William Earl Johns

britská, 1893 - 1968 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Kapitán, poté i světoznámý spisovatel, William Earl Johns se narodil 5. února 1893 v malé vesničce Hertfordu v hrabství Hertfordshire.

V lednu 1905 nastoupil na Richard Hal Grammar School. Po absolvování v roce 1912 byl zaměstnán jako kontrolor u Městské zdravotní služby ve Swaffhamu v Nortfolku. Poté postihlo teprve devatenácti letého Williama velké neštěstí - zamřel mu na tuberkulózu jeho otec.
Jako dvaceti letý narukoval k pěchotě. Brzy nato byl odvelen na Balkán, ale ještě se stačil oženit s Maude Huntovou, dcerou anglikánského faráře. O rok později se jim narodil syn William Earl Carmichael.
V roce 1917 Johns onemocněl malárií a byl odvelen zpět do Anglie. Za několik měsíců po jeho návratu vybízela vláda dobrovolníky k službě u RFC. To se mu zdálo zajímavé, a proto se rozhodl nastoupit.

Toto byl pro dnešního čtenáře knížek o Jamesu Bigglesworthovi zásadní zlom. Kdyby nabídka zůstala bez odezvy, nikdy by nevznikly tak zajímavé publikace, jaké knihy o pilotovi ve válce i po ní zajisté jsou.

Earl William Johns16. září 1917 byl sestřelen nad nepřátelským územím, nad městem, kde byla Angličany před pár dny vybombardovaná nedělní škola, byl zajat a po roce odsouzen k smrti. Bylo však podepsáno příměří a Johns byl propuštěn.

Doma byl považován za nezvěstného, a tak, když se vrátil domů, měla celá jeho rodina a přátelé velkou radost. S koncem války však přišly potíže - propouštění přebytečných vojáků, a tak byl Johns propuštěn. Za osm měsíců si opět získal nové zaměstnání, stal se náborovým pracovníkem u nově vzniklé RAF.

Vlivem dlouhodobého odloučení si manželé již nemají co říci, ale rozvést se také nemohou z náboženských důvodů. A tak si Johns nachází přítelkyni - Doris Leighovou.

V dubnu 1932 začal vydávat časopis o letectví - Popular flying a již v prvním čísle tohoto časopisu vystupuje James Bigglesworth. Díky Bigglesovi, jak říkají přátelé i nepřátelé majorovi Bigglesworthovi, se v Anglii během 2. světové války přihlásilo mnoho mladých lidí k RAF. Kvůli autorským právům na svá díla zakládá společnost W.E.Johns.

William Earl Johns zamřel na zástavu srdce 21. června 1968. Jeho věrná přítelkyně Doris však nežila o moc déle a zemřela 26. září 1969.
Johnsovy knihy se však vydávají v České republice ještě v současné době.

Zdroj životopisu: http://www.cesky-jazyk.cz

Populární autoři: