Koupit knihy

Tony Iommi

britská, 1948


Nahrávám...

Životopis

Frank Anthony „Tony“ Iommi (* 19. února 1948, Birmingham, Anglie) je britský kytarista, který se proslavil účinkováním s legendární heavymetalovou skupinou Black Sabbath. Je to jediný člen skupiny, který s ní hrál po celou dobu její činnosti.

Na kytaru začal hrát jako teenager pod vlivem Hanka Marvina a The Shadows. Na kytaru vždy hrál jako levák. V 17 letech při práci v továrně přišel o konečky prostředníku a prsteníku pravé ruky, kterou na hmatníku mačká akordy.

Byl přesvědčen o tom, že jako hráč na kytaru skončil. Jeho šéf z práce, který věděl o tom, že si po večerech přivydělává hraním v místní hospodě, mu doporučil belgického jazzového kytaristu Djanga Reinhardta, což Iommiho povzbudilo, aby i nadále zůstal hudebníkem.

Po pokusech s hraním na kytaru praváckým způsobem se Tony nakonec rozhodl hrát dál jako levák a zkusit používat struny na banjo, které nejsou tak tvrdé a na poškozené prsty si nasazoval kryty z plastu. Časem si na tyhle prsty začal speciálně upravovat konce z lahví od čisticích prostředků, později náprstky pokryté kůží. Později také začal kytaru podlaďovat do nižších poloh, až o tři půltóny než je standardní kytarové ladění (charakteristické jsou skladby "Children of the Grave," "Lord of this World," a "Into the Void," všechny z alba Master of Reality). Podladění také způsobilo "větší a hutnější" zvuk kytary.

Tony Iommi hrával v několika blues-rockových kapelách. V letech 1964–65 to byla skupina The Rockin' Chevrolets, která dostala příležitost hrát v Německu. Tony tehdy zanechal práce v továrně a stal se profesionálním hudebníkem.

Mezi lety 1966 a 1967 hrál Tony v kapele The Rest, kde hrál i se svým starým kamarádem ze školy, budoucím bubeníkem Black Sabbath, Billem Wardem. Od února do července 1968 hrál v kapele Mythology, a Bill Ward se poté připojil k němu.

V srpnu 1968 se Mythology rozpadla a také skupina Rare Breed ukončila činnost – tam hrál kytarista Terry "Geezer" Butler a zpěvák John "Ozzy" Osbourne a ti se připojili k Iommimu a Billu Wardovi i se slide kytaristou Jimmy Phillipsem a saxofonistou Alanem "Akerem" Clarkem. Tato šestičlenná skupina, kde byl Geezer Butler už baskytaristou, nesla jméno Polka Tulk Blues Company. Phillips a Clarke skupinu po nějakém čase opustili a název se zkrátil na Polka Tulk.

Tony Iommi, Geezer Butler, Bill Ward a Ozzy Osbourne kapelu v září 1968 přejmenovali na Earth. Tak hráli až do prosince 1968, kdy Tony Iommi odešel krátce hrát k Jethro Tull (jedno vystoupení). V srpnu 1969 se konečně přejmenovali na Black Sabbath, protože v Anglii už jedna skupina s názvem Earth existovala.(zdroj životopisu: https://cs.wikipedia.org/wiki/...)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968