Viktor Vladimírovič Jerofejev

ruská, 1947

Nahrávám...

Životopis

Viktor Vladimírovič Jerofejev (rusky: Виктор Владимирович Ерофеев) (19. září 1947, Moskva) je ruský spisovatel, syn sovětského diplomata Vladimíra Ivanoviče Jerofejeva. Část dětství strávil s rodiči v Paříži.
Roku 1970 zakončil filologickou fakultu Moskevské Státní Univerzity. Roku 1973 - aspirantura Institutu světové literatury. Známým se stal publikací eseje o markýzovi de Sade v časopise „Вопросы литературы“. V roce 1975 obhájil svou disertační práci Dostojevskij a francouzský existencialismus, která vyšla roku 1991 v USA.
Roku 1979 byl vyloučen ze Svazu spisovatelů za působení v samizdatu almanachu Metropol. Do roku 1988 nemohl být v SSSR publikován. Jeho román Ruská Krasavice (1990) byl přeložený do více než 20 jazyků a stal se světovým bestsellerem.
Podle jeho povídky Život s idiotem napsal skladatel Alfred Schnittke operu, jejíž premiéra se konala roku 1992 v Amsterdamu. O rok později byl podle též předlohy natočen film. (rež. Alexandr Rohožin)
Je členem Ruského Pen-centra, laureát Ceny V. V. Nabokova roku 1992). Pobývá převážně v Moskvě. Je ženatý a má jednoho syna.

Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Viktor_Jerofejev