Mám ráda knihy, kde se prolíná více dějových linií a tady jsem vyloženě čekala na tu o Levinovi... Hodněkrát jsem se s ním za tu dobu, co mi trvalo knihu přečíst, ztotožnila a oblíbila si ho...
Ovšem ani ta část patřící Anně Kareninové, nebyla k zahození... Být v jejím postavení, nevěděla bych co dělat. Ale neměla jsem ráda ani jejího manžela natožpak milence a ke konci už mě lezla krkem i ona.
A konec přišel nějak nečekaně... ani už si pořádně nevybavuji, co tomu předcházelo, proč...
Když se mě teď ptali, o čem, že to bylo... Dalo se odpovědět jenom to že, skoro sedm set stránek čteš o jejím životě a pak skočí pod vlak... Konec.

Honey0105
31.05.2011 4 z 5

Proč se to jmenuje Anna Karenina? Proč ne třeba: Kosťa Levin?
Osobně musím říct, že příběh nějaké žárlivé potvory (omlouvám se za takový výraz) mě tolik nenadchl. Avšak ty filosofické myšlenky, kteří tu mnozí pomlouvají.. To bylo moje! Levinova postava mě opravdu zaujala.. Řekla bych, že s ním mám docela dost společného a dokázala jsem se s ním občas přímo ztotožnit.
Anna Karenina je sice zajímavou postavou, ale.. Opravdu mě nezaujala.
Poměrně jsem se bála, že to nezvládnu přečíst (s ohledem na počet stránek), nakonec to nebyla taková obtíž a jsem ráda, že jsem tuhle čtecí proceduru podstoupila. Kniha se mi opravdu líbila a je velice pravděpodobné, že se k ní ještě někdy vrátím (ale asi jen k pasážím, kde nevystupuje žárlivá královna Kareninová).

tsal
15.05.2011 4 z 5

Krom linie s Levinem, který mi jako postava naprosto nebyl sympatický, to hodnotím jednoznačně jako skvělou knihu. Annino chování jsem sice považovala za silně nepochopitelné a soucítila jsem spíše s jejím manželem a Vronským, ale přesto se to četlo samo.

Radče
14.05.2011

Dobrá knížka i filmová zpracování. Ale víc se mi líbala paní Bovary - ale to jen díky lepšímu stylu autora. Nemám rád ruskou literturu - jsou pochmurní, zdlouhaví a ve všem se hnípají

Peťanka
09.05.2011 4 z 5

Poutavý a silný příběh. Velice na mě zapůsobila postava Anny a musela jsem s ní soucítit.
Možná bych vynechala některé zdlouhavé filosofické úvahy Levina a konec byl trošku moc okrajový, co se týče období po Annině sebevraždě, ale za to Anniny pocity těsně před sebevraždou, všechny ty myšlenky, ty mě fakt dostaly :) Krásný příběh, mám jej ráda :)

Georgianna
11.04.2011

Tato knížka se mi líbila

NicaCola
03.04.2011 5 z 5