Zdeněk Volný

česká, 1946

Nahrávám...

Životopis

Zdeněk Volný (*21. ledna 1946, Praha) náleží od chvíle, kdy roce 1980 vstoupil do literatury povídkovou sbírkou Neděle na prodej, k ústředním postavám české science fiction. Třináct povídek zařazených do tohoto souboru významně ovlivnilo další osudy české s-f. Zdeněk Volný zavítal do říše fantastických dobrodružství nejen s originálními nápady, ale zároveň také s přírodovědnou erudicí a především s pozoruhodně vytříbeným literárním slohem. Právě literární kvality Neděle na prodej a jeho následujících knížek soudným kritikům znemožnily, aby nad tehdejší novou vlnou české s-f ohrnuli nos jako nad pouhou zábavou či brakem.

O dva roky později vydal Zdeněk Volný další povídkovou sbírku Zlatá past plná času, která mezi čtenáři sklidila stejný úspěch jako jeho prvotina. V odstupu pak následovaly romány Brána věčnosti, Požár u zlatých labutí a Oko chiméry.

Zdeněk Volný je rovněž autorem vynikajících překladů z angličtiny a pořadatel objevných s-f antologií. Z povídkové tvorby velmistra žánru Arthura C. Clarka vybral a přeložil jedenadvacet nejzajímavějších próz pod názvem Zpráva o třetí planetě. Přeložil rovněž Clarkova díla 2010: Druhá vesmírná odysea a 2061: Třetí vesmírná odysea, a také Konec věčnosti od Isaaca Asimova.

Zdeněk Volný se však stejně jako ve vlastní tvorbě ani v překladech neomezoval jen na oblast s-f. V časopise Světová literatura k nám uvedl řadu zajímavých, tehdy zcela neznámých amerických a kanadských anglofonních básníků. Z doby zcela nedávné jej pak známe jako překladatele světových bestsellerů Michaela Crichtona Jurský park, Ztracený svět a Skandální odhalení. (převzato ze stránek nakladatelství Baronet v němž vyšlo: Oko chiméry, Dračí dny, Vesmír je lotosový květ).

Zdroj životopisu: http://www.legie.info/