Americký císař

Americký císař https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254446/bmid_americky-cisar-TK4-254446.jpg 4 98 27

Halič, nejchudší a nejzanedbanější region rakousko-uherské monarchie, zubožení Haličané sní o lepším životě za velkou louží. Začíná masový exodus do Nového světa, během nějž se stovky tisíc emigrantů stanou výhodným obchodním artiklem. Nevzdělaným a zoufalým lidem mohou podvodníci namluvit téměř cokoli, třeba i to, že newyorská socha Svobody představuje Panenku Marii a americký císař pán čeká na chudé s otevřenou náručí. Převaděči, agenti a bezohlední kuplíři pohádkově vydělávají na neštěstí a nevědomosti svých bližních. Kniha Americký císař ukazuje nejtemnější stránky vystěhovalectví z Haliče na přelomu 19. a 20. století. Martin Pollack v ní pečlivě až puntičkářsky shrnuje historická fakta, avšak fascinující jsou především příběhy skutečných lidí. Před čtenářem zároveň vyvstane smutná paralela se situací mnoha uprchlíků v dnešní době.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Větrné mlýny

Kaiser von Amerika , 2010

Laco Maco
05.02.2017 2 z 5

Jednotlivé príbehy boli hrozne plytké. Veľké množstvo mien a osudov . Množstvo faktov a viet sa takmer identicky opakovalo. Kniha bola pre mňa veľkým sklamaním.

-Pečivo-
29.01.2017 5 z 5

Geniální kniha. Martin Pollack popisuje v přítomném čase osud obyvatel Haliče v devatenáctém století. Ano, téma mi znělo nudně jako dovolená v Bibione, ale mýlil jsem se. Stejně tak jsem se mýlil v geografické poloze Haliče. Halič není rozkrok Haliny Pawlowské, ale oblast na území dnešního Polska a Ukrajiny o podobné rozloze (několika stovek, možná tisíců, fotbalových hřišt).

V devatenáctém století nebyl život nikterak fajn. Ještě neexistoval hip-hop a tak se bída, kriminalita, chudoba, cholera, hladomory, pogromy a další horory musely ventilovat jinak. Řešením tak byla masová emigrace převážně negramotných obyvatel - hlavně do Ameriky, později do Brazílie a Argentiny.

Stejně jako u dnešní uprchlické vlny se už tehdá přišlo na to, že na lidském neštěstí se dá skvěle vydělat. Rejdařství v Německu si tak platily agenty, kteří pak v chudých oblastech naháněli chudé, aby se sebrali, prodali statek a šli do Ameriky, kde je čeká lepší osud. Nespočet lidí se proto opravdu pro tento krok rozhodlo, čemuž se ani nedivim, když jim katolická církev dávala rady ať zůstanou radši doma a nesou pánem uložený kříž jako správní křesťané. Ora et labora et cholera. Tleskám.

Pollack skvěle osciluje mezi popisem jednotlivých osudů, společenských témat dané doby (velmi obsáhle popisuje dobovou prostituci, interrupce, vzrůstající antisemitismus atd.), celkové nálady obyvatelstva a historických reálií. Tak skvěle, že to byla po dlouhý době opět kniha, kterou jsem otvíral pokaždý, když jsem měl volnou chvíli. A to je co říct, normálně ve svých volných chvílích buď kadim, anebo spím.

Jak psal už kolega Palivo, člověka opravdu mrazí, když čte, že to, co se děje dnes je skoro identický obraz toho, co se dělo před necelými 150 lety. Pozoruhodná je krátká epizoda, kdy masy přestaly hledat budoucnost v Americe, kde emigranti měli těžkej život, ale mohli se tam nějak zberchat a začít budovat novej život. Alternativu viděli v Rusku, které přeci jen bylo blíž. Nicméně tam je vojáci naháněli s bajonety, že tam je nikdo nezval a pořvávali na ně "zmizte lůzo, padejte odsud!”. Škoda, že se tahle kniha nedostane k lidem, který by si ji měli přečíst. 10/10.

duco
20.01.2017 4 z 5

Povinné čítanie

MichelleS
03.10.2016 4 z 5

Trochu mne zarazilo, že naučná kniha je v knihovně mezi beletrií, ale je pravda, že množství informací podává skvěle napsaným vyprávěním, (možná tomu zařazení napomáhají chybějící poznámky a prameny). Některé věci si člověk domyslí (důvody emigrace), ale překvapil mě třeba rozsah a oragnizovanost celého obchodu s emigrací a také míra korupce císařských úředníků.

