Kronika jednoho šílenství: Čarodějnice na severní Moravě v 17. století přehled

Kronika jednoho šílenství: Čarodějnice na severní Moravě v 17. století
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522100/bmid_kronika-jednoho-silenstvi-carodejni-24F-522100.jpg 3 11 11

Proslulé čarodějnické procesy probíhaly během 17. století na severní Moravě a ve Slezsku. Vždy přitahovaly pozornost historiků, umělců i milovníků historie. Dosud nikdo ale nezpracoval v úplnosti rozsáhlé prameny k těmto procesům. Jaroslav Čechura se o to pokusil: na základě bohatého, ale málo známého materiálu sledoval osudy žen i mužů obviněných z čarodějnictví. Díky přepisům výslechů budete takřka v přímém přenosu sledovat průběh „jednoho šílenství" s tragickými následky pro nespočet nevinných lidí. Kniha se věnuje nejznámějším případům čarodějnických procesů na území českých zemí, které se odehrály na severní Moravě, zejména na Velkolosinsku a Šumpersku, v závěru 17. století. Na základě rozsáhlého a dosud málo zpracovaného materiálu kniha sleduje osudy žen i mužů obviněných z čarodějnictví, jejich každodenní život a obzor, přičemž ze zkoumání vyvstává poněkud jiný obraz čarodějnic a čarodějnictví, než bývá obvykle tradován v historické literatuře. Pozornosti se dostává pochopitelně i nejznámějším protagonistům procesů, jejichž osudy zvěčnil film Kladivo na čarodějnice – děkanu Kryštofu Lautnerovi a inkvizitorovi Bobligovi. Díky zpřístupnění výslechových protokolů, které jsou obsáhle citovány, nabízí kniha dramatický čtenářský zážitek.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kronika jednoho šílenství: Čarodějnice na severní Moravě v 17. století. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (4)

tonysojka
29.05.2024 3 z 5

Komentář obsahuje spoiler.
Kniha byla pro mne zajímavým úhlem pohledu na čarodějnické procesy na Šumpersku ,který je jiný než pohled Kaplického v knize Kladivo na čarodějnice nebo Vávrův ve filmu podle knihy.
Čechura předkládá výběr záznamů z vyslechů dochovaných dokumentů, komentuje je a komentáře dokládá poznámkami a odkazy pod čarou. Z toho všeho vyvozuje závěry,z kterých skládá a nabízí teorii, že skutečně v oblasti Losin a Šumperka operovala sekta, která kradla hostie,scházela se na Petrových kamenech, provozovala čarodějnictví a škodila majetku na panství a proto vrchnost zakročila tak,jak zakročila.
Procesy podle něj nebyly prý řízeny ziskuchtivým Bobligem ale Apelačnim soudem v Praze, jehož pokyny a rozsudky musel dodržovat. Výpovědi obviněných prý nebyly učiněny pod nátlakem a k mučení docházelo velmi zřídka a prý je ahistorické a fatálním omylem je srovnávat s komunistickymi politickými procesy padesátých let minulého století.
No nevím. Mně třeba, kdyby obvinili, strčili na několik let do vězení a jen ukázali mučící nástroje, tak vypovím cokoliv, co by vrchnost chtěla. I létání na koštěti do Ameriky.
Na druhé straně ke krádeží hostií docházelo, satanské sekty existují i v dnešní době.
Čtení je to náročné, místy nechutné a jako kronika jednoho šílenství v jedné době zajímavé i když svými závěry pro někoho může být nepřijatelné.

Krbi
07.05.2024 odpad!

Tak tohle je opravdu silná káva. Závěry pana Čechury jsou svérázné, kontroverzní a hlavně naprosto nevěrohodné a neověřitelné. Fascinuje mě s jakou jistotou předkládá "fakta"o rozsáhlé sektě na Losinsku, jaké podrobnosti a detaily zná o jednotlivých členech sekty a jejich praktikách. Panu Čechurovi bych položil jedinou otázku : kde jste se o tom všem dočetl? Pan Čechura by musel říct ,že "ve výpovědích obviněných, která byla vynucená na mučidlech a zbytek jsem si vymyslel ". Celá jeho práce stojí na vodě a osobním přesvědčení. Pokud chcete reálný a střízlivý pohled na Čarodějnické procesy, doporučuji si přečíst knihu Vítězslava Polácha "Zpráva o nevíře". Pan Polách prošel veškeré dochované archivní dokumenty a sepsal literaturu faktu a narozdíl od pana Čechury si nevymýšlel.


Suesue
27.02.2024 3 z 5

Navnadila mě obálka a výborně napsaná knížka V pavučinách času. Jenže to byly rozhovory, tohle se čte o poznání hůř a hlavně je celá argumentace, že si ženy za upalování za živa mohly vlastně samy a že je nikdo k výpovědím v mnohaletých žalářích nenutil, bizarní, až děsivá.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Pohřbení andělé, Závěj a další knižní novinky (44. týden)

29.10.2023


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Kronika jednoho šílenství: Čarodějnice na severní Moravě v 17. století v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených14x
ve Čtenářské výzvě3x
v Knihotéce42x
v Chystám se číst46x
v Chci si koupit19x
v dalších seznamech2x