Vlastislav Toman životopis

Patrick Coachman · pseudonym

česká, 1929 - 2022

Životopis

Jedna z nejvýraznějších osobností časopisu ABC - plzeňský rodák sbíral první zkušenosti ve vojenském tisku a v té době se také seznámil s Jaroslavem Foglarem. Po odchodu z řad armády zformoval legendární Ábíčko, v němž pracoval nepřetržitě 35 let na pozici šéfredaktora, případně vedoucího redaktora. Proslul nejen neuvěřitelnou invencí a nápady, psal také dobrodružné knihy, inspirované jeho vášní pro palné zbraně, dále pak legendární ságu ze Žluté planety - z původních povídek vypracoval scénář pro jeden z nejznámějších komiksů v tehdejší ČSSR. Postaral se rovněž o širokou propagaci minikárového sportu, jemuž věnoval na stránkách ABC nemálo prostoru. Byl vstřícný i novinkám a vycítil potenciál vystřihovánek - díky němu se na stránky ABC dostaly papírové modely Richarda Vyškovského. V 60. letech se mu podařilo znovu uvést "do života" J. Foglara - opět díky ABC, kde měl "otec Rychlých šípů" možnost pravidelně publikovat.
Záběr Tomanovy práce je nesmírně široký, on sám vždy říkal, že nejlepší školu mu daly časopisy Mladý Hlasatel či Vpřed a z nich v dobrém slova smyslu "opisoval". Nelze jej však obviňovat z plagiátorství - své příběhy zasazoval do reálné doby. Mnohem větší pole působnosti pak měl v oblasti vědeckofantastické, kde vytvořil kromě ságy Žluté planety například i zajímavé pokračování Ztraceného světa (sir Arthur Conan Doyle) nebo zkombinoval několik knih do dvou komiksových scénářů, jehož hlavním hrdinou byl neohrožený pozemšťan John Carter, prožívající své eskapády na Marsu.
I ve značně pokročilém věku byl "Vlastík" či "Hadži", jak byl znám mezi nejbližšími přáteli, nesmírně činorodý.

Redaktor – publicista. ST Vyšší prům. šk. elektro Plzeň 1948. P 56–92 redakce čas. ABC ml. tech. a přír. (59–62) šéfredaktor. ZÁJMY historie palných zbraní, zahrádkaření. Ž 35 let práce v ABC a vše, co s tím souviselo. SF SF četl jako kluk, J. Verne, J. M. Troska a další. Práce v ABC jeho vztah umocnila, vynalezl novou formu čtenářských klubů „Raketové posádky 1960“. Věnoval se pronikání lidstva do vesmíru a věří, že někde musíme mít své přátele mimozemšťany.
Díla pro mládež: Objevení Sluneční země (ZpčN Plzeň), Trampoty s kapitánem a Trampoty na pokračování (JčN Č. Budějovice 81, 87), Příběhy psané střel. prachem (ZpčN Plzeň 88) – scénáře kresl. seriálů Strážci (178 pokr.), Příběhy psané střel. prachem, Kapitán Karib. moře, Pán vlků (oba též knižně). Hrdinové a dobrodružství kap. Treskowa, Výprava do str. světa, Druhá výprava a další scénáře kresl. seriálů. V Cena ČSAV 1974 za nejlepší populárně vědecké práce v tisku, rozhlase a TV. Novinářská cena Jana Švermy Čes. nár. rady za práci v tisku. DÍLO Vl. tvorbu SF zahájil po příchodu do ABC scénářem ke kresl. seriálu Za tajemstvím hlubin. Následovaly povídky převážně s tématy člověk ve vesmíru, výbor SNDK 1966 Příchod bohů, scénáře k. ser. Cyklus ze Žluté planety: Příhody malého boha, Příchod bohů, Kruanova dobrodružství, Kruanova cesta, Kruan a bohyně (vych. 73–97), ABC speciál 85 Paprsky zářícího, v podstatě první comics, který dosáhl s dotisky 300 000 výtisků. Za publicistickou činnost bylo Vlastislavu Tomanovi v roce 1967 propůjčeno státní vyznamenání Za vynikající práci. (zdroj životopisu: http://www.legie.info)

Ocenění (5)

2008 - Cena Muriel (Síň slávy)
2008 - Cena Bohumila Polana (próza, čestné uznání) - kniha Třetí výprava
2007 - Aeronautilus (Velmistr žánru – tvůrce)
2007 - Aeronautilus (Velmistr žánru – organizátor)
2007 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Cena za dlouholetou práci pro SF)