lucus83
02.10.2016 5 z 5

Kniha sa mi páčila. Doteraz som mala trochu zidealizovaný pohľad na emigráciu našich krajanov do Ameriky zo začiatku 20-teho storočia. Nevedela som, koľko ich to stálo peňazí a hlavne o koľko ilúzii o šťastnom živote v ďalekom svete prišli.
Paralelu s dnešnou migračnou krízou by som videla hlavne v tom, ze na nešťastí inych ľudí sa stále dobre zarába. Za toľkými migrantmi vobec nemusíme hľadať konšpiračné teórie o premyslených útokoch na Európu, vplyve USA a pod. Pointa je podľa mňa v sieti prevádzačov, dohadzovačov, kupliarstva, agentov, skorumpovaných policajtov, štátnych úradnikov, ľudí co su ochotní za lacný peniaz "kúpiť" celý majetok, vlastníkoch ľodí a hlavne v nešťastí,v biede, v nevzdelanosti a v nevedomosti obetí.
Začiatkom minulého storočia boli na začiatku emigračnej vlny obrovské lode, ktoré vozili tovar z Ameriky, ale neboli obsadené na ceste z Európy. Potrebovali, aby sa im cesta oplatila- potrebovali naplniť loď a najvýhodnejšou možnosťou bolo- naplniť ju -na komfort nenáročnými cestujúcimi. Obchodné lodné spoločnosti, preto najali kopu agentov, ktorych posielali do najchudobnejších oblastí Haliče, Spišu... kde tamojším nevzdelaným ľuďom rozprávali o Amerike ako o krajine nekonečných možností, kde peniaze ležia na ceste a treba ich len pozbierať.... Predávali im lístky na loď, posúvali ich za prevádzačmi, ľuďmi, čo boli ochotní hneď odkúpiť, to málo, co mali. Emigrácia bol v tom case trestný čin, takže bolo treba kopu, nič nevidiacich žandárov, ochotných štátnych úradnikov, pisárov a pod. Odchádzali muži v najlepších rokoch, slobodní aj otcovia rodín... No Amerika nebola krajinou nekonečných možností, najmä nie pre nevzdelanych Haličanov. Dostavali tu najťažšiu pracu v baniach, pri vysokých peciach... Mnohí zahynuli pri praci, mnohí ako bezdomovci, mnohí len horko tažko zarobili na spätný lístok a vrátili sa spať ešte ako väčší žobráci. Len tí najschopnejší sa uchytili, zarobili a vrátili sa, alebo za nimi prišla rodina. Mnohé dievčatá naleteli kupliarom- skončili ako prostitútky v tych najhorších bordeloch Ameriky, Turecka, Argentíny...
Osobitne sa vysťahovalectvo týkalo Haličskych Židov- progromy na Ukrajine, v Rusku, vlna vzrastajúceho antisemitizmu v Rakúsko-Uhorsku viedla k vysťahovaniu obrovského počtu Zidov.

Čítanie je pútavé, autor si dal skutočne záležať, aby v knihe čo najviac objektívne opísal situáciu v Haliči- v najchudobnejšej časti R-Uhorska rozhraní 19. a 20-teho storočia

Palivo
15.09.2016 5 z 5

Americký císař pojednává o tom, jak kolem roku 1890 emigrovalo skoro celý Rakousko-Uhersko do Ameriky. Tedy především lidé z Haliče. Tam to totiž stálo nejvíc za prd, protože tam tehdy měli místo internetu a playstationů pouze hladomor, choleru, kuplíře a obchodníky s bílým masem. A tím bílým masem nemyslím kuřecí prsa.

