Timothy Leary

americká, 1920 - 1996

Nahrávám...

Životopis

Tento americký psycholog, spisovatel a vědec se narodil 22. října 1920 ve Springfieldu, Massachusetts a zemřel 31. května 1996 v Los Angeles. Do podvědomí veřejnosti vstoupil zejména jako průkopník výzkumu psychedelických drog v šedesátých letech minulého století. Kontroverzní postava světové transpersonální psychologie se však významně zapsala i v oborech terapeutiky, filosofie, etnobotaniky a také kybernetiky.

Timothy Leary je postava vysoce anti-establishmentová, Richard Nixon ho označil za „nejnebezpečnějšího muže Ameriky“. Leary sice původně navštěvoval prestižní vojenskou akademii West Point, z té však roku 1943 odešel po problému s armádními autoritami. Získal bakalářský titul psychologie na University of Alabama, v roce 1946 pak magisterský titul na Washington State University a roku 1950 dokončil Ph.D. v psychologii na University of Columbia, Berkley, kde také do roku 1955 působil jako asistent profesor. V roce 1958 začal působit na Harvardu.

Právě tam započal jeho kontroverzní výzkum psychedelických drog psilocybinu a LSD, substancí, které byly v té době ještě legální. Experiment se jmenoval Harvard Psilocybin project a pro svojí kontroverzi byl v roce 1963 členy vedení Harvardu ukočen. Leary a jeho spolupracovník Richard Alpert byli z univerzity vyloučeni a akademická obec se od nich úplně distancovala. S kolegy proto založili International Foundation for Internal Freedom (IFIF) a pokračovali ve výzkumu v Milbrooku, Massachusetts. Po kriminalizaci LSD a psilocybinu z roku 1966 se však Leary dostal na černou listinu FBI.

Zdroj životopisu: http://fss.muni.cz/rpm-blog/index.php?/archives/157-Medailon

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015