Anglická kuchyně slečny Elizy

Anglická kuchyně slečny Elizy https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487949/bmid_anglicka-kuchyne-slecny-elizy-e8U-487949.png 4 112 112

Anglie, 1837. Na trůn nastoupila královna Viktorie a Anglii zaplavila spousta nových, zajímavých ingrediencí od koření po exotické ovoce. Eliza Actonová však netouží trávit čas v kuchyni, ale chce se věnovat poezii. Nakladatel však její sbírku básní odmítá a navrhuje, aby napsala knihu o vaření. Elizu návrh pohorší a nehodlá se jím zabývat. Vzápětí je ale její otec nucen kvůli bankrotu opustit zemi a Eliza z existenčních důvodů na nabídku sepsat kuchařku kývne. Začne sběrem receptů z celého světa a pokouší se naučit vařit. Ke svému překvapení zjišťuje, že jí vaření nejen jde, ale že ji těší. K ruce si najme sedmnáctiletou Ann Kirbyovou a učí ji poezii, vaření a lásce. Mezi Elizou a Ann, která postupně rozplétá záhady Eliziny minulosti i milostného života, vzniká nečekané pouto a přátelství. Obě ženy společně napíšou knihu plnou zajímavých postupů a seznamů ingrediencí, čímž naruší tradiční pojetí kuchařských knih a jednou provždy změní způsob psaní o vaření. Skutečný příběh anglické básnířky, která se stala nejznámější britskou autorkou kuchařské knihy, z níž dodnes čerpá celá řada šéfkuchařů. Recepty na stránkách knihy přímo ožívají, román však mapuje také probíhající boj o ženská práva, přináší kreativitu, tichou radost z vaření a poezii chutí. – Sara Jade-Virtue, Simon & Schuster.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historické romány
Vydáno: , Argo

Miss Eliza's English Kitchen , 2021

Danka22
05.03.2023 4 z 5

Mám ráda kuchařky od Rettigové. Před lety jsem si koupila i kuchařku Sladká první republika a byla jsem z ní nadšená. Jsem častým návštěvníkem FB nebo IG Dr. Oetkra mají skvělé recepty a vlastně jsem se díky nim naučila péct. Troufám si tvrdit, že nejsem špatná cukrářka a pekařka proto mi nemohla v mé kuchařské knihovničce chybět knížka, která vypráví o první britské kuchařce. A mohu vám říct, přečtěte si ji.
Je to příběh ze staré dobré Anglie. O době, kdy chudí neměli práva, ani jídlo a vařili ze všeho co se našlo (včetně masa nemocného dobytka, to je strašná bída!) Anna je z takových poměrů, navíc má psychicky nemocnou maminku, její osud je koneckonců snad z celé knížky nejhorší. Mladá Anna přijme práci u bohatší Elizy a společně pak vytvoří kuchařku, která se stane biblí u spousty britských žen.
Je to jemný příběh, a ne každému může sednout styl psaní. Mně trochu trvalo, než jsem se začetla. I ten popis té doby je věrohodný až bych řekla, že knížka splňuje požadavky, které symbolizují viktoriánské romány poklesky mladých žen, nemanželské děti, šílená žena/muž, rodinná tajemství. Jana Eyrová to není. Spíš bych to přirovnala k Třináctému příběhu od Diane Setterfieldové, ta ponurost je pro ni přímo typická.
A co na závěr? Stejně jako život Magdaleny Dobromily Rettigové je i Elizin příběh napínavý a potřebný. Tak na nic nečekejte a vrhněte se do něj. Mimoto v závěru románu na vás čekají recepty z původní kuchařky, proč je nevyzkoušet?

Buchtičkajani
23.02.2023 4 z 5

Příjemné, nepřeslazené čtení, o ženách které vzdorovali tehdejší společnosti. Jen nečist s prázdným žaludkem, během čtení jsem dostala chuť některé pokrmy ochutnat.

