Zdeněk Pošíval

R. H. Douglas · Richard Henry Douglas pseudonymy

česká, 1937 - 2013

Nahrávám...

Životopis

Zdeněk Pošíval (* 2. května 1937 Pelhřimov) je český režisér a spisovatel.

Vystudoval režii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze, pátý ročník strávil na stáži v Šumperku a po absolvování (1963) nastoupil do svého prvního angažmá v Divadle pracujících Gottwaldov (nyní Městské divadlo Zlín). V letech 1965 až 1969 působil v ostravském Divadle Petra Bezruče, hostoval ve Státním divadle (nyní Národní divadlo moravskoslezské) a spolupracoval s televizí. V roce 1969 opustil Ostravu a přijal nabídku, aby s dramaturgem Miloslavem Klímou umělecky vedl novou scénu NA FORBÍNĚ (v Malostranské besedě), orientovanou na zapomenuté české texty. Na návrh normalizačního komisaře byl provoz scény NA FORBÍNĚ zrušen ze dne na den. Zdeněk Pošíval obdržel z Ostravy rozhodnutí o vyloučení z Komunistické strany Československa (1970), přestože z této strany vystoupil sám již v roce 1968. Následně nesměl být zaměstnáván v „nomenklaturním oboru“, kam patřila i režie. Část rodiny jeho ženy a starší syn emigrovali na západ. Poté Zdeněk Pošíval s nemalými obtížemi pokračoval v umělecké činnosti a teprve roku 1990 obdržel od rehabilitační komise Pražského kulturního střediska Dekret s omluvou za politickou a sociální diskriminaci.

Během normalizace působí převážně ve svobodném povolání a smí jako prověřovanou vedlejší činnost režírovat přes agentury pořady a činohry pro stagionové scény.

Je autorem řady divadelních her a televizních scénářů. V knihách se cíleně věnuje české tematice a historii. Prvním pokusem o obsažnější beletrii se stal román z prostředí porevoluční české společnosti v silně chaotické demokratizační proměně, jenž vychází pod názvem Vražedný týden (1998). Román Té noci svítil úplněk (1999) situuje do závěru prvního tisíciletí v údobí vyvrcholení sporů nejvýznamnějších rodů Přemyslovců a Slavníkovců. Další román Pokušení a pomsta (2000) se odehrává na Pelhřimovsku v údobí po třicetileté válce. Román Satanovi koně (2003) je samostatným pokračováním předchozího románu. Naznačuje však, že autorovou snahou je zároveň postižení pohnutých osudů českých zemanských rodů jako určité ságy, a proto píše další román Satanovo jaro (2005), jenž byl r. 2006 oceněn Cenou Jiřího Marka. V roce 2010 vychází další historický román z konce 17. století pod názvem Satanovy chvíle.

Dosud poslední hru Zdeňka Pošívala Případ klaunova omšelého kabátu (2008) uvedlo Městské divadlo v Českém Krumlově. V současné době již od jara 2009 uveřejňuje v internetových Pozitivních novinách v rubrice ROZPRAVY ZP diskuse se svými odborně a společensky významnými přáteli, kteří unikají pozornosti médií. Také zde vyšly jako seriál jeho vzpomínky Vůně čerstvých pilin, chleba a medu, kronika školního pololetí 1945.

Zdroj životopisu: Nakladatelství Epocha, záložka k románu Satanovy chvíle

Populární autoři: