Thomas More

anglická, 1478 - 1535

Nahrávám...

Životopis

Sir Thomas More, známý též jako Thomas Morus, svatý a mučedník katolické církve. Byl považován za nejlepšího
anglického právníka své doby, vynikajícího myslitele a spisovatele. Byl synem soudce, navštěvoval latinskou školu a ve svých dvanácti letech se stal pážetem. Dva roky studoval na Oxfordské univerzitě latinu a řečtinu, poté studoval práva na Lincoln's Inn. Stal se úspěšným právníkem, roku 1504 pak členem Parlamentu. Měl chuť stát se mnichem, vyzkoušel si dokonce žít jako laik v londýnské kartouze. V 26 letech se oženil s Joan Colt. Z tohoto svazku vzešly čtyři dcery a jeden syn. Po šesti letech šťastného manželství však manželka umírá. Po čase se More oženil podruhé, a to s Alice Middleton, manželství zůstalo bezdětné.

Od roku 1510 byl osm let londýnským Undersheriffem. Král Jindřich VIII. si Mora všiml a vyslal jej na diplomatické mise. V roce 1517, v 39 letech, nastoupil plně do
služeb krále, který ho brzy přijal za člena Tajné rady. Roku 1521 se stal rytířem. Byl rozhodným protivníkem Martina Luthera a pomohl Jindřichovi VIII. o sobě sepsat stať, za níž krále papež odměnil titulem defensor fidei, „obránce víry“. Tato kniha byla pak čtena po celé Evropě.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Agatha Christie

1890 - 1976
Karel Čapek

1890 - 1938
J. R. R. Tolkien

1892 - 1973