Tennessee Williams

americká, 1911 - 1983

Nahrávám...

Životopis

Tennessee Williams (*26.března 1911, Columbus, Mississippi, USA - †25.února 1983, New York, USA), vlastním jménem Thomas Lanier Williams, byl americký dramatik, básník a prozaik, jeden z nejvýznamnějších představitelů moderního psychologického dramatu, příležitostný malíř.

Tennessee Williams, potomek sicilských přistěhovalců, pocházel z rodiny obchodního cestujícího. Rodiče se často hádali a děti toto ustavičné napětí těžce snášely. Williams většinu svého dětství strávil u svých prarodičů z matčiny strany.

Vzdělání získal Tennessee Williams nejprve na střední škole ve St. Louis, poté začíná studovat žurnalistiku. Studia musel na jeden rok přerušit po psychickém kolapsu. Po ukončení studia odchází do Los Angeles a začíná používat jméno Tennessee Williams. Když ve svých osmnácti letech viděl v divadle Ibsenovu hru, rozhodl se, že bude dramatikem. Během hospodářské krize pracoval jako úředník a od roku 1938 žil v New Orleans.

Za drama „A Streetcar Named Desire“ (Tramvaj do stanice touha) získal Tennessee Williams v roce 1948 Pulitzerovu cenu a Cenu newyorské divadelní kritiky. Druhou Pulitzerovu cenu získal za „Cat on a Hot Tin Roof“ (Kočka na rozpálené plechové střeše) v roce 1955.

Po ztrátě svého dlouholetého životního přítele Franka Merla upadl T. Williams do těžké deprese. Měl velké problémy s alkoholismem, byl závislý na amfetaminech a barbiturátech. Zemřel na následky otravy alkoholem po těžké pitce. Pochován je v St. Luis.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz, cs.wikipedia