Devátý spolek

Devátý spolek https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449844/bmid_devaty-spolek-Owb-449844.jpg 4 431 431

Alex Sternová není zrovna typickou adeptkou pro studium na Yale. Právě naopak – bezcílně se potácí světem drog, ubíjejících zaměstnání a špatných rozhodnutí. Přesto dostane druhou šanci: stipendium na této prestižní univerzitě. V čem je háček? Během studia musí monitorovat podivnou činnost yaleovských tajných spolků, z nichž vzešli nejvlivnější lidé světa. Jenže brzy se ukáže, že jejich okultní aktivity jsou trochu silná káva i pro ty nejotrlejší…... celý text

Literatura světová Thrillery Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ninth House , 2019

Fazulajda
11.09.2022 4 z 5

Příjemné překvapení. Děj šel stále kupředu stejným pozvolným tempem, kdy se jedna záhada začala rozmotávat, jen aby se objevily další. Nemyslím si, že bych si knihu někdy zatoužila přečíst znovu, každopádně už se těším na další díl.

PetraKysova
06.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Vynikajúca kniha. Asi 3-4 kapitoly mi trvalo sa zorientovať (dokonca som musela zistiť na začiatku či mi nechýba kus knihy, mala som to alo e-book ) Ale ked som zistila, že kniha vás okamžite hodí do deja tak som sa ukludnila a čítala ďalej. Mne sa nezdá že by to bola chaotická kniha. Mne sa veľmi páčilo to striedanie deja. Veľmi som si užívala ako sme sa vlastne postupne dozvedali minulosť Alex a ako da zaúčala s Darlingtonom. Do toho súčasnosť no famózne. Bolo super ako autorka ukázala že život Alex bol sakramentsky ťažký. A veľmi drsný. Spolky som si užívala milujem mágiu. No a Yale okamžite som si spomenula na Gilmorky a predstavila som si tie elitárske detská. Detektív Turner povedal velmi pravdivú vetu a to že sa nechávajú s takou silou hrať obyčajné deti.
Dej bravúrny, mám rada detektívky a detektívky s fantasy úplná výhra.
Zbožňujem Ženícha (Northa) a Darlington bol taky James Bond.
Záver no, dekana som podozrievala ale skutočný zločinec. Bravúrne.
Teším sa na ďalší diel.

SakiG
02.08.2022 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se orientovat v ději. Asi ve třetině mi konečně secvakly všechny souvislosti a začala si příběh užívat. Rozhodně výjimečný počin od autorky a už netrpělivě vyhlížím další díl.

Angie.D
27.07.2022 4 z 5

Kľudne aj 4.5*

Tak toto je veľmi zaujímavá kniha :) Ani neviem čo som od nej čakala, ale určite nie to, čo som dostala. To myslím v pozitívnom.
Spočiatku je príbeh dosť chaotický a hneď je čitateľ vyslovene šmarený do deja. Miestami som mala problém sa zorientovať a pospájať si súvislosti, ale postupne sa to vykryštalizovalo a dej nabral na obrátkach a nútil ma čítať ďalej a ďalej. Určite to teda netreba vzdávať po úvodných cca 100 stranách.
Napriek tomu som bola miestami zmätená zo všetkých spolkov a ktorý čo robí (popis k spolkom by sa zišiel na začiatku knihy a nie na konci, kde som to našla po dočítaní knihy :D ).

Knižka je určite skôr pre starších čitateľov (nie je to YA), keďže obsahuje veľa temných scén ohľadom násilia a drog a psychickej traumy.
Postava Alex mi nebola povahou srdcu blízka, ale bavila ma, páčilo sa mi ako sa vyvíjal jej charakter a fandila som jej. Autorka skvelo vystavala aj prostredie Yale univerzity a všetkých spolkov a ich mágie. Prišlo mi to veľmi originálne.
Detektívna/vyšetrovacia zápletka bola skvelá a celý čas som si nebola istá kto za tým všetkým je a ako to je poprepletané. Ten koniec! Už chcem druhú časť :)

anonymní.Ilja
20.06.2022 5 z 5

Takhle kniha mne neskutečně chytla a celou jsem ji přečetl během pouhých nádherných čtyř dní. Kniha s velice vkusně a zajímavě vystaveným světěm nadpřirozena omotaného kolem věhlasných tajných studentských splků na Yale. Nadšení. Spokojenost. Tahle autorka se u mne brzy objeví znovu.

petgona
20.05.2022 5 z 5

Som velmi spokojna. Myslela som si, ze ako som na to prisla uz takmer na zaciatku (a ciastocne som sa trafila), ale bola som nakoniec znacne prekvapena :D Je to velmi prijemne citanie, paci sa mi ten drsnejsi jazyk, ktory si napr z Grise nepamatam a som rada, ze tam je, lebo je to potom uveritelnejsie a nemam pocit, ze som zabludila do detskeho oddelenia. Po dlhom case som dokonca natrafila na postavy, ktore mi boli sympaticke a tesim sa na dalsie pokracovania a ich vyvoj.
Ja mam velmi rada detektivne pribehy a ked je do toho zamotana nejaka fantasy/mysteriozna zapletka, som este radsej. A uz som to pri nejakej knihe poznamenala, napriek tomu, ze mam rada taku tu klasiku plnu elfov, trpaslikov a carodejnikov, vzdy ma potesi nieco, co mi nepride take opozerane.

