Koupit knihy

Václav Řehák

česká, 1968


Nahrávám...

Životopis

Povídky začal psát na základě sázky „o metr piv“, o který se vsadil se svým přítelem spisovatelem hororových povídek Markem Štróblem. Šlo o to, že se povídka Václava Řeháka neumístí v literární soutěži hůř než mezi prvními pěti. Soutěž „Objevujeme talenty pro Vysočinu 2001“ proběhla a Václav Řehák skončil na onom 5. místě. Vznikla kniha, která se jmenovala Oko srdce, čili jednadvacet. Zde bylo obsaženo dvacet jedna povídek začínajících nebo ne úplně známých autorů.
Následovaly Pohádky pro Emily, Než ti ujede vlak, Operace Kalička, Povídky sebrané letem světem, Povídání z Austrálie.

V duchu toho, že se nebál poznat život i z té drsnější stránky, odešel studovat ekonomii a pracovat do Austrálie, potom přesídlil do Velké Británie, na Kypr (kde působil jako tlumočník pro vojáky OSN), zpátky do Velké Británie do automobilky Jaguár, ještě na nějaký čas do Německa a vrátil se po téměř dvaceti letech do České republiky.

Z jeho oficiální webové stránky lze přidat:
„Žil jsem v několika státech a dokázal jsem se prosadit. Ale než mě někam přijali, musel jsem mít vízum, doložit svůj čistý trestní rejstřík. Musel jsem se naučit dobře jazyk, znát zvyklosti, morálku, etiku a zákony. Za vlastní peníze si zaplatit školy v Sydney a Londýně.

Nikdo mi nic nepardonoval kvůli tomu, že jsem imigrant. Naopak, musel jsem prokázat, že jsem přínosem pro společnost. Musel jsem si sám nalézt práci, bydlení a platit daně. Musel jsem se začlenit. Musel jsem se integrovat. Musel jsem být lepší než „domorodci“ ze zemí kde jsem žil. Nemám tedy rád svoji vlast jen proto, že jsem nepoznal nic jiného, a neuspěl bych jinde.

Být hrdým Čechem neznamená naparovat se činy či dovedností jiných, ale být hrdý na své kořeny. Na historii, kulturu, zvyky, krajinu.
Jsou místa v Čechách, kde znám každý kámen, a když ho někdo otočí, tak to poznám. Do této země jsem se narodil a vím, že ji je nutno s láskou opečovávat, a ne ji darovat neřádům. Vyjádřením svobodné vůle je cítit silnou sounáležitost s vlastí, a nebo necítit - někteří se stydí za svůj původ. Ale protože, já jsem hrdým Čechem, tak svoje životní zkušenosti mohu předat jiným“.

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.