Tu Fu

čínská, 712 - 770

Nahrávám...

Životopis

Tu Fu nebo také Du Fu, či Tu C´-mej (čínsky:杜甫) (712 – listopad 770 Jüe-jang) byl čínský básník a humanista. Je uznáván jako mistr klasických forem i poezie lidového tónu. Z jeho díla se zachovalo asi 1500 básní.

První polovina Tu Fuova života se vyznačovala cestováním a bezstarostnými básněmi. Ve druhé půli života byl ovlivněn strádáním a vyhnanstvím. Svými sociálně laděnými reflexemi podal věrný a umělecky velmi účinný obraz své doby poznamenané hrůzami válek.

Tu Fu byl čínský básník, "patron čínské poezie". V nové době byl překládán do mnoha cizích jazyků. Je zařazen do kalendáře světových kulturních výročí UNESCO.

Tu Fu žil v době vlády dynastie Tchang. Otec byl vysokým úředníkem, rodina se často stěhovala. Po smrti Tu Fuovy matky se otec znovu oženil a Tu Fua dal na vychování ke své sestře. Tu Fu měl tři nevlastní bratry a nevlastní sestru. Tu Fu vyrůstal spolu se svým bratrancem. Když oba chlapci vážně onemocněli, dala Tu Fuova teta údajně přednost uzdravení Tu Fua před svým vlastním dítětem. Tato skutečnost básníka poznamenala na celý život a v jeho verších se odráží smysl pro zodpovědnou a obětavou rodinnou lásku.

Krátký čas pracoval jako úředník, ale brzy této činnosti zanechal. Celý život byl tulákem, cestoval z místa na místo, stýkal se rád s dřevorubci a rybáři. Přátelil se s Li Po.

Již od mládí se Tu Fu zabýval poezií a kaligrafií a měl styky se významnými autory. Zaujetí pro literaturu vděčil i rodové tradici. První roky Tu Fuova života proběhly v bezstarostném duchu. Ve dvaceti letech se vydal do oblastí Ťiang-su a Če-ťiang na cesty, které trvaly téměř čtyři roky. V Luo-jangu se neúspěšně pokusil o složení císařské zkoušky. Pak pokračoval ve svém putování. V severovýchodní Číně navštívil Šan-tung a Che-pej.

V roce 741 se Tu Fu usadil se v Luo-jangu. V roce 746 se přestěhoval do Čchang-anu a seznámil se s tamějším literárním výkvětem. Přesto měl problémy s živobytím. V roce 755 se stal správcem palácových pancířů a klíčů. V roce 752 se Tu-Fu oženil a okolo roku 757 měl již tři syny a dvě dcery.

Tu Fu zemřel v městečku Jüe-jang. Zde byl také pohřben, dokud jeho vnuk nepřenesl básníkovy ostatky do rodné vsi v blízkosti Luo-jangu. Epitaf na hrob Tu Fu vytvořil básník Jüan Čen.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz https://cs.wikipedia.org/wiki/Tu_Fu