Esej začíná zhurta a hned nás uvrtá do osudů jednotlivých chudáků, kteří cestují do Ameriky vydělat pořádný love. Jenže, jak zpívá Jay-Z, čekalo je tam minimálně 99 problems. To všechno podává Pollack naprosto suverénně, bez jakékoli brzdy, sype osud za osudem a člověk se nemůže odtrhnout. Takhle svižně jsem se cítil naposled minulou sobotu, kdy jsem do sebe nakouřil 10 vodek. Co se týče literatury, Pollackova svižnost mi velmi připomněla Ouředníkovu Europeanu, v tomto případě zaměřenou pouze na jednu událost. Svižnost ještě umocňuje i fakt, že Pollack střídá v kapitolách témata (korupce, soudy, hladomor, Amerika, cesta, úmrtnost, pogromy atd) a také perspektivu - chvíli sleduje jednotlivce, pak zase přeskočí na celou společnost. Je tam sice víc jmen, než ve všech knihám od Marqueze dohromady, a sem tam se autor opakuje, ale pořád to utíká rychleji než kafe s bejvalkou. Když k tomu připočtu to, jak brutální, depresivní a bezútěšné časy to byly, a jak moc to nahání husí kůži, když si člověk uvědomí, že je to aktuální migrační situace skoro jako přes kopírák, nemůžu jinak než plnej počet. Snad si to jednou přečte i Aleš Brichta a Pitomio Vokamura.

Co víc, ta kniha je tak dobrá, že se Pollack v mém žebříčku nejlepších rakouských spisovatelů dostal na druhé místo za Arnolda Schwarzeneggera, kterého ale nutno říct, nejde překonat. Vždyť řídil tank a navíc je taky schopnej natankovat každýmu.

bondula
13.05.2016 5 z 5

Veľmi dobré čítanie! Mám rád, keď sa literatúra faktu číta ľahko a príjemne. Americký císař je skvelou ukážkou takejto takmer beletrizovanej faktografickej knižky. Sleduje osudy niekoľkých jednotlivcov a rodín z Haliča, hľadajúcich cestu z biedy doma, pripomína to klasické literárne rodové ságy. Vyšetrovanie únikov mužov vo vojenskom veku a únosov dievok, spracované z policajných záznamov je zas perfektne detektívne. A policajný záťah na prevádzačov v Osvienčime až thrillerovo napínavý.
Pollack ukazuje situáciu v najchudobnejších častiach Rakúsko-Uhorskej monarchie, ktorá viedla k vysťahovaleckej vlne. Popisuje mechanizmus práce agentov lodných spoločností a cestu, ktorú absolvovali vysťahovalci. Detailne, so všetkými obtiažami. Ako boli klamaní a neskôr spravidla sklamaní. A nakoniec že „Americký sen“ ostal pre väčšinu z nich navždy iba snom.

Musím sa ešte zmieniť o jednej veci. Ako veľmi sa mi knižka páčila, tak moc ma vytáčajú „fundovaní“ recenzenti, publikujúci svoje ideologicky podfarbené názory k nej. Každá z tunajších recenzií prirovnáva popisovanú migračnú vlnu k dnešnej situácií v Európe, niekde som dokonca zachytil, že Americký císař je najlepšou knihou o súčasnej migračnej kríze. Je skutočne zaujímavé sledovať mnohé paralely, ktoré sa tu sami ponúkajú. A áno, jedna i druhá migračná vlna sú si v mnohom podobné. Ale ako v mnohých tendenčných novinových článkoch o súčasnej situácií, aj títo recenzenti povedia A, ale na B už zabudnú. Buď knižku čítali selektívne (čo sa dialo v mužmi opustenom Haliči s množstvom nezadaných mladých žien, či ako situácia s haličskými migrantami vstupovala do eskalácie vzťahov so židovským obyvateľstvom), alebo si nevšímajú, či neuvedomujú kontext (Amerika na prelome storočí väčšinou v konjunktúre vs. dnešná Európa v kríze a recesií, pokles miezd, stávky a protesty odborov v Amerike pre príliv lacnej pracovnej sily, atď.). Pre mňa v tomto ohľade Americký císař ukazuje hlavne to, že ľuďom v núdzi nepomôže žiadna vysnená Amerika ani Brazília a že jedinou možnosťou, ako vysťahovalcom efektívne pomôcť je zlepšiť pomery v krajoch, odkiaľ odchádzajú. A že ako vtedy, tak aj dnes, jediní, čo z tejto situácie skutočne profitujú sú podvodní predajcovia klamstiev a lacných sľubov, prevádzači, skorumpovaní úradníci a ostatné svine priživujúce sa na ľudskej tragédií a obyčajnej túžbe po šťastí.