Koupit knihy

Václav Marhoul

česká, 1960


Nahrávám...

Životopis

Václav Marhoul (* 30. ledna 1960 Praha) je český scenárista, režisér, herec (člen Divadla Sklep a divadelního uskupení Pražská pětka), producent, podnikatel, kulturní organizátor a manažer. Jakožto manažer působil coby generální ředitel Filmového studia Barrandov, dále jako manažer uměleckého sdružení Tvrdohlaví, kde také provozoval stejnojmennou prodejní galerii.

Po absolutoriu pražské FAMU v roce 1984 začínal nejprve jakožto asistent produkce a později i jako zástupce vedoucího produkce ve Filmovém studiu Barrandov. Počátkem 90. let se po Sametové revoluci stal na sedm let jeho generálním ředitelem.

Je znám také coby aktivní organizátor kulturního dění např. ze svého působení v umělecké skupině Tvrdohlaví, spoluúčasti na vojenských přehlídkách společnosti Bahna Strašice, přípravě oslav konce 2. světové války v Praze a v Plzni, jakož i kulturního programu v rámci pražského summitu států NATO.

Coby herec vystupoval nejprve v uměleckém sdružení Pražská pětka a v pořadech Divadla Sklep. Je také členem dozorčí rady České filmové a televizní akademie.

V září 2019 měl v kinech premiéru jeho zatím nejúspěšnější film, Nabarvené ptáče, jehož produkce vyšla na 174 mil. korun. Očekává se celosvětový úspěch, vzhledem ke knižní podobě, která přesáhla 100 mil. výtisků po celém světě.

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.