1259
09.05.2022 5 z 5

Tak konečně dočteno a musím říct, že je to super kniha. Je vidět, že Bardugo se stále trochu drží tématu, co zavedla u Griši a asi jen díky tomu to má takový grády. Za mě naprostá paráda.

Nelly
04.05.2022 4 z 5

Tak tohle bylo nečekané - nečekaně dobré - mé obavy vzhledem k nižšímu hodnocení zde a jisté kritice vzaly za své. Skvěle netradiční detektivka, šmrcnutá okultními vědami, medii, záhrobím a tajemnem. Zašmodrchané, ale všechny uzly řádně nakonec rozmotané - až vás to překvapí. Ale chápu, že kniha neosloví každého. Za mne doporučení a jsem zvědavá, co si autorka přichystá pro čtenáře ve druhém díle - snad nezklame...

marina4088
27.04.2022 4 z 5

Tak tohle pro mě byla asi nejvíce matoucí kniha, kterou jsem kdy četla.

Já vlastně nevím, co přesně jsem nepochopila. Četla jsem a četla, stránky ubíhaly a mě po chvíli došlo, že jsem se v příběhu zase ztratila, tak jsem se musela vracet a i přes to jsem některé věci prostě nepochopila. Nevím, jestli je to jen mnou, ale vy, co jste knihu četli, taky vás tak mátla?

Celkově příběh byl.. docela fajn. Začátek byl hodně pomalý a (zase) zmatený. Začala jsem se v něm vyznávat až ke konci, což je škoda, protože (vím, že se opakuji) ta kniha byla fakt jeden velký chaos. Věčné skákání v čase se tu také moc nepovedlo.

Postavy mi přišly většinou nesympatické. Nejvíce jsem si oblíbila Darlingtona, který tam samozřejmě byl hodně málo. A Northa. Do konce jsem čekala jen na něj a on se objeví (snad) až v dalším díle. :D Hlavní hrdinka mi přišla hodně roztěkaná. Chvíli je jak milius, pak má tendence někoho zabít a pak se z ní stane furie. Ale očividně věděla, kdy jakou náladu využít. I tak mi nepřišla nijak sympatická.

Svět byl vykreslený dobře, ale bylo toho moc. Všechny názvy spolků, ulic, jmen, kdo s kým má jaký vztah..

Ke konci jsem ale ráda, že jsem knihu přečetla a do druhého dílu se nejspíš pustím. Každopádně bych knihu doporučovala spíše starším čtenářům, občas dokázala být krajně.. znepokojivá.

3,5/5

lenka7679
17.03.2022 3 z 5

Tuhle knížku bych shrnula jedním slovem a tím je chaos. Takový zmatek v knížce jsem asi ještě nezažila a upřímně, jediné, proč jsem se nutila a nutila do čtení, a tahle knížka se zapíše do mé osobní knihy rekordů, jako nejdéle čtená, je to, že ji napsala Leigh Bardugo. Napsat to někdo jiný, po prvních sto stránkách dostane jednu hvězdu a nedočítám. Tady z té splácaniny všeho možného i nemožného mě bavilo posledních sto stran a to i proto, že se konečně přestaly střídat všechny možné časy a postavy. Strašně překombinovaný děj, ve kterém se člověk lehko ztrácel ubral knize dinamiku, kterou by jinak měla. Každopádně Bardugo píše opravdu čtivě a konec této knihy je toho důkazem a i přes nedostatky tohoto dílu, se těším, až vyjde další díl.

houdkic
02.03.2022 1 z 5

Kdyz jsem tuhle knihu poprvy videla, tak me tak navnadil nazev, obalka a hlavne anotace (me totiz anotace malokdy zaujmou), ze jsem si ji musela hned koupit.

No jenze behem cteni jsem prisla na to, ze tohle neni uplne to, co jsem ocekavala. Nevim, jestlijsem uplne blba, ale vubec jsem nepochopila celkovou zapletku a nemam poneti, co se tam vlastne delo :D O tom neustalem skakani v case ani nemluvim, nesedl mi ani styl psani, celkove mi to moc nedavalo smysl.

