Vlastimil Marek

česká, 1946

Nahrávám...

Životopis

Vlastimil Marek (23. srpna 1946) je český hudebník, publicista a spisovatel.

V knižní tvorbě se věnuje oblasti hudby, zenové filozofie, ale také problematice porodu a nitroděložního vývoje na dítě.

Jako hudebník působil ve skupinách Extempore, Elektrobus, Amalgam a MCH Band. Vystupoval však také Jakubem Nohou a Emilem Pospíšilem. Byl aktivním členem Jazzové sekce a za svou činnost byl komunistickým režimem pronásledován. V srpnu 1986 ho komunistická tajná policie StB zavřela do vazební věznice za organizování mírového gongového koncertu. Později byl odsouzen za údajně „poškozování zájmů republiky v cizině“, ale v roce 1990 byl plně rehabilitován.

Systematicky propagoval hudbu New Age, a to i v rozhlasovém vysílání na Radiu Golem, Radiu Kobra či Radiu Echo. Pro Český rozhlas Ostrava připravil cyklus Hudba k tichu a pořad Dobromysl, pro Český rozhlas 3 - Vltava seriál Zvuky. Od 6.února 2010 připravuje pro Radio Ethno pořad Hudba jinak.

Během komunistického režimu neměl přístup do oficiálních médií, proto publikoval v samizdatu. Kromě jiného si pro sebe a okruh přátel vydával Markonoviny. Po roce 1989 publikoval např. v časopisech GEMMA, Regenerace, Meduňka, Moje psychologie, v Revue Prostor a v denících Telegraf a Český deník.

Od září 2006 je aktivním blogerem na internetovém portálu týdeníku Respekt, kde doposud publikoval několik stovek článků. Z důvodu odlišného názoru na povolování komentářů na blogu Respektu, přesunul svůj blog na http://blog.baraka.cz/

Zdroj životopisu: cs.wikipedia.org

Populární autoři:

Jules Verne

1828 - 1905