Masopustní zpověď

Masopustní zpověď
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220195/masopustni-zpoved-220195.png 4 4 4

Autor proslulé a několikrát zfilmované veselohry Hejtman z Kopníku vypráví v románě z měšťanského prostředí Mohuče těsně před první světovou válkou téměř detektivní příběh, zachycující různé odstíny milostného citu od jemných záchvěvů až po ničivou vášeň vrcholící v karnevalové atmosféře zločinem. Ke zpovědnici mohučského dómu doklopýtá o masopustní sobotě mladý muž, který řekne jen zpovědní formuli a zemře. Kněz, jenž je nucen zavolat lékaře a po jeho zprávě, že jde o vraždu, i policii, se pak v jedné z dalších zpovědí dovídá o pozadí zločinu. Přeložil a předmluvu "Tvůrce slavný, byť nehýčkaný" napsal Jaromír Povejšil.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon
Originální název:

Die Fastnachtsbeichte


více info...

Přidat komentář

tomas6658
04.05.2024

Jaká je míra osobní zodpovědnosti za běh událostí? Co je vina či nevina z hlediska subjektivního vnímání, konání podle přesvědčení a v rámci vášnivosti v kontrastu s „vyšším“ pořádkem a morální zodpovědností za sebe sama i za druhé? Jaké místo má člověk ve společnost a jakým způsobem je naplňováno? Je konání v záchvatu vášně a žádostivosti skutečně iracionální vůči pokornému a rozvážnému jednání? A existuje pro taková jednání „pozemský arbitr“? Kolik je vlastně druhů viny a hříchu? Tato (a další) témata tíže lidského údělu jsou zpracovávána v tomto Zuckmayerově románu, reprezentujícím jeho pozdní tvorbu po 2. světové válce.

O masopustní sobotě večer v roce 1913 přichází neznámý muž v dragounské uniformě do mohučské katedrály, aby učinila zpověď u kanovníka Heinriciho. Po úvodní modlitbě ovšem padá k zemi a umírá. Velmi brzy se zjistí, že je muž zavražděn a začíná vyšetřování tohoto záhadného případu. Souběžně s touto událostí přijíždí na rodinnou návštěvu k aristokratické rodině Panezzů jejich italská příbuzná Viola. V rámci karnevalu, oné „rozpustilé hry odoutaných myslí, pomíjivé promiskuity, zaměněných rolí, bláznivých zákonů“ je rodina zainteresována jak do jeho organizace (manželé Panezzovi jsou oficiálními „králi karnevalu“), tak velmi záhy i do vyšetřování záhadného úmrtí v katedrále – zjistí se, že mrtvý je sedlák z obce, kde má rodina Panezzů své sídlo, byl spolužákem Panezzova syna Jeanmarieho a v posledních letech coby vojenských zběh sloužil ve Francouzské cizinecké legii v severní Africe. Nejprve je z vraždy obviněn bratr zavražděného, pro nedostatek důkazů je však záhy zproštěn viny. V mezičase probíhají veškeré karnevalové slavnosti, při kterých dochází k vášnivému sblížení Jeanmarieho a jeho sestřenice Violy, která se ovšem začíná chovat stále více podivně a tajemně. Paralelně k této zápletce dochází i k sblížení šlechtice Panezzy s dívkou z významné mohučské měšťanské rodiny. Příběh vyšetřování vraždy i citového vzplanutí otce i syna Panezzů graduje v průběhu závěrečného masopustního maškarního bálu, kdy dochází nejen k rozluštění případu, do kterého je zapletena Viola, ale i k velmi překvapivé zpovědi Panezzy kanovníkovi Heinricimu, ze které vyplyne to, že zavražděný byl jeho syn. Dochází také ke zpovědi Violy u Heinriciho, která osvětlí její příběh, konání a motivy, nedochází však jejímu rozhřešení. Záhada vraždy je rozluštěna, otázka míry viny a trestu a jeho individuálního přijmutí je ovšem velmi komplikovaná, nepostižitelná pozemskými zákony, bez možnosti jejího jednoznačného vyřešení…

Na pozadí masopustního veselí, onoho několikadenního pohanského „slavnostního šílení, čehosi hlubokého, skrytého, nevysloveného, neúmyslného, děsu tajemné démoničnosti, který lpí na každém maskování a který nemá daleko k zbožštění, jakési směsi bakchického tance a procesí“ jsou postavy příběhu strhávány svými vášněmi a žádostivostí a jsou posléze konfrontovány s otázkami své viny a prohřešení a morální zodpovědnosti. Jednotícím prvkem je kanovník Heinrici, ztělesnění životního nadhledu a vyrovnanosti, zastávající zásadu osobní odpovědnosti člověka za své konání a za jeho společenské dopady tak, aby nebylo pácháno zlo. Otázka míry „provinění“ a spravedlivého „trestu“ za něj je ovšem nejasná a neměřitelná lidskými zákony a etikou. Její tíhu je nucen si každý člověk nést sám a sám také musí nalézat cestu k vlastnímu srovná(vá)ní se s ní, to je vlastně jeho údělem. Všem okolnostem, pohnutkám a lidem v okolí navzdory…

hromes
16.04.2022 4 z 5

Ve své době módní dramatik (především) C. Zuckmayer se profiloval jako autor pro širokou vrstvu čtenářů a kritikou byl přehlížen. Také tento "retro" román s detektivní zápletkou odpovídá této kategorii.
Masopustní zpověď je příjemné čtení na rozptýlení, u kterého si čtenář odpočine, možná i s lehce ironickým úsměvem.


Štítky knihy

vraždy německá literatura zločiny masopust Mohuč karnevaly

Autorovy další knížky

Carl Zuckmayer
německá, 1896 - 1977
1980  90%Hejtman z Kopníku
1971  85%Masopustní zpověď