Hvezdicka za obalku a napad.

DreamerX9
22.02.2022 3 z 5

Tak tohle bylo temnější než Temnyj.
Bardugová je skvělá hlavně pro její čtivost a nápady ale tentokrát si vybrala velice aktuální a těžká témata (násilí, drogy, zavislosti, týrání) vše v jednom a mnohem víc.
Alex jako postava mi sedla skvěle vykreslovala celkové prostředí. Co mi nasedlo tak děj. Táhnul se a nějak extra mě nebavil ale možná to bylo tím pomalým posunem a autorka nám timhle jen pootevrela okno do dalších dílů. Přesto musím říct že mě předešlé knihy zaujaly víc zkrátka to bylo víc podle mého gusta.
Tohle nedoporučuji jako dětskou literaturu ale spíš pro starší čtenáře není to žádné kouzelné čtení což neubralo na čtivém stylu autorky, která umí velice věrohodně popisovat.

MollyCornelia
09.02.2022 4 z 5

3,5*/5*
Od prosince čtu samé fantasy, takže mysteriózní detektivní román (i když duchařina) byl příjemnou změnou. Od Leigh Bardugo jsem před dvěma lety četla duologii Šest vran a byla jsem z ní unešená. S Devátým spolkem jsem nešlápla vedle.
Ale lituji, že jsem pár let nepočkala. Kdybychom ho četla v 18, 20 letech, líbil by se mi asi více. Spadám do kategorie young adult, takže nejsem cílovka, zjevně byla kniha zamýšlena pro starší čtenáře.
Postavy:
S Galaxy "Alex" jsem se moc nesžila, přeci jen je o pár let starší než já a ještě k tomu feťačka. Oproti tomu jsem si oblíbila detektiva Abela Turnera a z minulosti i Darlingtona.
Styl psaní:
Kniha se mi nečetla zrovna lehce, styl je popisný, květnatý. Zbytečně dlouhé kapitoly.
Svět a prostředí:
Yale a její kampus byly zajímavé, míchání vysokoškolských profesorů a duchů všemu dodávalo správný šmrnc.
Příběh:
Bylo to drsné, hodně krve, rituálů, zvratků a všemožných hnusáren. Nechyběla sprostá slova. Hodně moc mě bavilo objevování spolků a jejich fungování. Konec je absolutně geniální, všechny detaily, kterých jsem si sotva všimla během příběhu, byly zapracovány do rozuzlení. Kromě osudu Darlingtona jsem neodhadla vůbec nic a prostě... aaa, Leigh Bardugo je génius!
Abychom to shrnula:
Nečtěte to moc brzo, tak v 17 nejdřív. Ale jak se prokoušete první polovinou, bude ta námaha stát za to. Příběh de rozjede a pak najednou zjistíte, že už jste to dočetli. Doporučuji milovníkům fantasy a detektivek.

jmn7053
05.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Je to dobré. Líbilo se mi prolínání aristokratického Yale, plného nabubřelých rozmazlených blbečků a temnějšího světa narkomanů, prostitutek a drog. K tomu všemu se mezi nimi jako had svíjela magie, neutrální k oboum stranám, jen čekající, kdo jí jak využije.
Alex, Galaxy - best hooker name ever, se mi zamlouvala. Možná bych ocenila, kdyby byla více dravou šelmou, ale autorka ji jasně viděla jako chřestýše. Ostatní postavy byly taky příjemné, některé více, jiné méně, ale vyloženě mi nikdo nevadil. Akorát vzájemná dynamika mezi postavami mi přišla nešťastně rozdělena, protože Alex s Darlingtonem mi moc neseděli, přesto dostali nejvíce prostoru. Mnohem zajímavější mi přišli AlexxPammie, AlexxNorth, Alex a kdokoliv jiný. :D

Příběhová linka se rozvíjela docela pomalu, zvláště kvůli prolínání časových os. A od cca poloviny je hlavní záporák celkem zjevný. I když drobné detaily překvapí.

Začátek knihy je trochu o čtenářově výdrži, protože je zde mnoho rádoby intelektuálních poznámek a citátů, nad kterými jsem občas skřípala zuby. Jakmile se však dostaneme přes tyto nesmysly (a později se objevují už jen sporadicky, vhodně k daným situacím), kniha chytí lepší tempo, Darlington zmizí (což mi vlastně vůbec nevadilo) :D , a Alex přinese čistý, realistický vzduch do přeslazeného Yale, kde peníze vládnou.

Úplný konec (nájezd na pokračování) mě příliš nenadchl, spíš se obávám směru jakým chce autorka sérii vést, neboť z magické atmosféry univerzitních spolků se vydáváme (ne tak-) úplně jinam a kniha kvůli tomu může hodně ztratit...

Lea_41
18.01.2022 4 z 5

Nevím asi jsem ji četla ve špatný čas, ale byla na mne moc drsná. Zápletka hodně dobrá. No co prostě Bardugo. Konec byl za mne nejlepší.

Tesset
07.01.2022 3 z 5

Dost těžko se mi knížka hodnotí. Těšila jsem se na ní, svojí anotací mě hodně zaujala, ale bavilo mě tak posledních sto stran. Všechno před tím mi přišlo jako strašná nuda. Dvě časové linie pohoda, ale do nich zasazeny ještě i události z dalších časových úseků způsobily celkem chaos. Alex mi byla šíleně nesympatická a žádnou jinou postavu jsem si taky neoblíbila, snad jen Northa. Konec mě navnadil na pokračování, ale jinak mi příběh přišel překombinovaný. A hlavně nechápu, proč je tohle vedeno jako literatura pro děti a mládež.

Medasek
03.01.2022 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, protože mám autorku ráda, ale trochu mě zklamala. Na můj vkus tam měla příliš mnoho hluchých míst a kdyby se zkrátila o takových sto stran bylo by to lepší.
Velký problém jsem měla také s hlavní hrdinkou, se kterou jsem se nemohla sžít. Nemám moc ráda tenhle typ postav.
Jinak kniha měla pár překvapivých zvratů, které jsem vůbec nečekala.
Celkově knihu hodnotím jako slabší průměr.

TerryDee
26.12.2021 5 z 5

Na tuhle knihu jsem byla natěšená, protože jak už je známo, tak Leigh Bardugo patří mezi mé oblíbené autory a na tuto novinku jsem byla zvědavá, protože nový svět mimo Grishaversi a nové postavy.
Ze začátku může být čtenář značně zmaten. Jsme totiž vhozeni do rozjetého příběhu, ve kterém se neustále mění časová linka. Takže to trochu působí chaoticky. Ale potom se to nějak ustálí a vy jako čtenář začínáte příběhu rozumět a víc vás vtahuje do sebe. Zjišťujeme, co znamená studovat na yaleské univerzitě, jaká je zdejší magie, jak fungují jednotlivé spolky, historii Léthé a seznamujeme se s postavami.
Já jsem si tuhle temnou atmosféru s detektivní zápletkou užívala. A nestačila jsem se divit, čemu všemu autorka vystavuje naši hlavní hrdinku Alex. Bylo to neuvěřitelné a já jen nedočkavě vyhlížím další díl. A doufám, že v něm bude více Darlingtona.
*** Zároveň bych chtěla dodat, že knihu bych nedoporučovala mladším čtenářům, protože v knize najdete násilí, krvavé scény, smrt, mrtvoly, duchy, drogy a drogovou závislost, vydírání, sexuální napadení pod vlivem či znásilnění.

katka-kacav3318
20.12.2021 5 z 5

Ojojoj. Netušila jsem, že mě to chytne tak, jak mě to chytlo a opravdu to doporučuji.Takže jestli váháte, myslím, že byste tomu měli dát určitě šanci.

PROSTĚ SI TO MUSÍTE PŘEČÍST

MonaR0se
18.11.2021 4 z 5

Deviaty spolok ma chytil od prvej strany. Autorka sa s úvodom vôbec nekašľala, vhodila ma do stredu diania a vychŕlila na mňa množstvo informácií o fungovaní okultných spolkov a temných a fascinujúcich magických rituáloch, ktoré praktikujú. Nebudem klamať, spočiatku bolo ťažké sa v príbehu zorientovať, no stačilo pár strán navyše a kniha ma vtiahla a nepustila až do samotného konca.

V príbehu sa strieda prítomnosť s minulosťou, pričom prítomnosť sledujeme z pohľadu badass (tak trochu anti) hrdinky Alex a minulosť sledujeme z pohľadu charizmatického Darlingtona, ktorý sa v prítomnosti neobjavuje. Obe dejové línie boli rovnako skvelé a atmosfericky úplne dokonalé. Vyzdvihnúť musím aj detektívnu linku, ktorá síce bola z hľadiska hlavného páchateľa predvídateľná, no napriek tomu prekvapila aj šokovala zároveň.

K tomu všetkému si pridajte autentické univerzitné prostredie, netypickú hlavnú hrdinku, ktorá sa s ničím nesere a témy ako sexuálne zneužívanie a znásilnenie, drogová závislosť, explicitné násilie a vraždy a to všetko v temnom magickom prevedení. No neznie to ako dokonalá atmosferická lahôdka pre DOSPELÝCH čitateľov? Pre mňa určite!