Advokát chudobných

Advokát chudobných https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530554/bmid_advokat-chudobnych-65ab02b41a8e7.jpg 4 321 321

Do renomovanej právnickej firmy vojde otrhaný tulák a zajme ôsmich právnikov. DeVon Hardy, ktorý kedysi bojoval vo Vietname, stratil prácu aj strechu nad hlavou. Rukojemníci nechápu, čo od nich chce, lebo im kladie zvláštne otázky. Celý incident však netrvá dlho, policajný ostreľovač Hardyho navždy umlčí a rukojemníci sa dostávajú na slobodu. Pre Michaela Brocka, mladého úspešného právnika, to bol šokujúci zážitok, ktorý ho prinúti zamyslieť sa nad ľuďmi, čo žijú na uliciach Washingtonu. Pátra po spojení Hardyho s firmou Drake & Sweeney a zistí, že jeho firma protiprávne nariadila vysťahovanie bezdomovcov z opusteného skladu. Michael zoberie z firmy spis dokazujúci protiprávnosť vysťahovania obyvateľov skladu, dá výpoveď a nastúpi do advokátskej poradne pre bezdomovcov, odhodlaný pomáhať konkrétnym ľuďom. Konečne má pocit, že jeho práca má zmysel.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Street Lawyer , 1998

Kristyna95
24.01.2017 4 z 5

Ke knize jsem se dostala nahodou,aniz bych o ni neco slysela a udelala si predem obrazek. A bez predsudku ci zkreseneho pohledu na ni musim rict,ze me opravdu vtahla. Ocenuju jak socialni tematiku,tak ctivost a svym zpusobem i absurditu, ktera me privedla k zamysleni. Prestanete byt zahledeni jen do sebe a rozhodnete se pomahat lidem. A bum,jste povazovani za cvoka. Zaroven nezapomenu na Mordecaie a jeho vyrok-Jsem predevsim clovek a teprve potom pravnik. Celkovy dojem z knihy mi ovsem kazi ten ne zrovna uveritelny konec s Arthurem Jacobsem.

PanTomina
09.01.2017 5 z 5

Mě se tato kniha opravdu líbila a velmi bavila právě pro její sociální přesah, což je zdá se zároveň hlavní důvod jejího nízkého hodnocení zde. Jiné Grishamovy romány už mě tolik nenadchly, ačkoliv jsem jich nečetl mnoho.

Veeris
21.09.2016 3 z 5

Kniha byla taková průměrná, celý průběh děje je reálný, přitom však poněkud neuvěřitelný (především kvůli tomu úplnému obětování se chudým), což mě neustále při čtení dráždilo.. Styl psaní je čtivý, ale tento děj nic moc, i když se zdánlivě podobá Vyvolávači deště, tak to pro mě bylo jako 100 a 1.

Skip
15.09.2016 2 z 5

Autor se zřejmě pokusil být něco jako sociálně kritický a podle mě mu to moc nešlo. tenhle příběh o bohatém právníkovi, který prakticky ze dne na den sekne s prací u velké právnické firmy a začne pracovat v právnické poradně pro bezdomovce, je hodně plytký, a to je ještě velmi mírně řečeno.

Blancheerka
11.09.2016 4 z 5

Grishama čtu moc ráda, nicméně tuto věc musím také zařadit mezi slabší záležitosti. Nechce se mi věřit, že by se toto někomu stalo v praxi - nejen tedy, že právník z vyšší střední třídy se dobrovolně vzdá mamonu a teplého místečka kůli pomoci slabším a chudším, ale také, že by se smradlavý bezdomovec bez povšimnutí a bez jediného zastavení dostal do luxusní budovy, plné přepychových kanceláří pro namyšlené kravaťáky. Četla jsem to spíš jako uklidňující utopii nebo možná dokonce pohádku, která je jednoduše napsaná, krásně pochopitelná a plná nadějí, že ne každému přeci záleží jen na penězích ... ;)

Ivan Kučera
20.08.2016 3 z 5

Zo začiatku nuda, nezáživný štýl písania a odcudzovanie dobre zarábajúcich ľudí. Nechápte ma zle, vyrastal som v rodine, ktorú by som charakterizoval ako „spielbergovskú strednú vrstvu“, čiže nie chudobní ľudia, ale ani ropný klan pripaľujúci si kubánske cigary 100eurovkami. Napriek tomu aj mne pripadá trápne odsúdiť niekoho len preto, že je bohatý. To je proste blbosť. A presne takej blbosti sa Grisham v tejto knižke občas, najmä zo začiatku, dopúšťa. Proste ako keď prachatý, od reality odtrhnutý autor píše o veciach, ktoré videl v správach a následne sa stretne s pár ľuďmi, ktorí pomáhajú bezdomovcov a myslí si, že ho to kvalifikovalo na pozíciu rozprávača, ktorý rozumie problematike. Našťastie sa to po chvíľke rozbehne a nakoniec pred nami „zrazu“ stojí pútavý a vcelku zaujímavý príbeh o advokátovi, ktorému stačilo ešte pár rokov zaťať zuby a patril by do klubu milionárov. Ďaleko pred štyridsiatkou. Lenže zlomová udalosť v jeho živote ho nadobro zmenila a on začal mať sociálne cítenie. Nakoniec je to lepšie, než to znie, hoci o literárne veľdielo nejde. Ale áno, bavilo ma to a to dosť, takmer na 70%. Len to má blbý rozjazd a niektoré postavy a vedľajšie dejové linky sa strácajú.

moudivlacek
09.07.2016 4 z 5

Skvělá kniha, která poukazuje, co je ve skutečnosti důležité, a světe div se, peníze to nejsou. Příběh bohatého právníka, který po traumatizujícím zážitku zcela přehodnotí svůj život a najde skutečné hodnoty v životě.