TetaLik
15.02.2023 5 z 5

Takhle kniha mě uchvátila. Moc hezký se to četlo.

cori
10.02.2023 3 z 5

Příběh anglické Magdaleny Dobromily nás seznámí s životem v 1.pol. 19. století a se stavem anglické kuchyně, kdy nóbl panstvo chtělo jen francouzské kuchaře a francouzská jídla, protože jim anglická nechutnala kvůli samému octu a pepři. Zatímco Magdalena Dobromila byla zasloužilou manželkou a matkou a její Domácí kuchařka vyšla v roce 1826, Eliza Actonová (1799-1859) se nikdy nevdala a údajně měla nemanželskou dceru. Své Moderní kuchařství ve všech jeho odvětvích: zjednodušeno na snadné postupy pro rodiny vydala po deseti letech příprav v roce 1845, kdy Magdalena Dobromila zemřela. Druhou hrdinkou knihy je mladinká Ann Kirbyová, která sní o práci kuchařky. Jedná se o smyšlenou postavu. Český čtenář se seznámí se zajímavými životními osudy ženy, jejíž dílo je u nás naprosto neznámé.

alnahu
04.02.2023 4 z 5

Román z viktoriánské Anglie,kam nás zavede autorka,aby nás seznámila s Elizou,která se chce stát básnířkou, ale osud jí připravý jinou cestu.Společně se svou pomocníci Ann, vyzkouší mnoho receptů z celého světa. Obě ženy napíší spolu kuchařskou knihu, plnou zajímavých postupů,to je proslaví a mnoho šéfkuchařů z ní čerpá dodnes.Kniha o přátelství a kuchařské umění.

Kaja1
29.01.2023 4 z 5

Na své si přijdou milovníci vaření. Dostanete chuť něco dobrého si uvařit. Zároveň je to i skutečný příběh silné ženy, žijící v době, kdy to ženy rozhodně neměly jednoduché. Zajímavé je přečíst si i diskový a poznámky ke knize

Irsaf
01.01.2023 4 z 5

Jsem ráda, že jsem si tuhle knížku přečetla… Bylo to moc fajn čtení o žití a útrapách v Anglii za doby královny Viktorie…
Ann byla vážně povedená…

haWranka
31.12.2022 4 z 5

Opravdu silný a zajímavý osud hlavních hrdinek. Při čtení se mě dotýkal více ten Annin, ale bavila jsem se celou dobu. A slintala u toho! Moc bych si přála ochutnat některé pokrmy, o kterých se tu píše. Mrzí mě jen jedna věc, totiž že se jedná jen o velmi krátké období, vlastně začátek celého “vztahu” a tím pádem klouže trochu po povrchu. Klidně bych brala rozsáhlejší dílo.

Noisette73
07.12.2022 3 z 5

Zklamalo mě to, ale je třeba vypíchnout dvě věci, je tu krásně popsána doba a to do nejmenších detailů. A velice sugestivně, takže se do té doby a místa opravdu přenesete a také popis života tamní chudiny, byl velice naturalisticky podaný, což je pro představu velice přínosné. Nevyhovoval mi úplně styl psaní a musím se přiznat, že pasáže o básních mě nebavili.
Kdo se chce, ale seznámit s dobou, tak je toho ideální kniha.

iška
02.12.2022 4 z 5

Příjemné čtení. Viktoriánská Anglie má své kouzlo a toto byl pohled na historii zase z trochu jiného úhlu. Samozřejmě je velký rozdíl mezi díly autorek tohoto období, které onu dobu osobně prožívala a díly současných autorů o této době. Je to tak rozhodně správně, ale mně jako by chybělo trochu té staré atmosféry. V každém případě budu doporučovat.

bookcase
01.12.2022 5 z 5

Moje oblíbená viktoriánská Anglie, vaření a holky, co se nebojí být samy sebou. Moc se mi to líbilo.

Ív688
30.11.2022 5 z 5

Přečetla jsem za dva dny, tak mne kniha zaujala, není přeslazená a ani lkavá nad osudy žen, které měly odvahu vzdorovat sešněrované společnosti, obdivuji slečnu Elizu Actonovou i Ann, za to, že vařily s láskou a zároveň nadějí...a konečně, docela ráda bych ochutnala pokrmy, které jsou zde popisované...díky za hezké čtení

dagmar7365
15.11.2022 4 z 5

Přijemné čtení. Střípek historie z viktoriánské Anglie podaný krásným jazykem, kdy i kuchařský recept se stává poezií. O Elize Actonové jsme nikdy neslyšela a jsme moc ráda, že jsem se s ní seznámila. Asi to byla pozoruhodná žena. Stejně jako její kuchařské umění. Na knize by mělo být varování: "Nečíst s prázdným žaludkem a prázdnou lednicí!"
Oceňuji i překlad Markéty Polochové, který přispěl k příjemnému požitku ze čtení.

babicka_amalka
21.10.2022 4 z 5

příjemné čtení + neméně zajímavé historické pozadí a osoba hlavní "postavy";
jen by tu knížku měl číst člověk s plným žaludkem, jinak má reflexy jako Pavlovův pes :-D

životopisné, biografické romány viktoriánská doba vaření spisovatelky

Autorovy knížky

Annabel Abbs