Walter Kempowski

německá, 1929 - 2007

Nahrávám...

Životopis

Walter Kempowski byl německý spisovatel, jehož tvorba je v Česku zatím neznámá a to podle odborníků neprávem.

Walter Kempowski se narodil v Rostocku jako syn rejdaře. V létě roku 1943 jako zázrakem přežil těžké bombardování Hamburku. O rok později byl jako "podezřelé individuum" zařazen do trestného oddílu Hitlerjugend. jako patnáctiletý musel na konci války narukovat. Jeho otec padl deset dní před kapitulací Německa.
Walter Kempowski po válce pracoval v jednom z obchodů v amerických kasárnách v Hamburku. Jeho matka žila v té době v Rostocku, který patřil do ruské okupační zóny. Při jeho návštěvě u matky v březnu roku 1948 byl Walter Kempowski zatčen ruskou NKVD. Byly u něho nalezeny původní listiny o demontovaných a
do SSSR odvezených strorjích a zařízeních
. Dostal je od svého bratra, který do té doby vedl otcovu firmu v Rostocku. Walter Kempowski je měl předat v Hamburku Američanům. Oba bratři byli za špionáž odsouzeni sovětským vojenským soudem k pětadvaceti letům vězení, jejich matka za to, že je neudala, dostala deset let.

Walter Kempowski se dostal do nechvalně proslulého vězení v Budyšíně, které vzniklo z bývalého koncentračního tábora. Po propuštění v roce 1956 odešel do Hamburku za matkou, která byla propuštěna o dva roky dříve. Po studiu pedagogiky působil Kempowski jako venkovský učitel dvacet let.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882
J. R. R. Tolkien

1892 - 1973