Vilhelm Moberg

švédská, 1898 - 1973

Nahrávám...

Životopis

Karl Artur Vilhelm Moberg - (20. srpna 1898 – 8. srpna 1973) švédský spisovatel a historik
se narodil na farmě poblíž města Emmaboda v jižním Švédsku. Jeho předkové byli vojáci a drobní zemědělci. V roce 1907 se rodina přestěhovala na malou farmu v obci Moshultamåla.
Moberg měl jen omezené vzdělání, jako dítě byl ale vášnivý čtenář a vzdělávcal se četbou. Pracoval jako zemědělec a lesní dělník a později jako sklář . V období 1916 – 1918 studoval na třech různých školách. V roce 1918 se nakazil španělskou chřipkou a byl nemocný půl roku. Po uzdravení přijal místo v novinách Vadstena Lans Tidning v Östergötland , kde zveřejnil mnoho ze svých příběhů mezi lety 1919 až 1929.
V roce 1926 napsal úspěšnou komedii Kassabrist , která se hrála ve Stockholmu, rok poté vydává svůj první román Raskens a po jeho úspěchu se stal spisovatelem na plný úvazek a věnoval se výlučně psaní.
Nejznámější jeho romány tvoří tetralogie Vystěhovalci – Vystěhovalci, Přistěhovalci, Usedlíci, Poslední dopis do Švédska, Která byla také zfilmována
Mnoho z jeho děl bylo přeloženo do angličtiny a je v anglicky mluvícím světě mezi zájemci o skandinávskou kulturu a historii velmi uznáván. Ve svém autobiografickém románu Voják se zlomenou puškou (švédsky: Soldat med brutet gevär) říká, že je důležité dát hlas utlačovaným a negramotným z řad svých předků. Na tomto náhledu také založil svou Švédskou historii (švédsky: Min Svenska Historia, berättad för folket, I-II), kterou publikoval v roce 1970-71 ve švédštině a angličtině. Historie měla mít více svazků, ale nestihl ji dokončit.
Poslední léta svého života žil v depresích a nakonec spáchal sebevraždu utopením v jezeře u svého domu. Nechal vzkaz: " je 7:20, jdu hledat věčný spánek v jezeře ." Moberg byl pohřben ve Stockholmu.

Zdroj životopisu: wikipedia.org