Jejda
06.05.2015 5 z 5

Doporučila bych tuto krásnou idealistickou pohádku, jako povinnou četbu pro všechny advokáty a vůbec pro všechny právníky, aby si připomenuli, proč vůbec začali práva studovat.

Pet007
04.05.2015 5 z 5

Dobré čtení. Člověk chce uvěřit. že každý je schopen se změnit. Že každý je schopen pochopit, že peníze a postavení nejsou všechno. Že každého dojme, když na ulici zemřou shodou nešťastných okolností malé děti, které bydlely se svou matkou v autě a trpěly hladem...

Jack Bauer
12.05.2014 2 z 5

Dosti nevěrohodné, nemohu prostě uvěřit, že by se nějaký advokát vzdal kariéry a dobře placeného místa a šel dělat téměř dobrovolníka za velmi nízký plat, žil v nuzném bytě, jezdil starým autem a hrál si skoro na bezdomovce, byť s ušlechtilými úmysly. Na Grishama se vždy těším, jeho romány jsou většinou inteligentní a velmi propracované, ale tento je dosti slabý a navíc jaksi špatně psaný.

LuckaH2
06.04.2014 5 z 5

člověk se díky knize zamyslí nad určitýma věcma, zhodnotí co je důležité...Mě se kniha moc líbila, ukázala pohled na lidi bez domova - a nejen na ně- z pohledu, který pro mě byl zajímavý. A i proměna hlavního hrdiny byla zajímavá

Misan1993
21.02.2014 4 z 5

Moc pěkně napsanej příběh, začátek vypadal opravdu perfektně, pak už se tam moc strhujících zápletek však neudálo. Každopádně mi tahle kniha změnila určité pohledy na svět.

Jonna
13.11.2013 2 z 5

Tahle knížka mne tedy dvakrát nezaujala, je to taková jednoduchá moralita. Hlavní hrdina se zdá poněkud vyumělkovaný a místy působí značně nedůvěryhodně. Knížka je vůbec taková "černobílá" - oškliví právníci (a vůbec bohatí) a jadrní a skvělí bezdomovci, kteří nikdy za nic nemohou, jen je semílají okolnosti. I když plně chápu morální poselství knihy, nechápu už, proč musela být tak špatně napsaná. Podotýkám, že jiné Grishamovy knihy mám celkem ráda.

BeruškaB
12.11.2013 5 z 5

Výborná kniha která vás opravdu chytne :-)

elcapitano
17.09.2013 3 z 5

Od Grishama jse přečetl už několik knih a vždy jsem byl naprosto unešen a spokojen. Bohužel Advokát chudých se naprosto vymyká a musím říct, že mne velmi zklamal.
Nepravděpodobný, příliš přímočarý děj. Ale to by snad i člověk přestál, ale první půlku knihy jsem měl dojem, že čtu nějakou agitku o tom, jak je ten kapitalismus prohnilý... jak z komunistické čítanky v 80-tých letech.
Takže s lítostí palec dolů.

iwitka
13.07.2013

Kniha je důkazem toho, že neočekávaná událost může změnit myšlení člověka i jeho životní postoj a hodnoty.

Skjaninka
08.06.2013 3 z 5

Pár Grishamových kníh už mám za sebou a Advokát chudých je jedna z tých priemerných knižiek, ktorá poslúži ako príjemná oddychovka, aj keď mňa osobne moc nenadchla. Je ťažké uveriť konaniu hlavného hrdinu, ktoré mi prišlo dosť nadsadené, veď ktorý človek sa vzdá sľubnej kariéry, bezstarostného života a vynikajúceho platu, len preto, aby začal z hodiny na hodinu pomáhať ľuďom bez domova. Možno, keby to šlo postupne a on sa nejak k takému rozhodnutiu dopracoval, tak to ešte človek pochopí, ale v podaní akom to naservíroval Grisham je to nevierohodné.

Nemerose
31.05.2013 4 z 5

Od Grishama jsem už četla lepší knihy. Nelíbil se mi odfláknutý konec. Nebyl propracovaný a popravdě řečeno naprosto nepravděpodobný - osmdesátileté velké právnické zvíře přistoupí (sám navrhne) na to, aby se polovina jeho kanceláře podílela na pomoci chudým? Co ale musím opravdu uznat je síla příběhu, hlavně ze začátku. Člověk se minimálně zamyslí jak je tenká hranice mezi štěstím a bídou. Ta část s malým Ontariem vžene člověku slzy do očí. Nechápu, jak to, že ty děti nebyly odebrány a nebylo o ně postaráno. Chjo, má naivita zase dostala facku

kika 13
19.01.2013 3 z 5

Zajímavá knížka v dnešní době by se takový člověk těžko hledal.

kilometr
25.04.2012 1 z 5

Hodně nezáživná kniha,ve které jsem změnu životního stylu Michaela Brocka,těžce rozdýchával,ale hlavně jí nevěřil.
Ani jako pohádka by to neobstálo.20%.