Wole Soyinka

nigerijská, 1934

Nahrávám...

Životopis

Wole Soyinka je nigerijský dramatik, básník a prozaik píšící anglicky, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Wole Soyinka získal humanitní vysokoškolské vzdělání v nigerijském Ibadanu a poté v anglickém Leedsu. Před návratem do Nigérie pracoval jako dramaturg v Královském dvorním divadle v Londýně.

V Nigérii vyučoval Wole Soyinka na univerzitách v Lagosu, Ibadanu a Ife. Významně působil i v kulturní oblasti, pracoval pro rozhlas, divadlo a film, byl redaktorem kulturního časopisu.

Wole Soyinka vystupoval i jako herec a režisér. Byl spoluzakladatelem Nigerijské divadelní asociace. Za vystupování proti politické diktatuře byl dvakrát vězněn a v roce 1970 odešel na pět let do USA. Po návratu se opět vrátil k vysokoškolské výuce, ale v roce 1994 byl opět donucen k dočasnému exilu v USA.

Po uklidnění poměrů přijal Wole Soyinka místo emeritního profesora na univerzitě v Ife, dále však přednášel na univerzitách v USA. Značně se angažoval ve Svazu spisovatelů afrických národů a v Mezinárodním divadelním institutu.

Wole Soyinka získal mnohá akademická ocenění např. čestný doktorát Harvardské univerzity, společenské – Komandér Federativní republiky Nigérie, stužka francouzské Čestné legie. Kromě toho získal četná ocenění literární, z nichž nejvýznamnější je Nobelova cena za literaturu, kterou získal jako první Afričan v roce 1986.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882