Vladimir Sorokin

ruská, 1955 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Vladimir Sorokin je jedním z nejznámějších autorů ruského literárního disentu konce brežněvské epochy. Hlásí se k ruským konceptualistům, ale přísně vzato je to literární solitér, který vždy tvoří tak, jak to látka a námět příběhu vyžadují.

Jeho zřejmě nejznámějším dílem je román v dialozích Fronta, který nedávno vyšel v překladu Jakuba Šedivého také česky a který v sorokinovsky precizní metafoře popisuje nekonečnou frontu neznámo na co, která byla jedním z nejtypičtějších projevů sovětského totalitního -ismu. Zcela jinou podobu má jiný česky vydaný román Třicátá Marinina láska (rovněž z let brežněvské stagnace), který začíná jako příběh téměř pornografický (což se Sorokinovi ostatně stává poměrně často), poté se mění v román socialisticko-realistický, poté v dílo až zběsile schematické a vše končí 40 stranami úvodníků z Pravdy, které méně otrlý čtenář přečíst jednoduše nedokáže.

Na jedné straně jsou Sorokinovy knihy překládány do mnoha světových jazyků a vydávány v prestižních nakladatelstvích, na straně druhé jsou veřejně páleny a odsuzovány.

V roce 2001 získal Vladimír Sorokin hned dvě ruská prestižní ocenění za literaturu – cenu Národní Booker (Narodnyj Buker) a Cenu Andreje Bělého. Je členem ruského PEN klubu.

V češtině vyšly tyto knihy: Fronta (Očereď) – překlad Jakub Šedivý, nakladatelství Malá Skála, 2003, Třicátá Marinina láska (Tridcataja ljubov Mariny) – přeložil Libor Dvořák, nakladatelství Český spisovatel, Praha 1995

Zdroj životopisu: Glanc, T., Kleňhová, J.: Lexikon ruských avantgard 20. stole

Populární autoři:

Vladimir Nabokov

1899 - 1977